Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hazard loni Čechy připravil o rekordních 39 miliard

  14:37
V Česku podléhá hazardu stále více lidí. Do patologické závislosti spadlo zhruba 120 tisíc obyvatel, problémy s hraním má ale až půl milionu osob, ve výrazné většině muži. Nejvíce peněz Češi stále hází do automatů. Průměrný dluh tuzemského hráče v loni dosáhl 1,2 milionu korun.

Hazard. Ilustračn foto foto: Shutterstock

Internetové sázky, živé hry v kasinu, loterie, bingo, automaty. Češi v loňském roce vložili do hazardu rekordní částku – přes 196 miliard korun. Na výhrách se jim ale vrátilo jen 157 miliard.

O rok dříve Čechy loterie, automaty a další hazardní hry stály o 40 miliard méně. Ukazuje se tak, že závislých hráčů je v tuzemsku čím dál více. „Odhadovaný počet problémových hráčů narůstá. Okolo 120 tisíc hráčů má patologickou závislost, půl milionu patří do rizikové skupiny,“ řekl Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Představil výroční zprávu o hazardním hraní za rok 2016. Přibližně pětinu problémových hráčů tvoří ženy. V roce 2014 přitom bylo problémových hráčů 440 tisíc, závislých pak kolem 100 tisíc.

Dluhy v řádu desítek milionů

Hráči také vloni prohráli nejvíce peněz za posledních 15 let – přes 39 miliard korun. V roce 2015 byla částka o miliardu nižší. „Platí, že 65 procent proher se odehrává na automatech,“ vysvětlil také Mravčík.

Průměrný dluh tuzemského hráče podle něho dosahoval 1,2 milionu korun. Někteří kvůli své vášni ale bojují s dluhy v řádu desítek milionů korun.

Hazardní hraní způsobuje i společenské náklady. Hráči totiž kromě zadlužování se páchají trestnou činnost a také se častěji rozvádí. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila tyto negativní jevy vyjdou na 16 miliard ročně.

Odborníci se zaměřili i na nezletilé hráče. Zkušenost s hazardními hrami v předchozím roce přiznalo lehce přes 11 procent šestnáctiletých studentů.

Odborníci se zaměřili i na nezletilé hráče. Zkušenost s hazardními hrami v předchozím roce přiznalo lehce přes 11 procent šestnáctiletých studentů. „Vyšší míru hazardních her vykázali chlapci. Nejvýraznější rozdíl v hraní mezi chlapci a dívkami byl v případě kurzových sázek na internetu, naopak dívky hrály častěji loterie,“ stojí ve výroční zprávě.

Ve věku od 15 do 19 let se podle odhadu přibližně 13 tisíc osob nachází v kategorii problémových hráčů. Nejčastěji jde o žáky učňovských oborů, nejméně o gymnazisty.

Čísla závislých se zvyšují, počet organizací nebo programů, které by jim mohly pomoci, ale ne. To vadí národnímu protidrogovému koordinátorovi. „Zhruba 32 tisíc uživatelů nelegálních drog přijde do nějakého systému péče, v případě hráčů je to pouze 3 tisíce osob,“ řekl Vobořil.

Předtím jich bylo dokonce o tisíc méně. Závislí na hazardu podle něho často ani netuší, kam se mají obrátit s prosbou o pomoc. Fungují zatím tři skupiny anonymních gamblerů – dvě v Praze a jedna v Brně.

Přelomový rok 2017?

Výroční zpráva, která bude mapovat letošní rok, by mohla být veselejší. Od ledna totiž platí zákon o hazardních hrách, který obsahuje několik preventivních opatření.

Hráči automatů, kurzových sázek nebo internetových hazardních her se musí povinně registrovat. Provozovatel jim nesmí nabízet potraviny, nápoje, cigarety.

Hráči automatů, kurzových sázek nebo internetových hazardních her se musí povinně registrovat. Provozovatel jim nesmí nabízet potraviny, nápoje, cigarety. Musí také hráči dát možnost stanovit si limit na výši sázek. Ti, kteří jsou v osobním bankrotu nebo pobírají dávky v hmotné nouzi, si už nezahrají. Zcela zaniknou například restaurace, ve kterých jsou automaty.

„Letošní rok byl ve znamení regulace především internetu. Podařilo se potlačit ilegální hazard. Z původních 55 provozovatelů zbyli tři,“ řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Počet kamenných provozoven se podle Závodského podařilo zredukovat z 6 tisíc na 5 tisíc, v roce 2018 očekává ještě nižší číslo. Doběhne totiž desetiletá licence řadě dalším. Někteří provozovatelé dostali blokaci nebo museli zaplatit pokuty ve výši přes 185 milionů.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...