Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herny to budou mít o něco těžší. Lobbing ale zabral.

  10:03
Automaty zmizí z hospod či benzinových pump. Skončí také řada heren. Boj o regulaci hazardu ale bude pokračovat v Senátu. Boj se v něm svede hlavně o podobu online hazardu. Navrhovaná podoba zákona, která počítá i s blokací stránek, se totiž nelíbí firmám z internetového byznysu. Podle nich jde o zásah do svobody internetu.

Hazard (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Lobbing velkých hráčů sázkařského byznysu zafungoval. Poslanecká sněmovna sice přede dvěma týdny schválila nejpřísnější regulaci hazardu od roku 1990, která začne platit příští rok, ale vysoké zdanění dopadne oproti původním předpokladům jen na technické hry – tedy hlavně videoloterijní hrací automaty. Přesto může balík hazardních zákonů z pera ministerstva financí skončit u Ústavního soudu. A to kvůli paragrafům, které úřadu dávají moc blokovat internetové stránky s nelegálním hazardem.

Při závěrečném schvalování tří zákonů poslanci prosadili pozměňovací návrh, který upravil daňové sazby uvalené na výnosy z loterií a hazardních her. Namísto ministerstvem navržených 25, 30 a 35 procent podle druhu hry budou od příštího roku rozdíly mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami daněny 35 procenty v případě technických her (hlavně hracích automatů) a 23 procenty u zbytku. Ministerstvo tak počítá s nižšími výnosy pro státní kasu o 450 milionů.

Babiš: Senát to už nezachrání

Při projednávání v Senátu, kam balík zákonů nyní míří, ale šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) změny směrem k původnímu návrhu zřejmě prosazovat nebude. „Vzhledem k tomu, jak sněmovna hlasovala, je to zbytečné. I kdyby se to povedlo, tak by to poslanci zpátky přehlasovali,“ sdělil LN.

Ve srovnání s předchozí normou, kdy byl daněn hazard jen 20 procenty, měly nové zákony bez poslaneckých úprav státu „vydělat“ přes dvě miliardy navíc.

Poslanci tento krok zdůvodnili tím, že je blíže současnému stavu, platnému od počátku roku, kdy technické hry jsou daněny 28 procenty a zbytek 23. To nahrává především provozovatelům kurzových sázek a číselných her. V tomto odvětví se pohybují i firmy velkých hráčů českého byznysu – miliardářů Marka Dospivy, Jiřího Šmejce či Karla Komárka. Ani tak ale herní průmysl nevzdává svou kritiku nové regulace. „Tak obrovský rozdíl mezi daňovými sazbami je dlouhodobě neobhajitelný. Mimo jiné proto, že živé kurzové sázky se svým rizikem podobají videoloterijním terminálům. Navíc automaty na kurzové sázky lze i po vstupu nových zákonů v platnost umisťovat do restauračních zařízení,“ uvedl pro LN sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Nový zákon přitom herní automaty vykazuje z míst se zvláštním režimem – tedy hospod nebo benzinek. Tím, že zvyšuje minimální počet automatů na hernu, se pak předpokládá, že ubude i těchto provozoven. U hospod a pump jde o více než 1150 licencí, které v následujících letech doběhnou, u heren by mělo kvůli regulaci skončit 80 procent z 4900 licencí. Kasina by s 226 licencemi měla zůstat na svém. I proto ministerstvo počítalo, že oproti letošní úpravě výběr daní propadne o půl miliardy. Ve srovnání s předchozí normou, kdy byl daněn hazard jen 20 procenty, měly nové zákony bez poslaneckých úprav státu „vydělat“ přes dvě miliardy navíc – k přibližně osmi, které veřejné rozpočty na hazardu ročně vyberou nyní.

Internet se bouří

Nový zákon měl pak hazard vykázat třeba ze sousedství kostelů, škol nebo zdravotnických zařízení. Toto ustanovení ale poslanci vypustili. „Pokud by to mělo být jediné, proč by Senát zákony, které dávají do souladu české a evropské právo, vracel, nebudeme se snažit to tam vrátit,“ avizuje náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má regulaci hazardu na starosti. V Senátu ale bude ještě boj o podobu zákona.

Aktuálně největší kritiku sklízejí paragrafy týkající se online hazardu. Nová regulace jej sice povoluje v širším měřítku jako dosud, ale také dává ministerstvu sadu nástrojů, jak potírat nelegální herny na internetu. Patří mezi ně blokace plateb od hráče k provozovateli a opačně, ale také blokace stránek nelegálního provozovatele internetových hazardních her. To vadí firmám z internetového byznysu, protože jde podle nich o zásah do svobody internetu, který navíc bude možné jednoduše zneužít. Ministerstvo se brání, že půjde o dvoustupňové správní řízení přezkoumatelné u soudu. Internetové firmy reprezentované např. sdružením SPIR, kam patří třeba Seznam.cz nebo T-Mobile, žádaly alespoň to, že blokaci stránky bude muset schválit soud dopředu. „Samozřejmě budeme všemi legálními cestami bojovat dál, aby byla zajištěna ochrana internetového prostředí před regulací,“ odpověděla LN ředitelka SPIR Kateřina Hrubešová na otázku, zda se pokusí při senátním projednávání paragrafy změnit. „Jsme v krajním případě připraveni se obrátit i na Ústavní soud,“ dodala.

Nová pravidla hazardu

Daně

Schváleny dvě nové sazby zdanění, ministerstvo původně chtělo tři

Z technických her (převážně hracích automatů) se bude platit 35 procent z rozdílu mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami

Ostatní hry – ruleta či kurzové sázky – budou zatíženy sazbou 23 procent

Aktuálně platí od Nového roku dvě sazby – 23 a 28 procent

Sledování hráče

Nově budou muset být všichni hráči registrovaní

Registr zabrání hrát lidem pobírajícím sociální dávky nebo v insolvenci

Dobrovolně se budou moci jako „zakázaní hráči“ zapsat do rejstříku lidé, kteří se léčili ze závislosti

Internetové hraní

Provozovat internetové herny bude od příštího roku legální, i když nebude společnost registrována v České republice, pokud bude dodržovat pravidla nových zákonů

Ministerstvo financí díky novým zákonům získává pravomoc nelegální stránky v Česku blokovat

V rámci boje s nelegálním online sázením bude mít nově možnost také blokovat platby

Naopak možnost trestat přímo hráče za nelegální sázení na internetu byla vypuštěna

Moc obcí vzroste

Ministerstvo bude nově udělovat licence k provozování hazardních her jen obecně, posvětit je budou muset ještě obce, kde chce daná firma podnikat

Autor: