Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlasy z ODS: Němcové chyběla podpora Nečase a peníze

  10:32

První místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová očekávala, že ji v boji o Hrad podpoří stranického vedení. Marně. 

Miroslava Němcová oznámila, že se nebude ucházet o nominaci ODS na funkci prezidentky země. Podle svých slov dala přednost šéfování Poslanecké sněmovny před Hradem. Důvěryhodný zdroj z ODS, který nechtěl být jmenován, ČESKÉ POZICI sdělil, že se Němcová rozhodla pro relativně jistou variantu — „dosloužení“ poslaneckého mandátu, který jí končí v roce 2014. Alternativou totiž bylo nejisté klání o nejvyšší ústavní funkci. Němcová přitom měla jako žena, a navíc bez skandálů, slušnou podporu u veřejnosti.

Dalším důvodem však bylo to, že Němcová dle jiného straníka, který se svěřil ČESKÉ POZICI, počítala s tím, že ji podpoří stranický předseda Petr Nečas. To se však nestalo. Nečas dosud veřejně neřekl, koho bude z trojlístku zvažovaných kandidátů – mimo Němcové chce kandidovat senátor Přemysl Sobotka a zřejmě i europoslanec Evžen Tošenovský – ve stranických primárkách volit.

Třetím důvodem, který se promítl do rozhodnutí Němcové, byla údajně skutečnost, že si kandidáti musejí sehnat podstatnou část peněz na kampaň sami. Vedení ODS dosud nenakreslilo přesný plán, jak prezidentskou kampaň financovat. „Všichni, včetně Mirky Němcové, čekali, že ČSSD v Senátu přímou volbu shodí. Nakonec byli začátkem roku překvapeni, že se tak nestalo. Ona rozhodně není typ člověka, který by naběhl do J&T, aby si řekl o prachy na kampaň,“ popsal rozhodování političky člen ODS, jenž si přál zůstat v anonymitě. Podle něj ale rozhodně Němcová není žádný slaboch, který by šel pouze do předem vyhraných bitev. Svědčí o tom i fakt, že se ještě za socialismu poprala s rakovinou, i když jí doktoři nedávali příliš šancí na uzdravení.

Autor: