Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlavní město chce koupit Pražské služby. Jenže ne za každou cenu.

  4:28

Ostrá jednání o akvizici menšinového podílu v městské firmě v hodnotě více než půl miliardy korun brzy odstartují.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Rada hlavního města Prahy v úterý 12. června konečně schválila usnesení o záměru koupit akciový podíl ve společnosti Pražské služby od firmy Soranus Limited. Uložila zároveň náměstkovi primátora Pavlu Richterovi (TOP 09) a radnímu Radkovi Lohynskému (ODS), aby zajistili potřebné kroky. Faktickým lídrem transakce má být Lohynský. Vyplývá to z dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Tento krok nového vedení Prahy znamená, že více než půl roku poté, co hlavní město avizovalo záměr zvýšit svůj majetkový podíl v Pražských službách téměř na 100 procent, začnou faktická jednání o akvizici. Hodnota minoritního podílu 18,85 procenta, který pro Prahu zhruba před měsícem ocenila společnost Patria, je údajně vyšší než půl miliardy korun.

Na textu usnesení je zajímavé to, že zatímco v původní verzi byla za majitele menšinového podílu označena společnost Natland, v definitivním znění dokumentu se již uvádí firma Soranus Limited. Jako by pražští politici nevěřili tomu, že skutečným vlastníkem minoritního podílu v Pražských službách je Natland. Je tedy zřejmé, že radní přesně nevědí, kdo je takzvaným decision makerem na straně prodávajícího.

V médiích se totiž neustále spekuluje o tom, zda Natland tento podíl nedrží pro vlivné pražské lobbisty Romana Janouška a Tomáše Hrdličku. Tvrzení, že Natland tyto dva údajné kmotry pouze kryje, společnost několikrát kategoricky vyloučila.

Město si dává na čas

„Praha má jednoznačný zájem o získání co největšího podílu v Pražských službách, avšak ne za každou cenu,“ sdělil ČESKÉ POZICI náměstek primátora Richter. Jednání prý začnou brzy. Na první schůzku se těší i spolumajitel a ředitel Natlandu Tomáš Raška. „Magistrátu jsem poslal před půl rokem oficiální dopis, že máme zájem podíl prodat. Od ledna se však neuskutečnilo jediné jednání. Praha doposud nepožádala ani o schůzku,“ řekl ČESKÉ POZICI Raška. Přitom, jak jsme již dříve uvedli, Natland několik měsíců vede jednání s dalšími dvěma zájemci o podíl v Pražských službách.

Zatím se neví, zda o akvizici budou jednat pouze úředníci, nebo si pro tento úkol najmou profesionálního poradceFaktem je, že hlavní město si při snaze koupit podíl v Pražských službách dává na čas. Zatím se neví ani to, zda o akvizici budou jednat pouze úředníci, nebo si pro tento úkol najmou profesionálního poradce. Podle informací ČESKÉ POZICE z finančních kruhů se zatím pražští úředníci tváří, že jsou chytří dost. Pokud by ale nakonec do jednání vstoupil poradce, s největší pravděpodobností půjde o společnost Patria, která hodnotu minoritního podílu nedávno oceňovala.

Hlavní město drží v Pražských službách, které se zabývají nakládáním s komunálním odpadem, akciový podíl 76,92 procenta. Firma zajišťuje až 80 procent svozu komunálního odpadu v Praze, je vysoce zisková (za léta 2007 až 2011 vydělala v souhrnu 456 milionů korun čistého) a patří do ní i spalovna v Malešicích. Celková hodnota podniku po odečtení dluhů se podle odhadů pohybuje kolem 5,2 miliardy korun.

Pražští radní v úterý 12. června rozhodli, že město vypíše na svoz komunálního odpadu nový tendr, jehož hodnota by měla být 7,34 miliardy korun bez DPH na šest let. Do doby, než bude znám vítěz soutěže, město zřejmě prodlouží smlouvu s Pražskými službami.

Anabáze minoritního podílu

Menšinový podíl v Pražských službách vystřídal v uplynulých dvou letech několikrát majitele. První změna nastala v říjnu 2010, kdy finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera svoje akcie, které dlouhá léta držela, prodala podle vlastního tvrzení firmě Soranus Limited. „Soranus Limited není součástí skupiny PPF a ani nepatří do private equity fondu PPF Partners,“ sdělil loni ČESKÉ POZICI mluvčí PPF Alexej Bechtin. Někteří členové vedení pražského magistrátu však podle informací ČESKÉ POZICE žijí v přesvědčení, že v této kyperské firmě má Kellner stále určitý vliv.

Kdo je decision makerem na straně prodávajícího?Stoprocentním akcionářem Soranus Limited byla ještě loni v červnu společnost Nettrubino Limited se sídlem v Londýně. Kdo byl konečným vlastníkem této firmy, nelze z veřejných zdrojů zjistit. Mohl by ho prozradit prodávající, tedy většinový majitel skupiny PPF Kellner. Jenže k tomuto kroku ho žádný zákon nedonutí.

Začátkem června 2011 se ČESKÁ POZICE jako první začala pídit po tom, kdo je skutečným vlastníkem firmy Soranus Limited. A dále – komu patří ještě tajemnější majitel Soranus Limited, britská „kastlíková“ firma Nettrubino Limited. V pražských finančních kruzích se spekulovalo o tom, že tato firma náležela právě lobbistům Janouškovi a Hrdličkovi. Jenže čtyři dny před červnovou valnou hromadou Pražských služeb vydala tiskovou zprávu společnost Natland Group: firmu Soranus Limited koupila, čímž získala i podíl v Pražských službách.

Autor: