Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledá se nový šéf České exportní banky. Zdeněk Tůma to nebude.

  13:38

Po rezignaci Tomáše Uvíry se adepti do čela ČEB nehrnou. Neexistuje politická záruka, že v dohledné době by opět nenastalo střídání.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Po rezignaci generálního ředitele státní České exportní banky (ČEB) Tomáše Uvíry v polovině září hledají vládní politici jeho nástupce. O tom, kdo povede banku, rozhodují akcionáři (ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničí a zemědělství), avšak rozhodující slovo budou mít Miroslav Kalousek (TOP 09) a Martin Kuba (ODS).

V českých finančních kruzích se objevila informace, že jedním z kandidátů na tento post je bývalý guvernér České národní banky (ČNB) a politik TOP 09 Zdeněk Tůma, který je od ledna 2011 zaměstnán v poradenské firmě KPMG. Tůma na přímý dotaz ČESKÉ POZICI sdělil, že se ředitelem ČEB nestane. „Už jsem byl kandidátem na kdeco, ale tohle jsem ještě neslyšel,“ řekl Tůma, který by příslušnou kvalifikaci na post ředitele ČEB měl.

Řízením České exportní banky byl po Uvírově rezignaci pověřen dlouholetý člen představenstva Miloslav Kubišta (otec-zakladatel banky), což znamená, že instituce je v dobrých rukou. Jenže hledání nového generálního ředitele není jednoduchá věc už proto, že na výběru se podílejí čtyři ministerstva a dvě politické strany. Navíc vzhledem k tomu, že se neví, zda za pár týdnů nepadne vláda, adepti se nehrnou. Neexistuje politická záruka, že po změně vlády či po případných předčasných volbách by na postu v čele banky opět nenastalo střídání.

Tůma, jenž v roce 2010 neúspěšně kandidoval na post primátora Prahy, je členem pražského zastupitelstva za TOP 09, v září odstoupil z funkce předsedy finančního výboru. „Zahraniční cesty spojené s mými pracovními závazky mě natolik vytěžují, že nejsem schopen zajistit všechny důležité činnosti spojené s tak významnou funkcí,“  zdůvodnil svůj odchod z funkce Tůma.

Autor: