Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hra o Nečase on-line: Předseda žádá vytěsňovat nedůvěryhodné osoby

  21:44

Kongres ODS byl zahájen. V úvodním projevu Nečas řekl, že takzvaní rebelové si berou stranu i občany jako rukojmí.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Průběžně aktualizujeme. Nastalo klíčové dějství příběhu o existenci vládní koalice a pozici Petra Nečase v ODS i v čele vlády. Politická aréna je vymezena několika pevnými či méně pevnými body.

  • Poslanecká sněmovna bude hlasovat o daňovém balíčku, s nímž chce premiér spojit hlasování o důvěře vládě, až příští týden.
  • V Brně začal kongres ODS. Delegáti mají vybrat předsedu a místopředsedy strany. Pokud Nečas neobhájí pozici v ODS, dost pravděpodobně skončí i v pozici premiéra.
  • Ještě před kongresem ODS proběhly regionální sněmy strany, jež navrhly kandidáty do vedení ODS. Ani poté však není situace jasnější.
  • Aby toho nebylo málo, nejmenší vládní strana LIDEM pořádá ustavující sněm v sobotu 3. listopadu – také v Brně.

Politický koktejl zahrnuje kromě oficiálního manévrování řadu kuloárních přísad, lze očekávat mnoho šumů i operativních změn. ČESKÁ POZICE proto bude výjimečně zachycovat to nejpodstatnější on-line formou.

Sobota 3. listopadu 2013

Fuksa snad couvá?

17.10 / Ivan Fuksa nastínil míru přijatelného kompromisu mezi rebely a vládou: Řešením je schválit Kalouskův balíček, ale bez zvýšení DPH. Později novinářům naznačil, že Nečas má jeho podmíněnou podporu. Vyzval ho však, aby kongres hledal v otázce daní kompromis. Některé interpretace znějí: Fuksa couvá. Fuksu není úplně jednoduché dešifrovat. Blíže se můžete seznámit s jeho úvahami na Aktuálně.cz…

A ostatní zprávy z politické diskuse kongresu ODS?

  • Tomáš Chalupa si dovede představit spolupráci s Petrem Nečasem a bude kandidovat na post místopředsedy.
  • Ivan Langer si nemyslí, že by ODS trpěla personální nouzí, co se týká lídrů.
  • Zbyněk Stanjura usoudil, že ODS trpí proto, že v roce 2006 svěřil Topolánek ministerstvo financí Miroslavu Kalouskovi (stvořil nového Kalouska). Nečas už poté neměl na výběr.
  • Bohuslav Svoboda objevil, že celá ztráta důvěryhodnosti je ztrátou důvěry v tváře.
  • Přemysl Sobotka se obořil na média, která jsou prý povrchní a negativistická.

A tak dále. Přihlášeny jsou ještě čtyři desítky řečníků. Žádné dramatické zvraty však před velkou kongresovou nocí čekat zřejmě nelze, leda si počkáme, až jak promluví Petr Tluchoř.

Na pozdní večer připravujeme obsáhlejší shrnutí událostí prvního dne kongresu ODS.

Dva ministři LIDEM mimo hru

15.10 / Do funkcí tří místopředsedů strany LIDEM byli zvoleni ředitel školy Jiří Neumann, a poslanci Viktor Paggio a Jiří Rusnok. Jediným nezvoleným kandidátem na místopředsedu zůstal ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Sněm vyhověl Karolíně Peake a do vedení strany zvolil jí loajální lidi, Mimo zůstal také ministr dopravy Pavel Dobeš, který svou kandidaturu na místopředsedu stáhl.

Tluchoř podpořil myšlenku dočasného krizového řízení ODS

14.50 / V rozhovoru se zpravodajem iDNES Petr Tluchoř jedovatě komentoval Nečasovo vystoupení v tom smyslu, že takhle abdikační projev nevypadá. Připojil se k myšlence zavést ve straně dočasné krizové řízení, kterou nadhodil expremiér Topolánek. Konkrétní scénář by však viděl poněkud jinak než bývalý předseda. Rozhovor s Tluchořem na iDNES…

Co Nečas nezmínil

14.00 / Během vystoupení několikrát sklidil spontánní potlesk, snad i proto, že zpravidla „sušší“ Nečas do toho tentokrát dal kus srdíčka a místy zněl až naléhavě.

Jenže asi největší slabinou jeho vystoupení bylo, že neřekl nic rozhodného o budoucnosti české vlády. Naopak signalizoval, že taktické manévrování uvnitř strany bude pokračovat: Deklaroval ochotu ke kompromisům v otázkách takzvaného konsolidačního balíčku a svůj možný finální postoj pouze nezávazně naznačil, když pravil, že ona ochota ke kompromisům je podmíněna podporou všech hlasů ODS ve sněmovně.

Možná si Nečas schovává nějaké trumfy do nominační řeči před nedělní volbou předsedy...

Jádro projevu Nečas věnoval právě obhajobě tématu daní. Vytáhl na tluchořovce tuto kartu: V minulosti ODS nárůst daní třikrát podpořila, jediným rozdílem oproti současnosti je, že Petr Tluchoř u všeho asistoval jako předseda poslaneckého klubu strany. Protože v této funkci už není, brojí proti zvyšování daní s odkazem na programové hodnoty.

Dále předseda promarnil šanci podpořit u veřejnosti kandidáta ODS do prezidentských voleb Přemysla Sobotku. Ani jedenkrát tento faktor nezmínil. Možná si Nečas schovává nějaké trumfy do nominační řeči před nedělní volbou předsedy, v sobotu však příležitost dostat delegáty na svou stranu spíše nevyužil. A některé i naštval. Kupříkladu je překvapila výzva, aby se strana více otevřela a místní organizace zvaly vedení ODS k diskusi se straníky a občany. „To jsme přece dělali. Ale on ani nereagoval na naše podněty a výstupy odborných komisí,“ poznamenal jeden z delegátů.

Kongres ODS se nakonec před veřejností neuzavře

13.15 / Politická diskuse na jednání v Brně zůstane přístupná médiím. Nápad výkonné rady, jež v pátek přišla s myšlenkou, že diskuse by měla proběhnout za zavřenými dveřmi, podle Petra Tluchoře vyvolal mezi delegáty takový odpor, že se ho nikdo ani neodvážil předložit.

Stručný Klaus

13.00 / Velmi krátká byla zdravice prezidenta Václava Klause, kterou přednesl kongresu ODS kancléř Jiří Weigl. Prezident uvedl, že jeho podporu bude ODS mít, bude-li „znovu respektovanou, důvěryhodnou a srozumitelnou pravicovou stranou“. (Při vědomí Klasovy pečlivé volby slov si všimněme slova znovu a následujících adjektiv). Klaus také naznačil, že by si přál, aby kongres skončil rozhodným závěrem. „Bez jasných a přesvědčivých výsledků si veřejnost Vašeho kongresu nepovšimne.“ Celý text zdravice...

Topolánek doporučil svolat v březnu další kongres

12.50 / Bývalý premiér a předseda vlády Mirek Topolánek ve svém hostovském projevu vnesl do diskuse jeden z očekávaných scénářů: Strana, která bojuje o existenci, neboť klesá k samé hranici volitelnosti, by měla vytvořit krizový tým, klidně v čele s Nečasem, ale v březnu svolat další kongres. Strana podle něj potřebuje kompletní reorganizaci. Zmínil jména Martina Kuby a Ivana Fuksy jako politiků, kteří by mohli být s to tíživou situaci řešit.

Glosa: Když Topolánek jmenoval Kubu a Fuksu, dodal, že doufá, že to pro zmíněné pány nebyl polibek smrti. Patřičná obava. Vzpomeňme, na koho podobně ukázal v roce 2009: na dnes už bývalého šéfa Pozemkového fondu Radima Ziku, na budoucího ministra životního prostředí Pavla Drobila a současného ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Minimálně první dva v politice jemně řečeno shořeli.

A ještě dva Topolánkovy vzkazy.

  • Na adresu „rebelů“: „Pokládat vlastní vládu je zhůvěřilost.“
  • Na adresu Borise Štastného: „Nepomůže, Borisi, návrat Václava Klause. Jestliže je někdo součástí problému, nemůže být jeho řešením.“

Nečas: Vytěsňovat nedůvěryhodné!

12.00 / Z úvodního projevu předsedy ODS Petra Nečase lze vypíchnout:

  • Strana se stala symbolem nedůvěryhodnosti, tvoří ji mnoho nedůvěryhodných lidí, nedostává se jí členů typu lékařů či učitelů,
  • vrcholní politici ve vládě - včetně Nečase samotného - trpí technokratickou rétorikou,
  • na své konto předseda Nečas dále přiznal, že to, co ostře vytýkal svým spolupracovníkům v soukromých jednáních, měl stejně ostře říkat i veřejnosti,
  • připustil chyby vládnutí, které se dotkly občanů, jako systém výplaty sociálních dávek, malér s registrem vozidel či problém jménem sKarta.
  • Na téma konsolidačního balíčku uvedl, že jde o poctivě dohodnutý koaliční kompromis,
  • že české vládě se jako jedné z mála (ne-li jediné) v Evropě podařilo snížit výdaje (zhruba o 80 miliard),
  • že v roce 2014 bude složená daňová kvóta nižší než nyní, tedy klesne,
  • že ostatně i předchozí vlády ODS daně zvyšovaly a že od vypuknutí krize v roce roku 2008 je zvyšovaly všechny evropské pravicové vlády,
  • rebelům však nejde dle Nečase vůbec o daně, ale o mocenský boj a berou si stranu a občany jako rukojmí.
  • K daňovému kompromisu je Nečas připraven, ale chce pro něj a pro vyjednávání s koaličními partnery všechny hlasy občanských demokratů.
  • Vnitřní sváry ve straně, ale i na celé pravici (narážka na TOP 09), ústí v odliv voličů,
  • ti však zatím ODS neopustili, ale pouze jí vystavili žlutou kartu, červenou nikoli.
  • ODS musí nedůvěryhodné osoby vytěsňovat, a to od nejnižších úrovní, do špičky se smějí dostat pouze schopní a důvěryhodní,
  • cestou je otevřít stranu více veřejnosti a poskytnout příležitost i osobnostem, které stojí mimo stranické struktury.

Během projevu sklidil Petr Nečas několik potlesků na otevřené scéně, nikoli však od všech delegátů.

Karolína Peake se stala předsedkyní strany LIDEM

11.15 / Delegáti volebního sněmu LIDEM zvolili jednomyslně předsedkyní Karolínu Peake. Obdržela všech 68 hlasů. Dle nestranných pozorovatelů vše běží jak po másle v režii nové předsedkyně. První místopředsedkyní strany se stala Dagmar Navrátilová. Následovat bude volba místopředsedů a poté politická diskuse. 

Hlášení ze sněmu LIDEM: Peake „zapomněla“ na Dobeše!

10:50 / Celorepublikový volební sněm LIDEM začala Karolína Peake zostra. Prozatím neformální přední tvář vznikajícího subjektu ve svém úvodním projevu vyjmenovala kandidáty, které by si přála do předsednictva strany. Uvedla například poslance Dagmar  Navrátilovou, Viktora  Paggia, Jiřího  Rusnoka, Lenku  Andrýsovou, Janu Suchou či ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. „Zapomněla“ však na ministra dopravy Pavla Dobeše, který pro ČESKOU POZICI poznamenal: „Trochu mě to mrzí.“ Potvrzuje se, že spory mezi Peake a Dobešem (Peake se ho již delší dobu snaží vystrnadit z ministerského postu) skutečně existují. Kromě Dobeše nezmínila Peakce ani poslance Radima Vysloužila.

Vondra: Beton byl víc než politické ideály

10:00 / Dvě vyjádření ze sobotních deníků:

  • Alexandr Vondra v MF Dnes: „Pro naše voliče je sazba DPH podružná. Ten hlavní problém je nedůvěryhodnost značky ODS. (...) Do dneška sklízíme následky osmi let vlády v krajích, kdy byl často beton víc než politické ideály. (...) Ve svých řadách máme spoustu stavebních firem, ale žádné ekonomy. (...) Sohlasím se senátorem Kuberou, že jedním z hlavních problémů ODS jsou ty politicko-podnikatelské kšefty na krajích.“
  • Mirek Topolánek v Právu: „Česká pravice, pokud bude chtít v opozici přežít, bude muset začít s čistým listem. Bude se muset velmi zásadně zamyslet, jestli je dál možný vývoj na základě personálních rozporů a atomizace pravice. (...) Nemyslím si, že (ODS) kdy nějaký pravicový program měla. Dokonce jsem hluboce přesvědčen o tom, že ve střední Evropě žádná opravdu pravicová strana nikdy nebude mít vládní odpovědnost. (...) Jestli jsem říkal, že byla vláda středopravá, tak to je maximem možného v české kotlině.“ 

ODS uvažuje, že část kongresu utají před veřejností

00:20 / Občanská demokratická strana zahajuje svůj kongres vskutku ve stylu české politiky posledních let. Údajně to byl Zbyněk Stanjura, přední spojenec Petra Nečase, který výkonné radě ODS navrhl, aby politická diskuse v rámci kongresu byla netradičně neveřejná. Pro média by měly být otevřené jen pasáže s úvodními a hostovskými projevy, posléze snad průběh hlasování. A výkonná rada - návrh o jeden hlas schválila. Musí ho ještě posvětit delegáti kongresu, ale už teď každého orosilo, o kolik pravých perel zrovna v této části jednání asi přijdeme.

Pátek 2. listopadu 2012

Co zajímavého nabídne ustavující sněm LIDEM?

18.40 / Abychom připomněli: kromě kongresu ODS se v sobotu sejde v brněnském hotelu International ustavující sněm LIDEM, jehož úkolem bude zvolit předsednictvo a další orgány. Sněm je plánován jako jednodenní se začátkem v 8.30.

V porovnání se sněmem ODS nemusí být člověk mudrcem z východu, aby dokázal věštit, co se bude dít. Zhruba nic. Alespoň na povrchu, pod povrchem se děje něco pořád, jestliže pár lidí disponuje takovými pozicemi jako LIDEM. Pod pláštěm státnických obratů a za rouškou nacvičených úsměvů se specialisté na politiku mohou těšit na vyostřené vztahy (mírně řečeno) mezi Karolínou Peake a Pavlem Dobešem. Karolína Peake pak za bouřivého potlesku zúčastněných získá post předsedkyně, poděkuje, ukloní se a může vrhnout do víru velké kongresové noci, kterou pořádají u sousedů.

Na Brno se snáší malá kongresová noc, na pořadu je zdravice

18.00 /  „Zdravíme delegáty 23. kongresu Občanské demokratické strany a přejeme úspěch celému napjatě očekávanému jednání, kvůli němuž dodnes země například netuší, jaké bude platit od prvního ledna daně, případně kdo bude v té chvíli vládnout. Což možná tedy nebude úplně jasné ani po neděli, ale aspoň to už všichni budeme mít na chvíli za sebou.“

Těmito slovy začíná text Jindřicha Šídla na iHNed, který nelze nedoporučit laskavé pozornosti…

Příští kongres může být zatraceně brzy

Výkonná rada ODS se po regionálních sněmech mění z celé poloviny

17.40 / Kongres ODS sotva začíná a už víme, že ODS se proměnila. Po regionálních sněmech se totiž z celé poloviny mění výkonná rada strany. Ač je předčasné vyvozovat závěry, kvůli některým jménům to nemusí to být pěkná podívaná pro předsedu Petra Nečase. I kdyby post obhájil, dobře zná jednu z klíčových pravomocí výkonné rady: svolat mimořádný kongres, a to i volební.

A hle, nač jsme narazili. V rámci pátečních rozhovorů s vysokými funkcionáři ODS jsme dvakrát vyslechli vyprávění o možnosti, že výkonná rada možná ještě do konce roku svolá další volební kongres, případně tak učiní v únoru (to by se zajímavě krylo s koncem funkčního období prezidenta Klause). Soupiska nominovaných do výkonné rady ODS a další podrobnosti...

Deset nominací Nečase není bez vady

15.40 / Zajímavý postřeh webu Aktuálně: Petr Nečas sice nasbíral deset nominací na regionálních sněmech ODS, převážně však v těch, kde se hlasovalo veřejně. V tajné volbě vyšel z nominačního hlasování jako vítěz jen ve třech krajích, ve zbylých sedmi se hlasovalo veřejně. „Naopak ve všech čtyřech krajích, kde nominaci nezískal, se aklamací nehlasovalo,“ píše Aktuálně. A podrobněji tento jev rozebírá…

Nečasovi „hrozí“ usnesení o nezvyšování daní

15.20 / Zpráva ze zákulisí: Od počátku týdne v ODS převládala myšlenka, že se Nečasovi podaří na kongresu protlačit usnesení, v němž zaváže rebely, aby podpořili klíčové zákony, jako je daňový balíček. Po včerejších regionálních sněmech, zejména v Praze, středních Čechách a Ústí nad Labem, nastal posun: Tluchořův klan si dle informací ČESKÉ POZICE naopak pohrává s myšlenkou, že kongres sice podrží Nečase ve funkci předsedy, avšak odhlasuje naopak usnesení, jímž předsedu zaváže k respektování programu, který zvyšování daní zapovídá. Rebelové se pak budou moci bít v prsa, jak dokázali proti vůli Miroslava Kalouska otočit vládou i premiérem.

Promluví Topolánek. Něco bližšího o jisté italské vile?

12.40 / Osvěžující atrakci nabídne kongresu ODS i Mirek Topolánek. Coby host se bývalý předseda chystá na „ostrý“ projev o dalším vývoji ODS.

„Projev zcela jistě nebude ostrý v tom smyslu, že by byl urážlivý. Bude zaměřen analyticky. Ukáže jiné příčiny současného stavu, než budou vidět delegáti kongresu. Jde o příčiny dlouhodobé. Projev nabídne nějaké scénáře. Samozřejmě topolánkovským způsobem. Jinak to neumím,“ řekl ve čtvrtek Právu.

Naznačil také, jak pojme rebelii skupiny poslanců: „„Je to nálepka, která nějakým způsobem vyděluje, ostrakizuje. I o tom budu hovořit ve svém projevu.“ No, bodejť, vždyť Petr Tluchoř patřil k Topolánkovým nejbližším spojencům.

Uvítali bychom, kdyby v rámci analýzy dlouhodobých příčin expremiér do projevu zakomponoval odpovědi na pár stručných otázek: Komu patří vila v letovisku Monte Argentario? Jak to bylo s pandury?

Co má Nečas na mysli pod pojmem „pružně se přizpůsobit“?

10.40 / Petr Nečas v rozhovoru pro HN zdůraznil, že na kongres přijíždí s podporou většiny regionů. Ze čtrnácti krajů získal nominaci v deseti organizacích a ve čtyřech dalších krajských buňkách nebyl na předsedu navržen žádný kandidát. Předsedu nicméně volí reprezentanti oblastních organizací a nejsou rozhodnutím regionálních sněmů vázáni.

V rozhovoru pro HN předseda sebevědomě prohlásil:

„Aniž bych chtěl působit samolibě a arogantně, tak žádný potenciální kandidát na předsedu ODS nevstal. Buď se ten člověk postaví, bouchne do stolu a zařve na celou ODS: ,Nečas to dělá blbě a já to chci dělat místo něj´, nebo to nemá smysl.“

Okomentoval také variantu, jež zřejmě uzrála v hlavách jeho odpůrců, a sice že jméno případného protikandidáta zazní až na víkendovém kongresu:

„Kandidát na předsedu se přeci nemůže upiklit někdy v noci ze soboty na neděli během kongresu. Musel by to být zřetelný a pro veřejnost uvěřitelný kandidát.“

Poněkud zdrcující byla premiérova věta o budoucnosti vládní koalice, jež ztratila nehledě na rebelii v ODS i papírovou většinu. „Je pravda, že původní vládní většina neexistuje a my se tomu musíme pružně přizpůsobit, aby bylo možné efektivně vládnout?“ prohlásil Nečas, aniž by specifikoval, co má na mysli souslovím „pružně přizpůsobit“. Že by chtěl využít rezervoáru sedmnácti nezařazených poslanců?

Bilance uplynulé noci

10.00 / V Praze se o nominacích do výkonné rady jednalo téměř do dvou hodin ráno. Zvoleni byli Bohumil Svoboda, šéf ODS v Praze 3 Pavel Hurda, předsedkyně ODS v Praze 14 Andrea Vlásenková a bývalý starosta Prahy 1 Filip Dvořák. Svoboda s Hurdou porazili starostu Prahy 10 Milana Richtera a pražského zastupitele Rudolfa Blažka, kteří tedy své posty ve výkonné radě neobhájí. Na kongres pojede Praha dle informací ČESKÉ POZICE rozdělená v poměru zhruba 2/3 pro Nečase, 1/3 „hrdličkovci“.

Někdo tady staví pro Nečase dream team

Zato ve středních Čechách nakonec slavili vzbouřenci. Do výkonné rady byli mimo jiné nominováni Petr Tluchoř a Marek Šnajdr. (Dále pak Jan Skopeček.) Tluchoře zvolili delegáti sněmu v půl druhé ráno aklamací. K dovršení všeho byl na post místopředsedy (vedle nominace Hynka Fajmona na funkci prvního místopředsedy) navržen Ivan Fuksa.

Čtvrtek 1. listopadu 2012

Bohuslav Svoboda nepadl a Praha podpořila premiéra

22.30 / Pražský primátor Bohuslav Svoboda nejenže si zachránil židli předsedy ODS v metropoli, ale pražská organizace strany se navíc v poměru 65:30 vyslovila ve prospěch Nečasovy kandidatury na post šéfa občanských demokratů. Lidé od primátora hodnotí podporu 65 „pronečasovců“ jako úspěch. Jistý klid nyní získal i Svoboda, u něhož například web Aktuálně.cz ve čtvrtek dopoledne spekuloval, že by mohl být sesazen z čela ODS v hlavním městě. Leč nestalo se.

Podle zpráv od účastníků sněmu proti sobě stojí parta primátora a politici kolem šedé eminence Tomáše Hrdličky. Ten prý navrhl, aby byla volba předsednického kandidáta za Prahu zpochybněna. „Nezpochybnil, ale Prahy 10, 11 a 13 dělají strašné obstrukce,“ zní další stručná SMS z místa činu.

Na post prvního místopředsedy ODS byl nominován ministr průmyslu Martin Kuba, na řadové místopředsedy Miroslava Němcová, senátorka Daniela Filipiová a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Nuda v Plzni a nominace pro současného předsedu

22.15 / Očekávaný výsledek – že nominaci získá Petr Nečas – přišel z regionálního sněmu v Plzni. Tamní šéf ODS a místopředseda strany Jiří Pospíšil avizoval, že ačkoli ho Nečas z vlády vyhodil, nehodlá se nijak mstít a Nečase podpoří. Zřejmě však dle informací ČESKÉ POZICE bude po předsedovi požadovat splnění konkrétních bodů, aby se strana vyhrabala ze špatných volebních preferencí. Plzeňští občanští demokraté dále navrhli na prvního místopředsedu Martina Kubu a na další místopředsednické pozice Pospíšila, Miroslavu Němcovou a Tomáše Chalupu.

Středočeši se na stranickém šéfovi nedohodli. O hlas.

22.05 / Zatímco na jihu Čech byl klid, ve středních Čechách – domovské organizaci Petra Tluchoře – bylo živo. O hlas unikla nominace Petru Nečasovi, dodejme však, že šlo o tříkolovou volbu. Proti Nečasovi stáli místopředseda Pavel Blažek a Jiří Pospíšil. Nakonec z druhého největšího regionu ODS nápad na příštího předsedu nevzešel. Zato na post prvního místopředsedy byl nominován europoslanec Hynek Fajmon.

Kubův kraj nominoval Nečase

20.15 / Právě končící sněm jihočeské ODS, jejíž předseda a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba se netají ambicí postavit se do čela občanských demokratů (případně být jejich místopředsedou), nominoval na šéfa strany jejího současného předsedu Petra Nečase. Jihočeši by Kubu rádi viděli ve funkci prvního místopředsedy ODS. Na řadové místopředsedy této strany pak regionální sněm doporučil Jiřího Pospíšila, Pavla Blažka, Tomáše Chalupu a Miroslavu Němcovou.

Účastník jihočeského sněmu ODS popsal ČESKÉ POZICI nominaci na šéfa strany jako víceméně klidnou a věcnou. Mluvilo se i o nedobrých výsledcích ODS v krajských a senátních volbách. Dle delegátů sněmu jsou příčinou propadu ODS ústupky koaličním vládním stranám, rozštěpení poslaneckého klubu občanských demokratů a nesmyslné projekty, jako jsou sKarty.

Všimli jste si, že ve sněmovně už je 17 „bezprizorných“ poslanců?

To už je docela slušná síla pro zákulisní veletoče17.50 / To se nám v té Poslanecké sněmovně čoudí z pěkně vydatného guláše. V létě 2010 do ní vstupovalo 200 poslanců, kteří reprezentovali zájmy pěti stran. Dnes jich sice máme ve sněmovně stále dvě stovky, avšak přibylo politických subjektů, které reprezentují. Když jsme zjišťovali, jaké je aktuální rozložení sil před důležitými hlasováními, například o daňovém balíčku, důchodové reformě a církevních restitucích, zamrazilo nás. Celkem 17 poslanců nesedí na svých židlích a reprezentuje jiné zájmy a strany než ty, za které je občané do Poslanecké sněmovny zvolili. To už je docela slušná síla pro zákulisní veletoče. A mezitím cena každého „nezařazeného“ hlasu s dalšími přibývajícími povážlivě klesá...

Kdo všechno je potenciální lovnou zvěří?

Prognóza Michala Doktora: Nečas za jisté situace nemusí post předsedy ODS přijmout

15.00 / Bývalý člen ODS poslanec Michal Doktor patří k dobrým znalcům poměrů ve straně. Jeho prognóza vývoje zní:

  • Tluchořův politický projekt končí a nyní jen vyčkává, co mu nabídne „kvalifikovaná většina, která se skládá“.
  • Nečas může post předsedy strany obhájit, ale jen těsně. Odjede z Brna oslaben. Bude mít zásadně jiné místopředsedy. A bude ve svých pravomocech výrazně okleštěn.
  • Nakonec se může vytvořit dokonce situace, kdy Nečas odmítne přijmout post předsedy ODS.

Co nastane po kongresu? Michal Doktor míní:

„Odpověď spočívá v tom, co se stane, když odejde Petr Tluchoř z kongresu poražen, a to výraznou většinou, která ho zaváže hlasovat o nějaké věci ukázněně, přičemž ale on investoval poměrně hodně energie do odporu vůči této věci. Ani to nejsilnější usnesení kongresu rozhodnutí Petra Tluchoře nezvrátí. Nebude-li uspokojen ve svých mocenských požadavcích, ať už jsou jakékoli, bude moci vládu vypnout.“

Kompletní rozhovor s Michalem Doktorem…

John vyloučil, že by VV podpořily vládní daňový balíček

11.50 / Poté, co odchodem Radima Fialy z ODS koalice definitivně ztratila většinu ve sněmovně, zesílily kuloární prognózy, že Nečasově vládě by s hlasováním o daňovém balíčku mohly pomoci Věci veřejné. Předseda VV Radek John tyto naděje zchladil v rozhovoru pro Lidovky.cz:

„Nikdy jsme neplánovali odejít z hlasování, nepadlo o tom ani slovo mezi poslanci. Nikdo to nikdy nenavrhl. Budeme se snažit prosadit svůj pozměňovací návrh, aby DPH zůstalo 14 a 20 procent. Pokud se tak nestane, daňový balíček samozřejmě nepodpoříme.“ Jak se Věci veřejné zachovají, pokud by Nečas rebelům ustoupil a daně nezvýšil? „On řekl, že pokud nebude prosazen daňový balíček, jak on ho předložil, tedy se sazbami 15 a 21 procent, tak rezignuje. Proto očekáváme, že v takovém případě splní své slovo a rezignuje.“

Nakolik relevantní je však Johnovo kategorické stanovisko, když se „véčkařský“ klub doslova sype před očima?

Langerovy signály

10.30 / Bývalý místopředseda ODS a exministr vnitra Ivan Langer, čerstvě nominovaný do výkonné rady strany, v rozhovoru pro Aktuálně.cz opatrně signalizoval, co lze od „jeho lidí“ očekávat na kongresu:

„Myslím, že nemůže být výsledkem kongresu to, že na sebe po prvním kole volby předsedy budeme koukat, že jsme předsedu nezvolili a budeme jeden druhého vyzývat: Franto nebo Lojzo, zvedni to. V tu chvíli budeme směšní a trapní.“

Pokud se tedy pro první kolo předsednické volby neobjeví Nečasův protikandidát, mohli by „langerovci“ podpořit Nečase. Pro iDNES Langer jasně avizoval: „Mou podporu jako předseda strany má Petr Nečas.“ Ale pozor, Langer na Aktuálně vyslal i jistou výstrahu: Aby Nečas mandát obhájil, bude muset delegáty přesvědčit, a to kvalitním projevem a vizemi. Připomněl, že situace uvnitř ODS nebyla v posledních letech podle jeho gusta:

„Dlouhodobě jsem upozorňoval, že nové grémium neplní funkci, jakou by mělo. V mnoha případech v tom nechává svého předsedu úplně samotného. Teď je období skládání účtů, nechť každý řekne, co za uplynulé dva roky udělal, a obhájí, nebo neobhájí svoji pozici.“

Langer nenaznačil žádné preference pro případné druhé kolo volby předsedy. Více se dočtete v rozhovoru na webu Aktuálně.cz.

Ještě dva střípky do mozaiky ze středečního večera

2.50 / O víkendovém kongresu ODS sice není nouze o spekulace, ale odehrávají se i faktické záležitosti, zejména sněmy. Z nich se ve středu večer objevily dvě zajímavé informace:

Poslanec ODS Boris Šťastný na oblastním sněmu ODS v Praze 10 odmítl nominaci na místopředsedu strany. Nechce prý hrát roli „kompromisního smířliváka nebo pštrosa s hlavou v písku“. Podle Štastného, hlasitého odpůrce Petra Nečase, má ODS má jedinou šanci se zachránit: přemluvit Václava Klause k návratu do pozice čestného předsedy strany. (Zde i scénář, jak by Šťastný mohl tento Klausův návrat iniciovat.)

Regionální sněm ODS Olomouckého kraje podpořil premiéra Petra Nečase v jeho obhajobě postu předsedy strany. Zároveň vyslal do výkonné rady ODS někdejšího dlouholetého místopředsedu ODS, exministra vnitra Ivana Langera.

Poplašná zpráva: Nečas požádá o veřejné hlasování

Za co jsi to vykešoval?

0.50 / Ač dnes půjde do tuhého, čtvrtek otevřeme zase jednou spekulací. Koluje po členské základně ODS a zní: Co když Petr Nečas přijede na kongres s taktikou nechat se zvolit delegáty aklamací, tedy veřejným hlasováním? Tento způsob volby stranického šéfa by řadu delegátů vyděsil. Mají sice autonomii v rozhodování, na druhou stranu by měli brát ohled na doporučení regionálních sněmů. Ty ve většině případů dosud nominovaly na post předsedy Nečase, naposledy ve středu večer olomoucká organizace. Když tedy budou hlasovat v rozporu s většinovým přáním svých organizací, vystaví se doma nepříjemnému grilování: Za co jsi to vykešoval?

Sondovali jsme a závěr zní: Ať si Nečas ve vlastním zájmu tuhle avantýru rozmyslí.

Středa 31. října 2012

Přihořívá 

23.55 / Rozcvička končí. Se středou se loučíme konstatováním, že čtvrtek nabídne zajímavější varieté. Má se sejít pět regionálních sněmů ODS, aby nominovaly kandidáty na předsedu a místopředsedy. Z nich některé jsou náramně sledované. Kromě jižních Čech a Plzně bude jednat rozhádaná Praha, středočeská buňka s Tluchořovým a Bendlovým křídlem a komplikovaný Ústecký kraj se šedými eminencemi typu Patrika Oulického.

Klausova velká hodina

22.00 / Zaznamenáno v prostředí politiků blízkých Hradu: Boris Šťastný (například) navrhne na kongresu ODS zvolit Václava Klause opět čestným předsedou strany. Přečtěte si více... 

Co Klaus neřekl aneb Vrátka do ODS zůstávají otevřená

14.00 / Václav Klaus rychle zareagoval na vystoupení svého poradce Jiřího Payna, který v úterý v České televizi řekl, že Klausův návrat do vedení občanských demokratů považuje za nereálný. Od Paynových vyjádření se distancoval.

Payne v ČT řekl: „To, že by Václav Klaus znovu kandidoval na předsedu ODS, se mi zdá nereálné. Já nevím, jestli o tom uvažuje, to je jeho rozhodování, ale myslím si, že to je nereálné.“

Jen o pár hodin později na prezidentových webových stránkách mluvčí Radim Ochvat sděluje: „Pan Jiří Payne působí v Kanceláři prezidenta republiky na částečný úvazek jako poradce v politickém odboru řízeném panem Ladislavem Jaklem. Do přímého kontaktu s prezidentem, stejně jako ostatní externí pracovníci tohoto odboru, nepřichází. Názory a výroky pana Payna je proto nutné považovat za jeho osobní postoje a hodnocení, které názory a postoje prezidenta republiky nevyjadřují.“

Prezidentův postoj k výzvám, aby se znovu ujal ODS, sice zůstává nevyslovený, ale okamžitou distanci lze interpretovat i jako signál: žádná cesta není „zarúbaná“. Jistěže taková interpretace náleží k oblíbenému žánru „Co Klaus neřekl“, přehlédnout ji by však bylo trestuhodné.

Poslanec-rebel Fiala vystoupí z ODS

13.25 / Radim Fiala z tábora rebelujících poslanců, jenž je zároveň členem výkonné rady za Olomoucký kraj, oznámil, že z ODS vystupuje. Právu řekl, že hodlá podporovat koaliční vládu, ale jen pokud se bude držet programového prohlášení. Fialovo rozhodnutí znamená, že koalice už i papírově ztratila většinu ve sněmovně. Zde Fialovo vyjádření o jeho motivech a záměrech...

Kuba jako talentový skaut ODS

12.30 / Ač řekl, že nechce kandidovat přímo proti Nečasovi, ale bude se ucházet „jen“ o post prvního místopředsedy, stejně se ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba do šéfa několikrát opřel. Citujme z rozhovoru, pro Hospodářské noviny:

„Určitě máme rezervy na to, abychom ve straně dokázali vytvořit systém, který našemu ministrovi sdělí, co chceme, aby tam za naši stranu hájil. (…) Ti ministři musí jasně cítit zadání ze své strany.“

Takže Nečas vlastně ministry ODS ve své vládě neřídí? A jak je to s ministry-nestraníky, tedy Janem Kubicem a Petrem Fialou?

Kuba: „Je to víc otázka na premiéra, on je zodpovědný za personálie. Může to být ale i otázka pro nové vedení, jak má vypadat pokračování ODS, s jakými lidmi, s jakým obsahem chce ve vládě pokračovat.“

V neposlední řadě si všimněme, jak šéf jihočeské ODS v rozhovoru několikrát zabrnkal na hradní notu:

  • „Ministr musí dát jasně najevo, že hlas voliče nebo podnikatele z ČR, je pro něj důležitější než hlas z Evropské komise.“
  • „Vyrovnanost rozpočtu je velmi důležitým atributem.“
  • „Pro mě jsou názory pana prezidenta velmi důležité.“

Kuba nastřelil také představu svého budoucího stranického angažmá. Chce být skautem nastupujících stranických kádrů. „Ve vedení musí být někdo, kdo na ty sněmy bude jezdit a ty lidi hledat a vytypovávat.“ Zvládne to skloubit s ministerskou funkcí? „Myslím, že to jde, když se chce.“ A ještě několik odpovědí ministra Kuby ze zkratky rozhovoru, kterou publikoval iHNed…

Nečas eurokomisařem?

10.30 / A narazili jsme na další pěknou spekulaci. A to v kuloárním rozhovoru mezi poslanci:

„Podívejte se, kdy končí mandát Fülemu. Nečase vystřelí do Bruselu, tedy pokud na kongresu padne. Mohl by teoreticky ještě nějaký čas vládnout a pak se ho zbaví definitivně.“

Nechat Nečase ve funkci premiéra do sněmovních voleb v roce 2014 s vidinou lukrativního postu v Bruselu?

Domyslíme-li to, scénář by mohl znít: Nechat Nečase ve funkci premiéra do sněmovních voleb v roce 2014 s vidinou lukrativního postu v Bruselu. Výměnou by měl slíbit poslušnost novému předsedovi ODS.

Jako ústupová varianta se post eurokomisaře hodil už jednou, a to odstupujícímu premiérovi a předsedovi ČSSD Vladimíru Špidlovi v roce 2004. Podobná rošáda s Nečasem by však byla o mnoho složitější. Mandát současného českého eurokomisaře Štefana Füleho končí až v létě 2014 a česká vláda nemá páky na Füleho předčasné odvolání.

O příští Evropské komisi bude rozhodovat Evropský parlament v novém složení; volby do něj by měly proběhnout na jaře 2014. Volba předsedy Evropské komise (jenž zpravidla pochází z vítězné frakce v europarlamentu) a slyšení jednotlivých eurokomisařů před europoslanci se mohou klidně odehrát až koncem roku 2014. A to už budou v Česku zřejmě vládnout jiní. Jestlipak by Nečase nominovali?

Bizarní scénáře: Lessy za Kubiceho, koalice mezi topkou a ČSSD

9.40 / Středeční MF Dnes zaznamenala dva ze ztřeštěných scénářů vývoje, které se rojí skoro minutu po minutě. První se týká možnosti výměny ministra vnitra: Jana Kubiceho by nahradil bývalý policejní prezident Petr Lessy. Výměnou za to by Nečasovu vládu podpořily Věci veřejné, nebo alespoň jejich část. V pozadí má být, jako ostatně v mnoha spekulativních scénářích, (ne)viditelná ruka Hradu. Druhou bláznivou možností je údajně koalice TOP 09, ČSSD a šesti rebelů ODS, která by dohromady dala 101 hlasů. Více si o tom lze přečíst na iDNES.

Václav Klaus se kongresu ODS nezúčastní

7.45 / Zakladatel ODS, její bývalý předseda a (také už jen bývalý) čestný předseda bude v zahraničí od soboty 3. listopadu až do středy 7. listopadu. Zúčastní se summitu Asie - Evropa, který se koná v Laosu. Někteří politici ODS si myslí, že fenomén Klaus je jednou z posledních možností, jak stranu resuscitovat a zastavit trvalý odliv jejích voličů. Mimochodem „kartu Klaus“ vynesl jako první koncem léta Petr Tluchoř. O některých motivech, proč existuje zájem vrátit Klause do čela ODS, jsme psali v srpnu a v září v článcích Klaus byl (bude) dobrý předseda či Taťka Klaus se vrací.

Hrad se k takové myšlence vždy stavěl rezervovaně, pokud to rovnou neoznačoval za nereálné, podobně jako v úterý v České televizi prezidentův poradce Jiří Payne.

Ze samotné neúčasti Klause na kongresu však nelze nic přesnějšího vyvozovat. Jednak je to již několik let tradicí, zadruhé, jak poznamenávají znalci prostředí, nemusí být přítomen, neboť v Brně bude mít dost svých lidí...

Hlas ze zakladatelské gardy

7.00 / Mezi řadou scénářů, jak se může situace vyvinout, nezapomeňme ještě na jeden faktor. Už v srpnovém rozhovoru pro ČESKOU POZICI řekl bývalý pražský primátor a významný politik Klausovy éry Jan Koukal, že ODS by nyní měli převzít její otcové-zakladatelé – tedy včetně Václava Klause. Navíc nevyloučil, že on sám se nebude ucházet o funkci ve vedení strany. Zajímalo nás, co si Koukal myslí nyní, pár dní před kongresem. „To, co předvádí takzvaná rebelantská skupina, nemá s rekonstrukcí a ideovou obnovou ODS nic společného. Je to politická hloupost namíchaná s osobními ambicemi. Protože jsme ve vládní koalici, je to krajně nezodpovědné,“ napsal Koukal.
Úterý 30. října 2012

ODS musí být hotová skála, pokud platí...

... slova, jimiž se loučíme s úterkem, a to spolu s básníkem Vladimírem Holanem: „Co je bez chvění, není pevné.“

Tipujeme: Bude to Peake

19.55 / Jaký kus sehraje v Brně LIDEM? Před ustavujícím sněmem, který se koná o víkendu v Brně, unikají z tohoto uskupení nespokojené hlasy. Že - prozatím neformální - vůdkyně Karolína Peake ve straně nedává příliš prostoru pro diskusi a až příliš protlačuje své politické postoje.

Přesto si důvěryhodné zdroje ČESKÉ POZICE, které situaci mezi Peakovci znají, nemyslí, že by Peake nakonec nevyhrála. Scénář je prý spíše obkreslený ze skicáře „superguru“ Víta Bárty: Sehraje se jakési „divadélko“ s několika uchazeči o šéfovskou funkci, navodí se dojem, že o post předsedy se vskutku bojuje, a slavně zvítězí – hádat nebudeme, spíš bychom si vsadili…

Poznámka / Oč jde Tluchořovi?

19.10 / Petr Nečas po svých poslancích požaduje jednotu. Věří, že pokud ho delegáti kongresu zvolí znovu předsedou, protlačí do závěrečného usnesení formulku, že poslanci ODS musí hlasovat pro klíčové vládní návrhy zákonů. Jsou však signály, že ani to nemusí přesvědčit skupinu rebelů, aby po kongresu podpořili daňový balíček, důchodovou reformu či církevní restituce. Petr Tluchoř už avizoval v rozhovoru pro iDNES (viz níže zpráva „To nebude puč, pane předsedo!“), co si o tomto plánu myslí:

„Tluchoř nemá politickou budoucnost a zároveň nemá kam ustoupit, což z něj dělá nesmiřitelného soupeře.“

„Žádný stranický orgán nemůže zavázat poslance k nějakému hlasování, to je vyloučené. Druhá věc je, že usnesení kongresů ODS, byť ne se všemi souhlasím a ne pro všechna jsem v historii hlasoval, byla vždy nadčasová a se širším záběrem. Nedovedu si představit, že by nejvyšší stranický orgán největší pravicové strany v této zemi přijal jako klíčové poselství usnesení, že se mají zvyšovat daně.“

Že lze očekávat neústupnost tluchořovců, potvrdil ČESKÉ POZICI i nejmenovaný poslanec, který Nečase podporuje: „Tluchoř nemá politickou budoucnost a zároveň nemá kam ustoupit, což z něj dělá nesmiřitelného soupeře.“

Vnější pozorovatelé souboje si marně lámou hlavu, co vlastně Tluchoř chce, o jakou funkci či zakázku mu jde. Z jeho vyjádření lze spíše usuzovat, že tyto dílčí otázky vůbec neřeší. Zajímá ho Nečasův pád.

Spekulativní otázka na závěr: Co by nastalo, kdyby kongres o víkendu potvrdil Nečase coby šéfa ODS, ale počet hlasů, jimiž vláda disponuje, ve sněmovně se příští týden nezměnil?

Paradox případu Randák

18.42 / Pozici Petra Nečase paradoxně oslabuje i informace, že policie obvinila bývalého ředitele rozvědky a bojovníka proti korupci Karla Randáka kvůli úniku informací o odměnách šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové.

Média opět rozmáznou téměř rok starou zprávu o vysokých odměnách Nagyové včetně toho, že Úřad vlády ČR odmítá platy a prémie zaměstnanců nadále zveřejňovat. Naopak Randákovi tato zpráva přinese u veřejnosti body při jeho kandidatuře na prezidenta republiky. „Je to crazy,“ komentoval pro ČESKOU POZICI své obvinění Randák. I další reakce jsou pozoruhodné...

Kaskadérský kousek

18.25 / Historka, kterou ČESKÉ POZICI popsal důvěryhodný zdroj ze špičky ODS. Okolo půl jedenácté zaplavila mediální terén informace, že ODS chce přerušit jednání Poslanecké sněmovny. Což, jak se ukazuje, se nakonec zdařilo o fous. „Nemáme většinu pro prosazení vládních návrhů,“ zdůvodnil návrh na přerušení schůze šéf poslaneckého klubu ODS a hlavní Nečasův vyjednávač Zbyněk Stanjura. Byla to odvážná hra, do začátku schůze zbývaly necelé čtyři hodiny. Teprve ve 12.30 Stanjurovi odlehlo; přišly dvě „esemesky“ od dvou klíčových poslanců, kteří na poslední chvíli přislíbili podporu návrhu na přerušení schůzce. A tito dva poslanci na sebe posléze dokázali nabalit další hlasy.

Jinými slovy, Nečas hrál dopoledne vabank, protože nejenže neměl sněmovní většinu k prosazení vládních návrhů, ale neměl většinu ani na přerušení sněmovní schůze.

„To nebude puč, pane předsedo!“

17.25 / Přituhuje. Otevřený konfrontační rozhovor poskytl iDNES neformální vůdce „rebelů“ v ODS Petr Tluchoř. Mimo jiné reportérovi iDNES, který se ho ptal na možné Nečasovy protikandidáty na post předsedy ODS, řekl:

„Je úterý, kongres začíná v sobotu. Naprosto nesdílím myšlenku pana Nečase, že pokud se někdo zvedne ve čtvrtek, pátek, sobotu nebo až v neděli, tak to bude puč. (…) Neumím v úterý odpoledne spekulovat o tom, kdo bude v neděli kandidovat na tu či onu pozici. (…) Jsem přesvědčen, že při takto narychlo, skoro bych řekl unáhleně a ukvapeně, svolaném kongresu se musí počítat s tím, že ten čas je o něco kratší a že kandidáti nemají prostor na to měsíc objíždět jednotlivá místní, oblastní a regionální sdružení. Například klíčová regionální sdružení Středočeského kraje a Prahy budou až ve čtvrtek, tedy těsně před kongresem. Za to nemohou jednotlivá regionální sdružení, ale Petr Nečas. Jestli se k tomu někdo přihlásí ve středu, ve čtvrtek, v pátek nebo dokonce až v neděli, tak to nejde na vrub oněch kandidátů, ale toho, kdo takto narychlo kongres svolal.“ Celý rozhovor si můžete přečíst na iDNES.

Co dodat? To, co mělo být Nečasovou taktickou výhodou, tedy svolání kongresu v krkolomně krátkém termínu po podzimních volbách, aby se jeho opozice nestačila řádně zformovat, se může obrátit ve prospěch „Tluchořova klanu“. 

Tak vyhlíží Nečasovo „vítězství“

16.55 / Jak někteří politici ODS reflektují, že se ministerskému předsedovi zdařil záměr přesunout hlasování o daňovém balíčku až na dobu po kongresu strany? Jde o vítězství zdánlivé. Vtip je v tom, že skupina okolo Petra Tluchoře pojede na kongres s hodnotou municí: „Hle, premiér nemá vládní většinu v Poslanecké sněmovně a raději důležitá hlasování oddaluje!“

Tluchoř má pár ostrých argumentů i vyztužený štít

A nadto: jako řadovému poslanci se Tluchořovi podařil husarský kousek. Na rozdíl od premiéra Nečase se nebál postavit ministru financí Miroslavu Kalouskovi a vlastně nepřímo pro občanské demokraty vyjednal výhodnější dohodu (pokud se tedy skutečně daně nezvýší). A tak se delegáti kongresu, vhodně k tomu naladění, mohou ptát: „Jak to, že má jeden poslanec větší váhu nežli předseda a premiér? Potřebujeme tak slabého předsedu?“

A Nečas? Nemůže Tluchoře obvinit, že sestřelil vlastní vládu, což opět zvyšuje šance rebelů najít mezi delegáty kongresu širší podporu pro výměnu vedení strany.

Klíčové hlasování proběhne až po kongresu ODS

14.00 / ODS požádala koaliční partnery, aby dnes společně přerušili schůzi Poslanecké sněmovny a hlasování o daňovém balíčku (spojené s hlasováním o důvěře kabinetu) se posunulo o týden, tedy proběhlo po kongresu ODS. Předseda poslaneckého klubu ODS připustil: „Nemáme většinu pro prosazení vládních návrhů.“ Vládní koalici se podařilo sehnat 101 hlasů, kterými se o přerušení schůze rozhodlo. Co se týká budoucnosti Nečasova kabinetu, ve vyjádřeních koaličních politiků zní spíše pesimismus.

Tluchoř mate soupeře

12.30 / Na první pohled by se mohlo zdát, že skupina rebelujících poslanců ODS má již jasno, kdo by se měl stát příštím předsedou občanských demokratů a potažmo i premiérem. V pondělí totiž oblastní sněm v Praze–Východ, jenž je domovskou buňkou rebela Petra Tluchoře, nominoval na post stranického šéfa Pavla Blažka. Je to reálné? Dle informací ČESKÉ POZICE se Tluchoř snaží vygenerovat umělá, byť ne zcela nereálná jména, aby zmátl pozornost politických soupeřů. Podrobnější komentář…