Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrdličkovi samurajové vykonávají krvavý rituál

  22:16

ODS Praha 10 přijala usnesení, v němž se razantně staví za svého šíbra. Jde o projev kolektivní poruchy vnímání.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Hrdinní členové pražské ODS dávají vzpomenout na časy udatných samurajů. Na doby, kdy se za ztracenou čest dalo zaplatit jen drastickou a bolestivou sebevraždou. Vybraní občanští demokraté v Praze ovšem zřejmě studovali náležitosti rituálu seppuku poněkud chvatně – zůstali jen u první fáze, „plátkování žaludku“, ale zapomněli na to, že předsmrtné utrpení sebevraha ukončuje pobočník, který samurajovi usekne hlavu.

Smrtelné křeče té části ODS v hlavním městě, která se rozhodla párat si břicho tupou dýkou, skýtají velmi politováníhodný obrázek. Občanští demokraté v Praze 10 kupříkladu přijímají usnesení, kterým se staví za svého lokálního kmotříčka Tomáše Hrdličku, který byl ze strany vyloučen po hlasování o vyslovení důvěry nové Zemanově vládě. A v nekontrolovatelné agónii ze zmíněné stranické buňky padají výroky o nedemokratickém vyloučení, ba dokonce o „přímém útoku na demokratické základy státu“, jak usnesení cituje agentura ČTK.

Když se řekne „Hrdlička“

Hrdličkovo vyloučení zdůvodnil šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda tím, že šíbr z „Desítky“ dlouhodobě poškozuje občanské demokraty. Kdo aspoň občas sleduje dění v pražské politice či v ODS, nemůže proti této argumentaci říci ani půl slova. Majitel dvou čerpacích stanic Hrdlička se vystavuje v médiích především proto, aby zdůrazňoval, jak je slušný a bezúhonný, jak si neuzurpuje víc vlivu, než mu náleží, a jak jsou všechny řeči kolem něj pouhé pomluvy – aby se mimo diktafony v prostředí pražské galerky do omrzení chlubil tím, co kde zařídil, koho kam dosadil a koho kde umí, jak fikaně zařídil to které hlasování a jak zfušoval to či ono na kongresech či na magistrátu, s kým kde udělal jaký obchod…

Ano, jméno tohoto muže skutečně dlouho poškozovalo a poškozuje ODS. Tím, že se jméno Hrdlička (jako v mnoha jiných případech i zde ve spojení s politickým podnikatelem Romanem Janouškem) vyskytuje v aktuální velkolepé kauze olomouckého žalobce Ivo Ištvana. Že jeho jméno padá pokaždé, když se v Praze vyrojí nějaký nový podnikatelsko-politický projekt typu Věcí veřejných, naposledy třeba Uzdravme naši politiku. A nebo když se na magistrátu řeší záhadně předražený tendr, jako například ten na svoz odpadu.

A také tím, že se mezi známými důsledně prezentuje jako člověk, který má přímé spojení s aktuálním osazenstvem Hradu a s pražskou SPOZ. Že se i mezi samotnými Hrdličkovými stranickými kolegy bere jako prostý a nikým nezpochybňovaný fakt, že za komicky iracionálním jednáním dvojice Jan Florián – Tomáš Úlehla stál právě on. Nebo tím, že se o něm v prostředí pražského byznysu hovoří jako o otravném tlachalovi, který má nutkavou potřebu každého na potkání přesvědčovat, že ovládá dvě třetiny ODS a tři čtyři další strany k tomu.

A co vy si představujete pod slovem demokracie?

Krví zalité oči sebevrahů z ODS Praha 10 toto nechtějí a nemohou zaznamenat, a věnují se vzletným haiku o svobodě slova a demokracii. Sdružení, které je zčásti utvořeno Hrdličkovým boxerským sdružením na Vinohradech a které pro svého loutkovodiče neváhá pořádat předem připravené komedie s výměnou starosty městské části, už snad chybí jen vyhlášení plamenného boje za čistotu Pacifického oceánu a ošacení chudých dětí v Africe.

ČESKÁ POZICE v minulosti už jednou zaznamenala slova o boji za demokracii ve velmi pozoruhodné souvislosti. Jeden z někdejších vysokých představitelů ODS se snažil kolegu z redakce přesvědčit, že Ivo Rittig by si zasloužil poněkud ohleduplnější zacházení v médiích, neboť svou velmi cennou výpomocí ODS se zasloužil o demokracii v Česku.

Občanští demokraté z Prahy 10 se svým bojem za Hrdličku, ve kterém s nimi souzní i exprezident Václav Klaus, zřejmě snaží o to, aby se ODS dostala pod hranici pěti procent potřebnou pro vstup do sněmovny. Než svou sebevraždu dokonají, mohli by ještě z posledních sil zachroptět, jakými částkami a při jakých příležitostech se o demokracii v Česku zasloužil jejich milovaný Hrdlička.