Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Informační pandemie se lidstvo nezbaví. Jako rasismu a antisemitismu

Internetoví trollové nemávají praporky s haknkrajci ani se srpy a kladivy, neloví do ideologických pastiček ani neslibují ráje na zemi. Varují, abychom neskočili na špek těm, co nabízejí pravdu a lásku. Vždyť pravda je jen prázdná bublina, nanejvýš postpravda, a láska med, který nám chce někdo mazat kolem huby.
  10:39

Trollové jsou původně severští démoni, kteří z rozmarně ponuré skandinávské mytologie mohou vstoupit do roztomilých her a zároveň do informační války na internetu, v sociálních sítích, ale i v pokoutních médiích. Jejich zákeřnost spočívá ve zdánlivé nevinnosti, na první pohled blízké těm roztomilým hrám. A cui bono, čemu slouží? Žijeme ve světě, v němž mocichtivci potřebují své trolly. Pokud se chtějí udržet na nejvyšším postu, musejí si držet trollí armádu, trollí farmu. Pokud si jedno ani druhé nemohou dovolit, či je jim to protivné, nechť si sbalí mocenská fidlátka a jdou s nimi fidlat na hasičský bál.

Po druhé světové válce, v mém dětství, jsme si taky mohli hrát s jakýmisi trolly, co se oddrolili či odtrolili z konce válečné hrůzy jako jacísi hitlerčíci. Mohli jsme hitlerčíky třeba nafukovat, pouštět si je ke stropu a kšeftovat s nimi: pět hitlerčíků za osm goebbelsčíků. Ale ne, nehráli jsme si s nimi: byla to pořád nacistická monstra, kterých jsme se štítili. I když informační válku výstražně nazveme informační pandemií, nelze ji srovnávat s druhou světovou, s jejímiž následky se svět dodnes nevyrovnal. Ale je to i tím, že informační pandemie si teprve začala své dlouhodobé zkázonosné dílo.

Vědomí, svědomí a duše

Opravdu zkázonosné? Nepřestřelil jsem tím přívlastkem jako ze zlých báchorek? Ale právě tady cítím to spříznění s mytickými trolly. Internetoví trollové se totiž zabydlují, zablešili už sociální sítě, infikovali weby, ale přitom si podrželi některé pohádkové vlastnosti. Jsou nepolapitelní, nemají totiž vlastní identitu. Jsou hned tady a hned zas tam a už máš pocit, že jsi trolla nachytal na hruškách, ale kdepak, jen sáhneš do prázdna. Všichni známe populární příběh o šakalovi, jenž čile převlékal svou identitu, měnil jména, barvu vlasů i očí a nedalo se o něm zjistit nic, byl a zároveň nebyl.

Vedle rozumu, vůle a emocí máme všichni také vědomí a svědomí, co všechno lidské stmelí a zcelí, cosi, co žádný jiný tvor na téhle zemi nezná. Mohu říct: já jsem já, aniž bych tím bral možnost říct přesně totéž každé jiné lidské bytosti. Jinak řečeno, jsme každý obdařeni tím, čemu se taky říká duše, a co nikde nekoupíš ani nevyhandluješ.

A tím hůř pro ty, co se měli stát jeho obětí. A tu hleďme, trollové jsou nepochybně poučení taky na šakalech. Takže jak bude vypadat to jejich zkázonosné dílo? Tihle trollové už nemávají praporky s haknkrajci ani se srpy a kladivy, neloví do ideologických pastiček ani neslibují ráje na zemi. Naopak, jsou tu od toho varovat nás, abychom neskočili na špek těm, co nabízejí pravdu a lásku. Vždyť pravda je už dávno jenom prázdná bublina, nanejvýš jakási postpravda, a láska jenom med, který nám chce někdo mazat kolem huby.

Takto se pokoušejí znevážit, dočista znicotnit všechny hodnoty, jež jsme nasbírali na své pouti životem. A do takto vyprázdněného prostoru je pak snadné zasévat fake news a v takto vyprázdněném prostoru už pak rádi uvítáme každou pazouru, co se tam po nás natáhne. Člověk je jedinečná, v každém svém jedinci nezaměnitelná bytost. Každý má schopnost pojmout do vlastního života všechno, čeho se lidstvo dobralo, a zvolit si z toho celku to, co nejvíc odpovídá jeho výbavě. Každý je tím zrnkem, co obsahuje celek, a troufám si tvrdit, že každý je taky tím práškem ve vesmíru, co obsahuje celý vesmír.

Vedle rozumu, vůle a emocí máme všichni také vědomí a svědomí, co všechno lidské stmelí a zcelí, cosi, co žádný jiný tvor na téhle zemi nezná. Mohu říct: já jsem já, aniž bych tím bral možnost říct přesně totéž každé jiné lidské bytosti. Jinak řečeno, jsme každý obdařeni tím, čemu se taky říká duše, a co nikde nekoupíš ani nevyhandluješ. Ale proč to tady teď tak zdůrazňuji? Chci-li totiž představit anatomii trolla, musím ho předvést jako protějšek lidské bytosti, právě v konfrontaci s člověkem.

Módní trend

Když se rozhodneš dát se naverbovat jako troll, jako žoldák do informační války, tak trollí farmy mají, tuším, stále vrata dokořán a trollí žold bude mít teď, hádám, hodně vysoký standard. Trolit, anebo aspoň trolničit je nyní, zdá se, módní trend a dosud nikdy nebyl o trolly tak obrovský zájem a dosud nikdy neměli trollové tak znamenité místo na trhu informací. Jenže když chceš být trollem, musíš rovněž umět vzdát se své lidské jedinečnosti, vzdát se svého vědomí a svědomí a přejít do trollí anonymity a stát se jen materiálem v pazourech mocichtivců.

Trolit, anebo aspoň trolničit je nyní, zdá se, módní trend a dosud nikdy nebyl o trolly tak obrovský zájem a dosud nikdy neměli trollové tak znamenité místo na trhu informací. Jenže když chceš být trollem, musíš rovněž umět vzdát se své lidské jedinečnosti, vzdát se svého vědomí a svědomí a přejít do trollí anonymity a stát se jen materiálem v pazourech mocichtivců.

Ach ano, musíš vypustit duši a jet dál už jen po prázdných ráfkách a ztratit se ve stádnosti. My lidé jsme vybaveni tvůrčí schopností, která je jinak dána jenom bohům. Ale zároveň jsme postižení sebedestrukční posedlostí, jak jsme už několikrát prokázali. A v těchto letech právě trollové jsou jedním z těch nástrojů lidské sebedestrukce. Nekrmme je a přimějme je vrátit se do pochmurně rozmarných legend a mýtů, kde je jejich místo. Jenže bacha, právě to se nám už nikdy nepodaří. Po Osvětimi mohlo mít lidstvo pocit, že se už navždy zříká antisemitismu.

A po vraždě Martina Luthera Kinga byla už zřetelná zrůdná tvář rasismu. Ale současné nepokoje v USA a antisemitské hlasy na sociálních sítích (a nejen tam) svědčí, že se rasismu a antisemitismu už nikdy nezbavíme. Epidemiologové upozornili, že koronavirus zůstane trvale s námi. A totéž se týká i trollů. Informační pandemie nikdy neskončí a bude nadále ovlivňovat i volby a politický i občanský život.

Trollů se už lidstvo nikdy nezbaví, stejně jako rasismu a antisemitismu. Je jenom na nás, jestli na téhle planetě bude jednou víc trollů než lidí. Ale nesmím zapomenout, je tu ještě něco. Teď v čase koronavirové pandemie jsme byli tak blízko návratu lidských hodnot: biblické miluj bližního svého, ožilo v obětavosti k nejvíce postiženým. Ale jakou máme záruku, že to zas rychle nepomine?

Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok
Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok

Téměř všichni známe klasické „béčko“ a „céčko“ a občas si vitamíny lupneme, zvláště na podzim, abychom podpořili naši imunitu. Kdo z vás ale slyšel...

Mohlo by vás zajímat