Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Internet v knihovnách? Priorita, na niž prý nejsou peníze.

  8:49

Předražený Projekt internetizace knihoven by dnes už nemusel stát ani zdaleka 100 milionů korun ročně. Kdyby to nějakého úředníka zajímalo.

Aktualizováno. Stát už nebude platit internetové připojení v knihovnách, protože mu chybějí peníze. O internet může do měsíce přijít 2500 knihoven. Tak se dá stručně shrnout zpráva z úterního večera, která mohla leckoho vyděsit.

Píše se rok 2012, řítí se na nás další ekonomická krize, ale že by se v dnešní době nenašly z eráru peníze na připojení knihoven? Těch ostrůvků vzdělanosti, jejichž zaměstnanci již dávno nejsou jen zasunovači a vysunovači knih z regálů, ale pracovníci s informacemi, jež dokážou poskytovat – i s nemalou pomocí právě internetu – svým uživatelům?

Zdá se, že peníze pro pokračování Projektu internetizace knihoven se skutečně nenašly. Jde prý o nějakých 100 milionů korun, které nejprve odmítlo platit ministerstvo vnitra, zátěž přehodilo na křehká bedra ministerstva kultury, jež v úterý 28. února s politováním oznámilo, že „jeho rozpočet nebyl přes veškerou snahu navýšen o finanční prostředky potřebné na zajištění úhrady připojení knihoven k internetu od 28. března“. Opravdu z toho čiší beznaděj...

Dodejme, že ukončení projektu, dá-li se to tak chápat, je v rozporu s usnesením vlády z letošního 11. ledna, v němž se resort k pokračování internetu v knihovnách zavázal. Navíc podle knihovního zákona mají bibliotéky povinnost poskytnout návštěvníkům bezplatný přístup k internetu.

Situace vypadá pro knihovny dramaticky, ale samozřejmě to neznamená, že se všechny postižené ocitnou jako kůl v plotě bez připojení, budou porušovat zákon, vypadnou proto z evidence a nebudou moci žádat o veřejné peníze a čtenář chtivý internetu v knihovně zapláče. Knihovny pouze musejí sehnat peníze někde jinde: kraj, město, obce, sponzor, možná i sami knihovníci by se na těch pár stovek za připojení mohli složit. Ale je rovněž možné, že někde se peníze prostě nenajdou.

Na druhou stranu existuje dalších několik tisíc knihoven, jež se do projektu internetizace nezapojily a internet i jeho financování si řeší po svém, třeba s pomocí lokálních poskytovatelů připojení.

Zarážející je však v tomto případě neschopnost státu pružněji zareagovat. Například jen prostým vydělením částky 100 milionů (která jde na účet Telefóniky Czech Republic) počtem 3400 zúčastněných knihoven na projektu zjistíme, že roční náklady na jednu jsou v průměru 29 412 Kč za rok, tedy měsíčně 2451 Kč. Co možná byly reálné náklady v roce 2004, zcela jistě však nejsou v roce 2012, kdy částka kolem 400 Kč i s DPH za měsíc není za připojení k internetu nic neobvyklého. Pak se nám roční celková suma smrskne na „pouhých“ 16,32 milionu korun za rok.

Knihovny ty mocné u kohoutků s penězi moc nezajímají, natož aby tito lidé chápali, že moderní knihovna a internet jsou nezbytně propojeny navzájem

Proč ministerstva hledají předražených 100 milionů a zřejmě je ani nenapadne, že by to šlo pořídit i levněji? Cožpak je uvažování úředníků již tak zakrnělé, že se sice ohánějí „stanovením optimálních technických parametrů“ a „efektivním vynakládáním státních prostředků“, ale v praxi jen tupě plní původní zadání? Možná je problém jinde – třeba v neprůstřelné smlouvě s Telefónikou, i když to nikde nezaznělo. Ale koho to zajímá?

Na vnitru si řeší primárně platy pro policisty, ministerstvo kultury peníze na položku „internet pro knihovny“ prostě nemá, protože přece ve svém rozpočtu nemá ani onu položku... Knihovny ty mocné u kohoutků s penězi moc nezajímají, natož aby tito lidé chápali, že moderní knihovna a internet jsou nezbytně propojeny navzájem. Hlavně že vzdělávání je priorita a koncepce rozvoje knihoven také. Dá se o tom s úspěchem pochybovat.

Mimochodem, internetové připojení měli například v Národní knihovně již v první polovině devadesátých let, kdy se o tom většině dalších institucí jen zdálo. S děním v knihovnách jde ruku v ruce pokrok, přestože teď to vypadá, že z nich bude nejspíše odpojen.

Aktualizace: Ve čtvrtek jednali o problému ministryně kultury Alena Hanáková s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a prý jsou maximálně optimističtí. Ministryně říká, že peníze se najdou v rozpočtu ministerstva vnitra nebo pan Kalousek najde jiný zdroj. Momentálně se jedná o částku necelých 19 milionů korun do konce roku. (Takže s částkou 100 milionů se už nehraje.) Knihovny tedy přežijí, pokud knihovníky po pondělním oznámení , že by mohly bez internetu skončit, nepostihl srdeční záchvat. Musel stát nechat dojít věc až do krajnosti?