Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivan Lendl poprvé ukáže svou sbírku plakátů Alfonse Muchy

  16:01

Představení unikátní sbírky, která dosud neopustila dům slavného tenisty, připravuje pro Prahu agentura Art Invest Holding.

Snímek převzatý z knihy Mucha: La Collection Ivan Lendl, která vyšla v roce 1989. foto: © Marc Riboud (reprodukce)Česká pozice

Tenista Ivan Lendl půjčí do Prahy svou unikátní sbírku Muchových plakátů, která jako komplet nikdy neopustila jeho dům. Její výstava v Obecním domě příští rok na jaře bude světovou premiérou.

Na tom, že komplet 116 originálů Muchových plakátů budeme moci v Praze vidět, má velkou zásluhu Pavel Zíka, majitel a ředitel agentury Art Invest Holding, která výstavu připravuje. Bývalý sportovní agent Petra Čecha a slavný český tenista žijící v Americe se jako junioři potkávali na kurtech. Zíka před rokem dočasně podnikání ve sportu opustil a založil agenturu v oblasti kultury. Chce v Česku i v zahraničí nabízet výjimečné umělce, věnuje se marketinku a sponzoringu.

S nápadem vystavit unikátní sbírku plakátů přišel Zíka a Ivan Lendl mu na něj kupodivu nakonec kývnul. O svém plánu vystavit v Praze Lendlovu sbírku se Zíka během jiného jednání zmínil řediteli Obecního domu Vlastimilu Ježkovi. Reakce byla okamžitá a pozitivní. Také radní pro kulturu Václav Novotný z pražského magistrátu, kterého Zíka oslovil s prosbou o záštitu výstavy, nezaváhal, jak tomu v podobných případech u politiků bývá.

Nic tedy nebrání tomu, aby výstava mohla v únoru příštího roku začít. Potrvá do konce května, a pokud bude zájem velký, o měsíc déle. Pavel Zíka nyní dává dohromady pracovní tým, který ji bude připravovat. Jako kurátora oslovil Karla Srpa z Galerie hlavního města Prahy.

ČESKÉ POZICI Zíka řekl, že domluva s Obecním domem i s magistrátem je velmi čerstvá a zatím jen verbální. Zdá se však, že všichni pánové si věří. Vždyť Obecnímu domu, který v minulých letech ztratil mnohé ze svého lesku, tato nabídka doslova spadla z nebe. Vlastimil Ježek také celou věc obratem zveřejnil.

Ani radní Novotný, který je specialista na cestovní ruch, se netají tím, že má z chystané akce radost. Považuje ji za ideální příklad spolupráce veřejné instituce a soukromého sektoru, kterou si současná magistrátní reprezentace dala do programového prohlášení.

Samé dobré zprávy, kterých je třeba si vážit. Ivan Lendl dal nepřehlédnutelně najevo, že má k zemi, kde se narodil, stále hezký vztah a je ochoten pro ni něco udělat. Praze může výstava, která je atraktivní pro široké mezinárodní publikum, přilákat další návštěvníky. Secesnímu Obecnímu domu bude výstava Muchových dekorativních plakátů, které se pro celý svět staly téměř symbolem art nouveau, slušet a i díky ní má šanci opět získat pověst významného kulturního centra.

Zkrátka nepřijde ani Národní galerie. Je totiž pravděpodobné, že ti, kdo navštíví výstavu Muchových plakátů v Obecním domě, nevynechají ani jeho Slovanskou epopej ve Veletržním paláci. A když už tam budou, třeba si prohlédnou i sbírku moderního umění.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...