Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

J&T versus CEFC aneb Bitva o splacení 11,5 miliardy korun

Největší čínský investor v Česku utržil tvrdou ránu. Evropskou dceru konglomerátu CEFC manažersky ovládla česká finanční skupina J&T. Čínská firma dluží J&T Private Investments zhruba 450 milionů eur (asi 11,5 miliardy korun), úvěr prý ale v termínu nesplatila. J&T tak převzala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company.

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic čínské finanční skupiny CEFC v Česku se stal prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (na snímku z letošních oslav čínského Nového roku v Praze). foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizace: Skupina J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC. Číňané prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom, kterou ovládá CITIC, odkoupí od J&T veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC a Rainbow Wisdom se zároveň stane akcionářem J&T Finance Group. Informovala o tom dnes, v pátek 25. Května mluvčí J&T Banky Monika Veselá.

Jaroslav Tvrdík a Patrik Tkáč se velmi dobře znají a na veřejnosti působí jako dobří kamarádi. První je exponentem vlajkové lodi čínských investic v Česku společnosti CEFC Group (Europe) Company, druhý vede silnou česko-slovenskou finanční skupinu J&T Private Investments. V pátek 18. května ale roztržka mezi nimi vyústila v osobní výpady na Twitteru, kdy Tkáč oslovoval Tvrdíka familiárním „Jardo“ a obviňoval ho ze lží, Tvrdík zase reagoval oslovením „Páťo“ a nařčení vyvracel.

Šlo o to, zda J&T ve středu 16. května oprávněně odvolala představenstvo CEFC Europe (včetně Tvrdíka) a fakticky čínskou firmu ovládla. Nejde o málo, mezi její majetek patří například strojírny Žďas, fotbalová Slavia, Pivovary Lobkowicz či lukrativní pražské nemovitosti. Dle Tvrdíka měla J&T počkat, jestli čínská firma v pátek 18. května splatí úvěr převyšující 450 milionů eur (11,5 miliardy korun). Zatím nebylo potvrzeno, že CEFC půjčku splatila. Ve skutečnosti však nelze spor chápat jako totální válku, ale spíše jako poziční boj, který skončí smírem, Číňané nejpozději během pár týdnů nakonec zaplatí.

Riziko ztrát je totiž citelné. Banka může na celé akci tratit peníze, Číňané by zase utrpěli reputační ztrátu nejen vůči vlastnímu prezidentovi, ale i Miloši Zemanovi, který čínské investice svojí vahou zaštítil. Finančníci z J&T navíc dlouhodobě pěstují dobré vztahy s největším českým hráčem na čínském trhu, nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, a nestojí o to, aby si ho kvůli jedné epizodě příslovečně pomstychtivého českého prezidenta postavili proti sobě. Celý příběh však není dílem posledních hodin.

Porušení smluvních podmínek

V pátek 18. května odpoledne se na webu společnosti CEFC Europe objevila novinka. Místo prohlášení, že čínská firma považuje výměnu představenstva za nepřátelské převzetí, tam už bylo oznámení nových manažerů z J&T. Cesta k této symbolické proměně začala před několika měsíci. Začátkem roku se CEFC v Číně ocitla ve finančních potížích. Nakonec do ní majetkově vstoupila čínská státní firma CITIC Group. Jenže bankéři z J&T Private Investments, kterým čínská strana dluží přes 450 milionů eur, zřejmě měli za to, že tím porušila některé smluvní podmínky mezi věřitelem a dlužníkem (kovenanty).

Začátkem roku se CEFC v Číně ocitla ve finančních potížích. Nakonec do ní majetkově vstoupila čínská státní firma CITIC Group. Jenže bankéři z J&T Private Investments, kterým čínská strana dluží přes 450 milionů eur, zřejmě měli za to, že tím porušila některé smluvní podmínky mezi věřitelem a dlužníkem (kovenanty).

Výsledkem byla výzva k sesplatnění úvěru. Termín byl podle informací LN stanoven na 1. duben a nebyl to apríl. Jenže čínská firma dluh neuhradila. Bankovní zdroje LN míní, že Číňané kvůli tamní přísné regulaci vývozu financí mohli mít problém s rychlým transferem peněz do ciziny. Následná jednání trvala několik týdnů, ale nikam nevedla. Razantní řešení zvolila J&T Private Investments (J&T PI) ve středu 16. května.

„J&T Private Investments přistoupila k výkonu akcionářských práv ve společnosti CEFC Group (Europe) Company. Prvním krokem bylo odvolání představenstva společnosti CEFC Europe (včetně místopředsedy Jaroslava Tvrdíka – pozn. red.) a dosazení krizového managementu. Novými členy vedení se stali Peter Kubík a Dušan Palcr,“ ohlásil mluvčí J&T PI Petr Málek.

Podezření

Důvod byl jednoduchý: „Tento krok jsme učinili proto, že přes veřejná prohlášení čelných představitelů CEFC nedošlo k uhrazení pohledávek v deklarovaném termínu. Věřitelé pod vedením J&T PI v uplynulých týdnech jednali o možném řešení se zástupci společnosti CITIC. Řešení se nepodařilo nalézt.“ Otázkou je, co bylo roznětkou rázného řešení, jako je faktické ovládnutí dlužníka. „V posledních dnech J&T PI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv,“ prohlásil poněkud záhadně mluvčí J&T PI Petr Málek.

Finančníky J&T k obsazení vedení CEFC Group (Europe) Company vedlo i podezření, zda nemovitosti a podíly ve firmách, kam Číňané u nás investovali, nebyly z nějakého důvodu zastaveny vůči úvěrům i u jiných bank, což není legální ani v Číně

Co konkrétně měl na mysli, není známo. Tvrdík se ve čtvrtek 17. května bránil, že peníze už jsou v Praze, konkrétně 475 milionů eur na účtu společnosti CITIC Group u ČSOB Praha, a že závazek vůči J&T PI bude uhrazen v pátek do 14 hodin, pak se termín změnil na půlnoc. Zatím však dluh zaplacen nebyl. Podle informací LN však finančníky J&T k obsazení vedení CEFC Group (Europe) Company vedlo i podezření, zda nemovitosti a podíly ve firmách, kam Číňané u nás investovali, nebyly z nějakého důvodu zastaveny vůči úvěrům i u jiných bank, což není legální ani v Číně.

Situaci neuklidnila ani informace, že v minulých dnech na žádost amerického velvyslanectví přiletěla do Prahy údajně jedenáctičlenná skupina vyšetřovatelů FBI a zástupců ministerstva spravedlnosti USA v čele se známým expertem na praní špinavých peněz Thomasem Crealem. Ambasáda USA v Praze se mimo jiné zajímala o informace, které má Creal o aktivitách čínské skupiny CEFC.

Jen páka na Číňany

Bankéři J&T mohli rychle ovládnout čínskou firmu i díky tomu, že jí úvěr poskytli na základě institutu zajišťovacího převodu práva. Čím se tento běžně používaný nástroj liší od klasické zástavy? Umožní věřiteli, aby měl nemovitosti či podíly ve firmách rychle pod kontrolou. Může se flexibilně rozhodovat, jak uspokojit svůj nárok, například i rozprodejem majetku. Na druhé straně bance hrozí, že pokud ovládnutý majetek bude mít větší hodnotu než nesplacený úvěr, rozdíl bude třeba původním vlastníkům doplatit.

Výměna části vedení v CEFC je pravděpodobně jen pákou na Číňany, aby rychle zaplatili. Tato operace dokonce může mít jeden vedlejší důsledek. „Noví Číňané“ z firmy CITIC Group se zbaví některých lidí z CEFC, například Jaroslava Tvrdíka.

V případě prosté zástavy se věřitel vůbec vlastníkem zajišťovaného majetku nestává, pouze jej může za stanovených podmínek prodat v dražbě, pokud se dlužník dostane do prodlení. Zástava, kdy by si věřitel mohl ponechat zastavený majetek na uspokojení pohledávky, je českým právem v zásadě zakázána. V českých finančních kruzích se hovoří, že J&T PI si ve skutečnosti ani nepřejí, aby jim nemovitosti a podíly v podnicích, které si Číňané u nás koupili, propadly.

Výměna části vedení v CEFC je pravděpodobně jen pákou na Číňany, aby rychle zaplatili. Tato operace dokonce může mít jeden vedlejší důsledek. „Noví Číňané“ z firmy CITIC Group se zbaví některých lidí z CEFC, například Jaroslava Tvrdíka.

Tvrdík skončil kvůli čínským dluhům

Největší čínský investor v Česku utržil tvrdou ránu. Evropskou dceru konglomerátu CEFC manažersky ovládla tuzemská finanční skupina J&T. Čínská firma dluží J&T Private Investments zhruba 450 milionů eur (asi 11,5 miliardy korun), úvěr ovšem údajně v termínu nesplatila. J&T proto převzala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo včetně místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. Za dluhy Číňané ručí mimo jiné fotbalovou Slavií.

Tvrdík na Twitteru reagoval: „CEFC China odmítá kroky J&T k převzetí kontroly nad CEFC Europe. CITIC Group založila účet u ČSOB Praha a dnes na něj připsala 475 mil. eur.“ Dodal, že J&T byla předem informována o připravenosti CEFC v pátek do 14 hodin, do termínu stanoveného J&T, uhradit veškeré závazky. Jaroslav Tvrdík jen před necelými dvěma týdny prohlásil, že dluhy uhradí čínská státní společnost CITIC, a že tedy považuje krizi kolem dluhů CEFC Europe pro česká aktiva za ukončenou.

Finanční a právní audit

„V úterý (7. 5. – pozn. red.) zaslal předseda představenstva společnosti CITIC Group naší financující instituci, společnosti J&T, závaznou bankovní garanci, že je připraven do pěti dnů uhradit částku kolem 450 milionů eur. Předpokládám, že J&T tohoto práva využije,“ řekl Tvrdík v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Ve čtvrtek 17. května večer však JTPI oznámila: „Přes veřejná prohlášení čelných představitelů CEFC nedošlo k uhrazení pohledávek v deklarovaném termínu.“ Mluvčí CEFC Europe Pavel Bednář sdělil obratem agentuře ČTK, že zprávu JTPI firma nekomentuje.

Kromě Tvrdíka v představenstvu CEFC Europe skončili Marcela Hrdá, Tomáš Bůzek a další tři čínští zástupci. Novými členy představenstva se stali Peter Kubík a Dušan Palcr, předseda dozorčí rady AC Sparta Praha. Věřitelé se zástupci CITIC v uplynulých dnech jednali, řešení ale nenalezli. „V posledních dnech JTPI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv,“ uvádí se v tiskovém prohlášení. Podle něj chce nový management CEFC Europe zajistit stabilitu skupiny.

Hodlá proto provést finanční a právní audit a dále vyjednávat s čínskou stranou. „Věřitelé jsou připraveni jednat se společností CITIC, kterou považují za důvěryhodného a transparentního partnera,“ informoval mluvčí JTPI Petr Málek. V Česku skupina CEFC spravuje aktiva v celkovém objemu přes 1,5 miliardy eur. Investovala například do strojírenské společnosti ŽĎAS, letecké společnosti Travel Service či Pivovarů Lobkowicz. CEFC je též majitelem dvou pětihvězdičkových pražských hotelů – Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague.

Z dalších nemovitostí v Praze CEFC vlastní komplex Florentinum, objekt Na Poříčí 30 a historickou budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy. Je i majoritním vlastníkem fotbalového klubu SK Slavia Praha. CEFC patří necelých deset procent v J&T Finance Group. CEFC nemá finanční potíže jen v Česku, s problémy se potýká celý konglomerát. Odstartovalo je únorové oznámení, že zakladatel skupiny a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality.

Následně vyšlo najevo, že skupina má ohromné dluhy a stojí před armádou netrpělivých věřitelů. Agentura Reuters v březnu uvedla, že CEFC má splatit do poloviny letošního roku krátkodobé úvěry v hodnotě bezmála sedmi miliard dolarů. Celkové zadlužení skupiny mělo k polovině loňského roku překročit 18,5 miliardy dolarů, hodnota aktiv činila bezmála 27 miliard dolarů.

Kateřina Menzelová

Investice dle Tvrdíkova vkusu

Velkolepé expanzivní plány, které skupina CEFC spojovala s působením v Česku, zůstaly v půli cesty. Když čínský konglomerát CEFC uzavíral v roce 2015 v Česku první akvizice, prohlašoval, že tu buduje základnu pro expanzi na evropský trh. Vznikla dceřiná společnost CEFC Group (Europe) Company a prezident Miloš Zeman jmenoval zakladatele skupiny Jie Ťien-minga svým poradcem. Po letošním zveřejnění zprávy, že je tento záhadný miliardář s nepříliš známou minulostí vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality, vyšlo najevo, že skupina má obří dluhy.

Evropské dceři by měla z finančních problémů pomoci čínská státní společnost CITIC. Ta podepsala s CEFC Europe memorandum o založení společného podniku, v němž má získat 49 procent. CITIC měla uhradit dluhy CEFC Europe v Česku, konkrétně u J&T Private Investments, ve výši 11,5 miliardy korun. Firma CEFC, kterou v Evropě zastupuje Jaroslav Tvrdík, je nejaktivnějším čínským investorem v Česku. Spravuje aktiva za více než 1,5 miliardy eur.

Investice v Česku

Od slovenského magnáta Vladimíra Sotáka a jeho skupiny Železiarne Podbrezová například získala strojírenský a metalurgický podnik ŽĎAS spolu s dceřinou společností TS Plzeň a majoritním podílem v německé pobočce ZDAS SGS. Bezmála poloviční podíl patří CEFC v letecké společnosti Travel Service, jejímž hlavním akcionářem je podnikatel Jiří Šimáně. Zprostředkovaně se Číňané dostali i do Českých aerolinií, kde má Travel Service třetinový podíl. CEFC též vlastní Pivovary Lobkowicz, které tvoří sedm regionálních výrobců. CEFC drží i absolutní většinu fotbalového klubu Slavia, včetně stadionu v Edenu.

Čínský ekonomický časopis Caixin nedávno o CEFC zveřejnil rozsáhlou reportáž. K investicím v Česku poznamenal, že „byly podle všeho výrazně formovány osobní zkušeností a vkusem jejich hybatele, slávistického fanouška Jaroslava Tvrdíka“. Mezi investicemi CEFC převládají akvizice do již existujících firem s prakticky nulovým dopadem na vytváření pracovních míst, jejichž zaměření je mimo hlavní obory podnikání CEFC–energetika a finance.

CEFC investovala v Česku také značné sumy do nemovitostí. Je majitelem dvou pětihvězdičkových hotelů, Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague. Z dalších nemovitostí v Praze vlastní administrativní komplex Florentinum, objekt Na Poříčí 30 a historickou budovu bývalé Živnobanky v centru města.

Klíčová transakce

„Nemovitosti vlastněné firmou CEFC patří ve své třídě k tomu nejatraktivnějšímu, co by bylo na trhu,“ říká Ondřej Vlk, ředitel výzkumu v mezinárodní poradenské společnosti Colliers. Zmiňuje především Mandarin Oriental a Florentinum. „Další objekty sice nejsou ve své třídě mezi tím nejlepším, ale i tak jde o dobře fungující nemovitosti v atraktivních lokalitách, případně s velkým potenciálem rozvoje,“ upřesňuje Vlk. CEFC vlastní i necelých deset procent v J&T Finance Group. Chtěla mít poloviční podíl. Tento záměr ale nevyšel.

Reportáž magazínu Caixin tvrdí, že obchod měl být pro skupinu klíčovou transakcí. Hodlala prý založit nezávislou obchodní banku J&T v Šanghaji, zajišťovat zahraniční platby a zúčtování a spolupracovat s Čínskou rozvojovou bankou. Koupi polovičního podílu v J&T Finance Group ale koncem loňského roku neodsouhlasila ČNB, a to kvůli pochybnostem o původu čínských peněz.

Kateřina Menzelová

O co hraje J&T? Otázky a odpovědi

Komu dluží Číňané peníze a proč může věřitel naráz převzít firmu? Vztahy mezi CEFC Europe a J&T jsou velmi spletité. LN proto přinášejí odpovědi na základní otázky sporu.

1. Co je skupina J&T?

U zrodu původem slovenské finanční skupiny stáli v roce 1994 investoři Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič. První písmena z jejich příjmení se také otiskla v názvu. J&T je známá především díky bankovním službám – do jejího portfolia patří například J&T Banka nebo Poštová banka. Kromě zakladatelů patří mezi známé osobnosti spjaté s J&T také Dušan Palcr, Patrik Tkáč, Igor Rattaj nebo Daniel Křetínský.

Na konci roku 2013 přišel důležitý přelom. Skupina J&T se rozdělila na bankovní a nebankovní část, která se věnuje například realitám, sportovnímu byznysu nebo energetickému průmyslu.

Na celém příběhu je zajímavé, že nyní znesvářené strany jsou majetkově propojené. V první jmenované „finanční části“ J&T vlastní CEFC už tři roky bezmála deset procent. Plány byly ale ještě ambicióznější. Zvýšení jejího podílu na polovinu však loni pozastavila Česká národní banka. Číňané o něco později žádost stáhli.

2. Komu CEFC dluží?

CEFC Europe dluží peníze na více frontách, dohromady jde o 450 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 11,5 miliardy korun. Jejím klíčovým věřitelem je zmíněná nebankovní společnost vydělená z původní J&T, respektive její dceřiná společnost J&T Private Investments. A aby to nebylo úplně jednoduché, „Tvrdíkovci“ dluží peníze také J&T Bance. Za své úvěry dali do zástavy v Česku nabytý majetek – tedy například stadion fotbalové Slavie v Edenu nebo obchodní a kancelářský kolos Florentinum v centru Prahy.

3. Proč došlo k „převzetí“?

Vedení CEFC označilo razantní změnu ve vedení firmy, provedenou ve čtvrtek 17. května manažery z J&T Private Investments, za „nepřátelské převzetí“. Ve skutečnosti to ale není nic výjimečného. V podstatě jde o standardní právní nástroj, na jehož použití měl hlavní věřitel nárok. Tím, že CEFC zaručila splacení dluhu svým majetkem, se de iure dostal do rukou J&T. A její lidé se čtvrtečním činem fakticky ujali svých vlastnických práv. Může jít mimo jiné o zvýšení tlaku na čínskou stranu, aby zaplatila své dluhy, ale také o způsob, jak se dostat k podrobnějším informacím zevnitř firmy.

4. Co se děje ve firmách?

Pokud nepočítáme nejistotu přibližně čtyř tisícovek zaměstnanců ve firmách, kde drží CEFC podíl, neměl by mít věřitel J&T na samotný chod firem v podstatě žádný vliv. Koneckonců obavy ohledně budoucnosti jistě panují v těchto společnostech už delší dobu poté, co se ukázalo, že s finanční kondicí čínské mateřské společnosti a jejích satelitů není vše v pořádku.

Navenek firmy, které CEFC za poslední roky nakoupila, žádné obavy neventilují. Manažeři J&T Private Investments velmi pravděpodobně nestojí o to, aby se v řízení převzatých firem jakkoliv angažovali. Dokonce ani finančně by se to nemuselo vyplatit. Držení tohoto majetku je skutečně spíše nástrojem, aby dostali zpět půjčené peníze.

5. Co když Číňané nezaplatí?

Pokud by čínská strana dluh nesplatila, může velmi zjednodušeně řečeno dojít k rozprodeji majetku, který v Česku Číňané od roku 2015 nakoupili, ale i samotných akcií CEFC Group (Europe) Company. K mání by mohly být například lukrativní nemovitosti v centru Prahy, fotbalová Slavia, podíly ve firmách. V tomto případě by šlo o dlouhý proces na mnoho měsíců. CEFC může zároveň převzetí firmy ze strany J&T právně napadnout a soud by musel rozhodnout, kdo je v právu.

6. Co říká Tvrdík a spol.?

Odvolané vedení CEFC Europe neuznalo razantní převzetí firmy a tvrdí, že k němu nebyl důvod. Hrozí právním protiútokem. Podle odstaveného místopředsedy představenstva Jaroslava Tvrdíka by měla dluh uhradit čínská státní společnost CITIC, která má v budoucnu aktivity CEFC Europe převzít. Peníze jsou údajně už připravené na nově zřízeném účtu u ČSOB, ubezpečoval Tvrdík.

7. Jaké jsou další scénáře?

Zatím platí zpráva, že J&T nemá žádné informace, že by slíbené miliardy dorazily na její účet.

Pokud se tak stane a peníze z čínských zdrojů přitečou, je věřitel slovy Patrika Tkáče připravený okamžitě „vrátit klíče“ od CEFC Europe. Lidé okolo Jaroslava Tvrdíka by se tak mohli posadit zpět do funkcí a nadále vyčkávat, jak to dopadne se vstupem čínského státního kolosu CITIC – to je však běh na několikaměsíční trať. Když Číňané nezaplatí, můžou začít nově dosazení krizoví manažeři mimo jiné pomalu připravovat rozprodej majetku.

Michal Pavec

Nové vedení může CEFC i prodat

Advokát Jaromír Císař v rozhovoru předpokládá, že J&T bude jednat spíš opatrně a usilovat o smír.

LIDOVÉ NOVINY: Z jakého titulu byla společnost J&T oprávněna použít zajišťovací instrument vůči CEFC a převzít otěže?

CÍSAŘ: Situaci muselo předpokládat smluvní ujednání mezi CEFC a J&T. Jeho obsah sice neznám, ale předpokládám, že šlo o zajišťovací převod akcionářských práv na J&T, to je jeden z mírnějších zajišťovacích instrumentů. Do představenstva byli proto nově dosazeni zástupci banky. Účelem bylo ochránit práva banky, což zřejmě vycházelo ze situace, kdy CEFC zřejmě jako dlužník neplnila své povinnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud tedy CEFC neplnila své závazky, mohla předpokládat, že k takové situaci dojde?

Pokud to smlouva obsahovala, při neplnění svých závazků musela CEFC takovou situaci předpokládat.

LIDOVÉ NOVINY: Je nové představenstvo ve výkonu svých práv nějak limitováno, nebo může dělat cokoli?

Svá práva může vykonávat plně. Stejně jako u jiných obchodních společností je ovšem limitováno tím, že musí postupovat s odbornou péčí v zájmu společnosti a nesmí ji poškozovat. Z mé zkušenosti se ale tohoto institutu používá zejména proto, aby banka měla informace. Z náznaků v médiích totiž vyplývá, že CEFC neposkytovala jasné, věrohodné a ověřitelné informace. Řekl bych, že se nyní J&T ve spolupráci s CITIC (nový majitel čínské firmy) bude snažit situaci zmapovat.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud by tedy představenstvo udělalo jakýkoliv krok, který by si později hospodářsky obhájilo, nic mu nebrání třeba nakládat s majetkem?

Může s ním libovolně nakládat, dokonce i prodávat, pokud mu to umožňují smlouvy. Představenstvo je zřejmě konfrontované s tím, že společnost má dluhy po splatnosti. Čili po důkladném auditu bude pravděpodobně na místě uvažovat, jak situaci narovnat.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké kroky nové představenstvo podle vašeho odhadu podnikne?

Myslím, že bude opatrné. Zejména proto, že CEFC považuje převzetí za nepřátelské. Takže kdyby tam byla sebemenší pochybnost, že CEFC byla jednáním nového představenstva poškozena, může z toho vyvodit právní kroky.

LIDOVÉ NOVINY: Může nově jmenované představenstvo právně napadnout bývalé vedení třeba proto, že se nechovalo jako řádný hospodář?

Ano, může. A pokud bude dosazeno další představenstvo, může totéž udělat vůči stávajícímu. Vždy ale bude otázka, zda je to namístě.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká instituce by takové případné spory rozhodovala?

Je možné, že v takovém případě byla uzavřena arbitrážní smlouva, ale to je jen spekulace. Pokud není ve smlouvách dojednáno, že se to řídí jiným právem, rozhodovalo by se na českém území.

LIDOVÉ NOVINY: Může nyní banka žádat po CEFC, aby zaplatila celý dluh?

Záleží na smlouvě, není to automatické. Praxe je taková, že banky nemívají zájem svého věřitele úplně potopit, protože pak by jim už nezaplatil skoro nic.

Kateřina Kolářová

Hra o čínské investice

Celková hodnota investic čínského konglomerátu CEFC v České republice činí více než 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun), zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Jde také o budoucnost Jaroslava Tvrdíka.

Nejvýznamnější aktiva CEFC v Česku

 • J&T Finance Group (kapitálový podíl 9,9 procenta)
 • Fotbalový klub SK Slavia Praha (téměř 100 procent)
 • Stadion v pražském Edenu (100 procent)
 • Žďas Žďár nad Sázavou (100 procent)
 • Letecká společnost Travel Service (49 procent)
 • Cestovní kancelář Canaria Travel (50 procent)
 • Společnost Lapasan, ovládající pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group (22 procent)

CEFC dále vlastní lukrativní pražské nemovitosti

 • Pětihvězdičkové hotely Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague
 • Historická budova Živnobanky
 • Komplex Florentinum
 • Objekt Na Poříčí 30

PRAMEN: databáze Prodata/ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!