130 let

| foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Jak je to s tím americkým uhlím a dolem Paskov?

USA
  •   10:05

Ostravsko se svým dolem Paskov nepřipomíná ani tak Detroit jako spíše východní Kentucky.

Ten, kdo každý den zrovna nehltá zprávy o vývoji na trhu s uhlím, bude nejspíš zmaten. Manažeři OKD, kteří se chystají zavírat důl Paskov, mluví o celosvětové krizi, jež vede k utlumování těžby a propouštění horníků v různých částech světa – včetně Spojených států. Jak to jde tedy dohromady s informacemi, podle nichž levné americké uhlí zaplavuje Evropu a působí tady potíže právě firmám jako OKD?

Pravda je obojí. V jedné části Spojených států musejí těžbu opravdu utlumovat a horníci silně nadávají na prezidenta Baracka Obamu, jehož environmentální politika „ničí ekonomiku a bere lidem pracovní místa“. V tomto případě jde především o státy Kentucky a Západní Virginie. Když ale putujete dále na americký Západ – zvláště do státu Wyoming –, získáváte zcela jiný obrázek. Tamní povrchová těžba, na rozdíl od častější hlubinné v Kentucky, se vyplácí. A způsobuje už dobře známý efekt, který pociťujeme v Evropě – levný břidlicový plyn sice momentálně vytlačuje uhlí ven ze Spojených států, to se však ještě výhodně prodá na starém kontinentu. Zdejší těžaři se tak dostávají do problémů.

Globální problémy s uhlím silněji dopadají na OKD, ale zásadně neovlivní těžbu hnědého uhlíJe ale nutné zdůraznit, že to vše se týká černého uhlí, které má díky rozvinuté námořní přepravě svůj globální trh. Na rozdíl od hnědého uhlí, které je vyloženě lokální surovinou – což také znamená, že globální problémy s uhlím v Česku silněji dopadají na OKD Zdeňka Bakaly, ale zásadně neovlivní těžbu hnědého uhlí – ať už je těžařem společnost ČEZ v Severočeských dolech, nebo podnikatelé jako Pavel Tykač, Jan Dienstl či František Štěpánek. Podle jedné z teorií začaly být důsledky levného amerického uhlí pro Evropu fatální ve chvíli, kdy výrazně vzrostl počet lodí, které dnes často s naloženým americkým uhlím dlouho čekají na kupce v přístavech.

Ostravsko jako Kentucky

Pokud bychom tedy hledali paralelu mezi Moravskoslezskem a Spojenými státy, zjistili bychom, že občas zmiňované srovnání Ostravy s Detroitem, kde zkrachoval automobilový průmysl, dost pokulhává. Zato bychom paralelu našli mezi Ostravskem a právě Kentucky. Společnost James River Coal tam v září oznámila propuštění dalších 525 horníků, přičemž se podle týdeníku The Economist odvolávala na churavějící mezinárodní i domácí trhy s uhlím. Podle dalších zdrojů přišly ve východním Kentucky loni o práci zhruba čtyři tisíce zaměstnanců v těžařském odvětví.

Oblast Kentucky a Západní Virginie je relativně uzavřená, sociální frustrace v převážně bělošských oblastech vede k více či méně silným rasovým předsudkůmMohli bychom hledat i další podobné trendy, jež nejsou čistě náhodné. Oblast Kentucky a Západní Virginie je relativně uzavřená, sociální frustrace v převážně bělošských oblastech vede k více či méně silným rasovým předsudkům. Barack Obama, který podle kritiků svou válkou proti uhlí zároveň zahájil válku proti pracovním místům, budí nedůvěru mnoha potenciálních demokratických voličů také svým odlišným původem. Od Obamy se v této oblasti odvracejí i tamní demokratičtí kandidáti ve volbách.

Pak je tu ale ještě jedna paralela mezi Českem a Spojenými státy, kterou bychom pod dojmem uzavírání dolů neměli pominout – v obou zemích zůstává hlavním zdrojem při výrobě elektřiny uhlí, ať už černé nebo hnědé, navzdory postupnému odchodu od uhelné energetiky. Nové elektrárny, které spalují toto fosilní palivo, se už možná příliš stavět nebudou, ale podíl uhlí ještě dlouho zůstane nezanedbatelný. Je možné, že v USA ztratí prvenství dříve než v Česku – vzhledem k tamnímu nástupu zemního plynu.

Šance evropského – a českého – černého uhlí, které zčásti míří do koksoven, ovlivní celkový vývoj ekonomiky a ocelářství. Jenže kdoví, kdo bude další na řadě po dole Paskov… Zkušenosti společnosti OKD, která v minulých letech nedokázala odhadnout své reálné možnosti, snad aspoň přispějí ke střízlivějším rozhodnutím v těžařských společnostech.

Autor: Jan Žižka
  • Vybrali jsme pro Vás