Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak mocný zákulisní úředník EU zachránil Česku 130 miliard korun

  10:03
Martin Selmayr, bývalý ředitel kabinetu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a nyní její generální tajemník, jemuž se říká Darth Vader či Rasputin z Bruselu, má pověst všehoschopného lobbisty. Nicméně když předloni v létě Česko dostalo z Bruselu výjimku na deset klíčových dopravních staveb, vydatně k tomu přispěl právě on.

Martin Selmayr, bývalý ředitel kabinetu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a nyní její generální tajemník. foto: Foto Evropská komise

Dobrá zpráva! Můžeme stavět. Když se v létě 2016 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru pochlubil, že Evropská komise udělila výjimku deseti českým stavbám, které nebudou potřebovat nové „zelené razítko“, málokdo tušil, že za záchranou 130 miliard korun stojí mocný úředník EU, který si v kuloárech vysloužil přezdívku Darth Vader.

Řeč je o Martinu Selmayrovi, který dosud působil jako ředitel kabinetu předsedy komise Jeana-Clauda Junckera. Byl to on, kdo zařídil Sobotkovi audienci. „Selmayr komisi de facto řídí,“ říká místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. A pozice německé šedé eminence minulý týden ještě posílila.

Rozsáhlé pravomoci

Jaký je rozdíl mezi Bohem a Selmayrem? Bůh si nemyslí, že by byl Selmayr. Vtípek, který koluje bruselskými kuloáry, je sice dost nadnesený, ale dobře vystihuje postavení Martina Selmayra v unijní hierarchii. Žádný jiný úředník nemá v Bruselu stejně rozsáhlé pravomoci jako 47letý rodák z Bonnu, který byl vystřelen do struktur Evropské komise coby nominant CDU v roce 2004.

Žádný jiný úředník nemá v Bruselu stejně rozsáhlé pravomoci jako 47letý rodák z Bonnu Martin Selmayr, který byl vystřelen do struktur Evropské komise coby nominant CDU v roce 2004

Vrchol jeho kariéry přišel před čtyřmi lety, kdy se stal nejprve šéfem volební kampaně Jeana-Clauda Junckera a poté, co byl tento matador lucemburské politiky zvolen šéfem Evropské komise, povýšil Selmayr na ředitele Junckerova kabinetu. A jako mocný zákulisní hráč si vysloužil množství přezdívek. Mezi ty nejbarvitější patří třeba Rasputin z Bruselu, Darth Vader (hlavní záporná postava z Hvězných válek) nebo „monstrum z Berlaymontu“ – to podle názvu budovy, kde Evropská komise sídlí.

Minulý týden si pak Selmayr své místo na úřednickém nebi v Bruselu ještě pojistil. Přestože sám Juncker příští rok coby šéf neformální evropské vlády končí, jeho pravá ruka se k 1. březnu stala generálním tajemníkem Evropské komise. Tedy formálně nejvýše postaveným byrokratem v EU, který má mimo jiné i své stálé křeslo na unijních summitech Evropské rady, jinak vyhrazených jen lídrům členských zemí. Selmayr platí v Bruselu za muže, který dokáže ledacos zařídit. Však se také před lety pochlubil, že v jeho e-mailové schránce denně přistane na 800 e-mailů.

Sobotkova audience u Junckera

Své zkušenosti s tím, že když je něco nutné protlačit agendou komise, je třeba zavolat právě Selmayrovi, mají i čeští politici. Když předloni v létě Česko dostalo z Bruselu výjimku na deset klíčových dopravních staveb ve výši 130 miliard korun, které by jinak musely projít novým posuzováním vlivu na životní prostředí, vydatně k tomu přispěl právě Selmayr. Po vleklé výměně oficiálních dopisů, která nikam nevedla, to byl podle informací LN právě on, kdo v červnu 2016 zařídil tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi audienci u Junckera.

Po vleklé výměně oficiálních dopisů, která nikam nevedla, to byl právě Martin Selmayr, kdo v červnu 2016 zařídil tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi audienci u šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera

Tehdejší státní tajemník pro EU Tomáš Prouza, Sobotkova pravá ruka pro evropskou politiku, každopádně na Selmayra nedá dopustit. „Jednali jsme spolu mnohokrát i o hodně citlivých věcech. Nikdy jsem nezažil připravenějšího a rychleji uvažujícího partnera. Ale když jsem měl argumenty a když jsem dokázal vysvětlit, proč je můj návrh dobrý, byla dohoda rychlá. Žádné vymlouvání, že potřebuje další analýzy. Vždy platilo, na čem jsme se dohodli, což je v politice hodně vzácné,“ popsal Prouza své zkušenosti s německým superúředníkem.

Selmayrův mimořádný vliv potvrzuje i Pavel Telička (ANO), místopředseda Evropského parlamentu. „Osobně ho znám, vycházíme velmi dobře,“ říká o šedé eminenci bruselských struktur. Ne všichni ovšem mají se Selmayrem tak dobré zkušenosti. „Doufám, že ve své nové roli bude více vnímat zájmy všech států EU, nikoliv jen těch největších. Ovšem nezbývá než doufat, protože na základě dosavadních zkušeností mám velké pochyby,“ myslí si třeba europoslanec Miroslav Poche (ČSSD).

Definitiva

Selmayr jako úředník dokáže ledacos zařídit, zároveň je ovšem stejně jako jeho šéf Juncker přesvědčen, že EU potřebuje projít hlubší federalizací. A občas dokáže diplomaticky pohrozit i Čechům. „Jestli chcete zůstat důležití i po brexitu, přijměte euro,“ zněla podle britského deníku The Telegraph rada, kterou dal loni na podzim na večeři s velvyslanci zemí EU.

Zatímco post šéfa Junckerova kabinetu je časově vymezený do příštího podzimu, generální tajemník Evropské komise je funkce pod definitivou

Selmayr je pověstný tím, že občas dokáže zařídit i „špinavou práci“. Třeba v roce 2014 bez vědomí Cecilie Malmströmové, švédské kandidátky na eurokomisařku pro obchod, upravil její odpovědi v písemné části „grilování“ před europoslanci tak, že z nich vyškrtl její kritiku arbitráží mezi EU a zahraničními investory.

Do úzkých se Selmayr dostal také loni, kdy na něho padlo podezření, že do německých médií schválně pustil informaci o britské premiérce Therese Mayové, která prý Junckera celá sklíčená prosila o pomoc, jak má postupovat ve věci brexitu. Obě nepříjemnosti ale Selmayr ustál. A zatímco post šéfa Junckerova kabinetu je časově vymezený do příštího podzimu, generální tajemník Evropské komise je funkce pod definitivou.„Martin Selmayr již dnes komisi de facto řídí, tak si nemyslím, že se něco změní,“ říká k tomu suše Telička.