Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak režíruje diskusi o odpadech ministerstvo životního prostředí

  15:22

Na ministerstvu životního prostředí zasedla pracovní skupina k odpadovému hospodářství. Odpůrce vládní spalovací politiky nikdo nepozval.

 

Koho ministerstvo životního prostředí přizvalo 27. března na první letošní zasedání pracovní skupiny k budoucímu směřování České republiky v odpadovém hospodářství? Odborníky, kteří potvrdí ministerskou vizi – podporu spalování odpadu.

Než se budeme podrobněji věnovat této volbě, podotkněme, že hlavním tématem jednání byl termín ukončení skládkování směsného komunálního odpadu, poplatek za ukládání odpadů na skládky a jeho výše. Výsledkem by měl být materiál, který bude do konce května postoupen do legislativního procesu. Bude-li příprava důležitého materiálu, který má zdražit skládkování odpadu a otevřít cestu šetrnějším způsobům nakládání s odpady, skutečně tak svižná, je to dobrá zpráva. Ministerstvo totiž zákon v minulosti několikrát odložilo a nepředpokládalo se, že by ho ještě letos stihlo předložit.

A nyní ke zprávě, kterou za dobrou nepovažujeme. Podle dosavadních informací to totiž vypadá, že ministerstvo preferuje řešení, které odpad pouze přesune ze skládek do drahých spaloven, místo aby podporovalo šetrnější recyklaci nebo předcházení vzniku odpadu.

ČESKÁ POZICE se tomuto tématu věnovala například v článcích:
Spalovny, nebo recyklace? Ministerstvo životního prostředí fandí komínům
Nerudovo dilema v podání neschopného Chalupova ministerstva
Zelený bonus za spalování odpadu připomíná solární tunel

Potvrzuje to i fakt, že do zmíněné pracovní skupiny nebyli přizváni dlouhodobí kritici vládní politiky nakládání s odpady a zastánci recyklace z neziskových organizací. „Žádali jsme o účast v této skupině a vzhledem k tomu, že se odpadovým hospodářstvím již roky zabýváme a předložili jsme řadu podnětných návrhů, byla by naše účast logická. Ale bohužel nás nepozvali,“ uvedl Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Dle jeho názoru si ministerstvo chce na této pracovní skupině pouze potvrdit již rozhodnuté směřování vlády v oblasti odpadů, jímž má být podpora spaloven.

Závěr z jednání potvrzuje obavy, že ministerstvu životního prostředí o konstruktivní diskuzi příliš nejde

Jednání se naopak účastnili zástupci ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí, České inspekce životního prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí, což je logické, zároveň ovšem byli přizváni zástupci předem vybraných asociací a sdružení, které jsou spojené s odpadovým hospodářstvím, například České asociace odpadového hospodářství nebo Teplárenského sdružení ČR.  

Závěr z jednání uveřejněný v tiskové zprávě na stránkách ministerstva životního prostředí jen potvrzuje obavy, že ministerstvu o konstruktivní diskuzi příliš nejde. Všichni účastníci se (věru nečekaně) shodli na podpoře energetického využívání odpadu (rozuměj spalování odpadu).

Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství, který byl na jednání přítomen, to ovšem vidí trochu jinak. Přestože ministerstvo z jednání vyloučilo vyložené odpůrce a zřetelnou převahu měly hlasy podporující spalování, i tak podle něj zazněly názory, které preferují jiné nakládání s odpadem. Nikdo je však nebral v potaz.

„My si nemyslíme, že je pro ekonomiku dobré, aby byla podporována jedna technologie na úkor jiné. Spalování odpadu se v zásadě nebráníme, jsme ale spíše pro postupný rozvoj všech technologií na úpravu a využití odpadů, takových, které jsou ekonomicky smysluplné a nezatíží sektor neúměrnými investičními a provozními náklady,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Havelka z asociace, která sdružuje firmy nakládající s odpady, včetně provozovatelů skládek. Příkladem těchto technologií mohou podle něj být linky na třídění odpadů a jeho materiálové využití nebo třídění a úprava biologické složky komunálního odpadu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!