Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak souvisí Key Investments s Institutem Václava Klause

  12:43

Kancléř Jiří Weigl odpovídal MF Dnes na otázky o budoucím financování Klausova institutu. Odpovídal vyhýbavě a nekonkrétně. Nic nového.

Až nynější prezident skončí funkční období, jeho finanční zázemí bude, zdá se, pro veřejnost velké tabu. Takto si postěžoval zástupce šéfredaktora deníku MF Dnes Jiří Kubík poté, co mu Jiří Weigl, ředitel vznikajícího Institutu Václava Klause, odpověděl na otázky. Současný Klausův kancléř totiž na dotazy o financování institutu odpovídal, aniž uvedl konkrétní čísla. Pronájem budovy prý bude obvyklý ceně v dané lokalitě. Nejbohatší Čech Petr Kellner se bude podílet na uhrazení nájmu a také přispěje na provozní náklady, ale žádné konkrétní sumy. Smlouvy s dalšími sponzory obsahují závazek mlčenlivosti, který prý Weigl nemůže porušit.

Co jiného mohli ostatně čtenáři deníku MF Dnes od Weigla čekat než mlžení, nekonkrétnosti, vyhýbání se konkrétním údajům a odvolávku na závazek o mlčenlivosti? Proč by měl také Weigl odpovídat otevřeně? Institut Václava Klause je soukromá společnost, informační povinnost nemá. Stejně jako ji nemá Klausův think-tank Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), které se stane součástí nového institutu…

Když jsme se zajímali o detaily vztahů mezi CEP a Key Investments, narazili jsme na hradbu mlčení a mlžení, stejně jako nyní MF Dnes s Institutem Václava Klause

Ani financování CEP nebylo veřejné, zejména ne v poslední fázi, kdy ČESKÁ POZICE odhalila, že tento pravicově konzervativní think-tank točil peníze pomocí Key Investments. Když jsme se zajímali o detaily vztahů mezi CEP a Key Investments, narazili jsme na hradbu mlčení a mlžení, stejně jako nyní MF Dnes s Institutem Václava Klause. Nepodařilo se nám zjistit klíčovou informaci: Jak se letos think-tanku CEP podařilo vymoci od Key Investments zpět všechny investované peníze (něco přes deset milionů korun), zatímco ostatní postižené subjekty (Praha 6, Praha 10, město Sokolov či ministerstvo financí) neobdržely nic.

Vedení CEP má zřejmě k dispozici metody, které donutily veřejnosti neznámé majitele Key Investments zaplatit dlužnou částku do posledního haléře. Jenže CEP své unikátní a funkční pravicově konzervativní know-how na vymáhání dluhu nechtělo prozradit dalším subjektům, které Key Investments svěřily veřejné peníze. Nevíme proč, a tak skoro abychom předpokládali, že šlo o postup, který nahnal strach i otrlým finančníkům, a ihned zaplatili. Ale možná, že vymáhání peněz šlo i bez drsných kroků. Stačilo, že finančníkům zavolal jejich bývalý šéf, někdejší ředitel londýnské firmy Efficient Investmenst Limited, matky Key Investments, a zdvořile je požádal o vrácení peněz. Tuto osobu známe všichni, jmenuje se Jiří Weigl.

Pokud ho prezident republiky začátkem roku 2013 nejmenuje do Bankovní rady České národní banky, Weigl povede Institut Václava Klause. A peníze začnou proudit. Odkud? To nám nikdo neprozradí. Institut je přece soukromou záležitostí.

O investicích CEP prostřednictvím Key Investments jsme psali v článcích:

Autor: