Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jak zachránit demokracii

  13:43
Náš každodenní život je stále více ohrožen, přičemž většina „šéfů“ demokratické části světa není schopná této situaci čelit. Proto je třeba přizpůsobit obranu demokracie „válečným“ podmínkám a útokům na ni. Prvořadým úkolem je posílit obranyschopnost, sjednotit armádu a policii.

„Kde je vaše demokracie?“ Zatímco dělníci střežení policisty pokračují ve vyklízení uprchlické kolonie přezdívané Džungle u Calais, migranti proti jejich počínání protestují - jako Íránec na snímku, který si společně s dalšími sešil rty. foto: Reuters

Světové dění nabírá na obrátkách a demokraté této skutečnosti nestačí přihlížet, natož na ni reagovat. V uplynulých desetiletích jsme si zvykli na demokracii jako na samozřejmost. Začínají-li však umírat lidé, je třeba být ostražitý. Mnoho analytiků, politologů či filozofů předkládá hypotézy, analýzy, prognózy a úvahy, proč se tak děje a jaká nás čeká budoucnost.

Lidé umírají v důsledku teroristických útoků, jež jsou jasným signálem války proti demokracii, a stojí za nimi nedemokratické režimy a jejich představitelé, případně lidé, jímž vyhovuje nestabilita a chaos. K vyvolávání nepokojů, rasismu a terorismu používají stále častěji moderní technologie a zneužívají slabostí demokracie, která se kvůli svému humanismu a lpění na svobodách nedokáže účinně bránit.

Internet, Francie, Česko a Turecko

Například v „diskusích“ o svobodě internetu je na sociálních sítích, webových portálech a blozích bezostyšně propagováno násilí, terorismus a nenávist. V zájmu vlastního přežití by takové webové stránky měly být vymazány, zrušeny nebo blokovány. V tomto případě nejde o svobodu slova, protože propagace takových nebezpečných jevů poškozuje demokracii. Zakladatelé a poskytovatelé těchto webů by měli být stíháni.

Česko by mělo co nejdříve založit Národní gardu, jakou mají USA, protože je lepší než „domobrany“, které nemají zákonné opodstatnění a mohou se stát extrémistickým spolkem, jenž nepodléhá státní kontrole

Ve Francii již řadu měsíců trvá výjimečný stav, navzdory tomu jsou páchány teroristické útoky, a proto francouzský president François Hollande povolal zálohy. O posílení takzvaných aktivních záloh se snaží i český ministr obrany Martin Stropnický. Česko by však mělo co nejdříve založit Národní gardu, jakou mají USA, protože je lepší než „domobrany“, které nemají zákonné opodstatnění a mohou se stát extrémistickým spolkem, jenž nepodléhá státní kontrole.

Demokratické světové společenství by se mělo zamyslet, koho přijme. Například Turecko se vzdaluje odkazu otce-zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka, po němž už zůstal jen název letiště. Prezident Recep Tayyip Erdogan, zvolený až ve druhých nedemokraticky opakovaných volbách, posiluje svou moc jako sultán metodami, jež s demokracií nemají nic společného. Turecko by se proto nemělo stát členem Evropské unie, ani mít důvěru NATO. Navzdory tomu někteří představitelé demokratických států podporují „demokratický režim“ v Turecku.

Institucionální reforma EU

Vzhledem k uvedeným jevům a stále více se rozevírajícím nůžkám mezi chudými a bohatými se pak nelze divit, že každodenní život je čím dál ohroženější, přičemž většina „šéfů“ demokratické části světa postrádá schopnost této situaci čelit. Co učinit, aby demokracie vydržela? Je třeba přizpůsobit její obranu „válečným“ podmínkám a útokům na ni, jež jsou současně vedené proti nám všem. Prvořadým úkolem je posílit obranyschopnost, postupně sjednotit armádu a policii a vybavit je dobře technicky i personálně.

Slovenský premiér Robert Fico jedná v čele své vlády poměrně racionálně a přímočaře a v tomto trendu by měl pokračovat i ve svém novém postu šéfa EU. Mohl by sestavit tým odborníků, kteří by připravili institucionální reformu unie.

Je také třeba nastolit vládu, v níž bude cit a rozum v rovnováze. Už není doba na pseudohumanistické deklarace o politické korektnosti a pozitivní diskriminaci, naopak je třeba změnit zákony tak, aby bylo možné se bránit nebezpečným jevům ve společnosti, jako je snaha postavit zvyklosti cizích kultur nad euratlantické hodnoty. Pokud občané demokratických zemí vycestují do zbytku světa, také jim není tolerováno jednání vymykající se zvykům a nepsaným pravidlům v těchto zemích.

Slovensko a jeho premiér Robert Fico předsedají Evropské unii. Fico jedná v čele své vlády poměrně racionálně a přímočaře a v tomto trendu by měl pokračovat i ve svém novém postu šéfa EU. Mohl by sestavit tým odborníků, kteří by připravili institucionální reformu unie, třeba v duchu dvoustupňového řízení, a tu projednat na zářijovém summitu EU v Bratislavě. Pokud by byla dobře připravená, většina členských států by s ní mohla souhlasit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!