Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jakže, pane premiére? Protikorupční iniciativy jsou jako partyzáni v dubnu 1945?

  12:29

Petr Nečas naznačuje, že boj proti korupci je skoro vyhraný. Karel Janeček z protikorupčního fondu jeho optimismus zdaleka nesdílí.

Že se boj proti korupci chýlí k vítěznému konci? Ani náhodou, nesouhlasí s premiérem Karel Janeček. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

„Všechny ty teď najednou se rodící antikorupční iniciativy mi trošku připomínají situaci z konce dubna nebo počátku května 1945, kdy už bylo jasné, že válka bude vyhraná,“ prohlásil po středečním jednání vlády premiér Petr Nečas. Reagoval tím na demonstraci, kterou na pátek svolali odboráři kvůli korupčním kauzám. Ti chtějí poslancům předat výzvu ke zřízení komise, která na korupci dohlédne.

Nečas k „vyhrané válce“ podotkl, že „tato vláda má jasnou protikorupční strategii a kroky, které již udělala, zúžily prostor pro korupci v této zemi, že situace je lepší, než byla před dvěma třemi lety“. Za ony konkrétní kroky označil například schválení nového zákona o veřejných zakázkách. Dále že na internetových stránkách všech ministerstev včetně vlády lze nalézt kompletní znění smluv a dokumentace k veřejným zakázkám, což je „před dvěma lety vyloučená věc, dnes standard chování“. A připomněl také zpřísnění trestů za korupci pro veřejné činitele.

Kompletní záznam vystoupení Petra Nečase po středečním jednání vlády.

Můžeme tedy chystat oslavy velkého vítězství? Jsou Nečasovy argumenty, o něž opírá své přesvědčení o blížícím se vítězném konci boje proti korupci, opravdu tak pevné? ČESKÁ POZICE požádala o reakci zakladatele Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karla Janečka. NFPK byl po soudních peripetiích založen letos v březnu, lze jej tudíž pravděpodobně zahrnout do Nečasem zmíněných „všech těch najednou se rodících“ iniciativ. Fond stál také spolu se sdružením Veřejnost proti korupci za pozměňovacím návrhem zákona o veřejných zakázkách, který měl zajistit odkrytí finálních beneficientů nejen u vítězů tendrů, ale i jejich subdodavatelů. Tuto povinnost však poslanci ve finále do zákona nezačlenili.

Ano, situace je lepší. Stále více občanů chápe...

ČESKÁ POZICE: Sdílíte s Petrem Nečasem přesvědčení, že boj proti korupci v Česku je de facto vyhraný?

JANEČEK: Lze říci, že situace je dnes v jistém smyslu lepší než před dvěma třemi lety, nikoli však zásluhou této vlády. Situace je lepší v tom smyslu, že stále více občanů chápe, jakým způsobem korupce ekonomicky a morálně devastuje tuto zemi. V žádném případě nelze říci, že je boj s korupcí u konce. V první řadě je potřeba usvědčit a tvrdě potrestat korupci významného ekonomického dopadu, ať už se jedná například o ministerstvo životního prostředí nebo ministerstvo obrany.

ČESKÁ POZICE: Zužuje zákon o veřejných zakázkách tak, jak byl schválen, velmi významným způsobem prostor pro korupci?

JANEČEK: V žádném případě se tento zákon nepodařilo dotáhnout a prostor pro korupci významným způsobem nezužuje. V zákoně chybí zásadní věc, kterou je doložení vlastníků klíčových beneficientů veřejných zakázek. Velmi špatné a prokorupční je též vyjmutí některých sektorů z účinnosti zákona (především firmy z energetiky a teplárenství – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Pomůže nedostatky výše zmíněného zákona odstranit slibované zrušení akcií na majitele?

JANČEK: Nikoliv. Zrušení anonymních akcií zabrání pouze korupci velmi malého rozsahu. U větších zakázek stačí, aby si korupčnické pijavice založily firmu v zahraničí a přes ni vykrádaly peníze daňových poplatníků.

ČESKÁ POZICE: Je pokrokem zveřejňování všech smluv na internetu?

JANEČEK: Je to krok správným směrem, samo o sobě je ovšem toto opatření nedostačující.

ČESKÁ POZICE: A zpřísnění trestů za korupci pro veřejné činitele?

JANEČEK: Tresty za korupci jsou u nás stále naprosto nedostačující. Je například absurdní, aby zloděj ukradl částku v řádu desítek milionů a po usvědčení dostal pokutu, která je o řád nižší. Taková je ale bohužel u nás praxe.

Obsáhlý rozhovor s Karlem Janečkem o protikorupční iniciativě jsme publikovali pod názvem: Karel Janeček: Vítěz tendru se musí svléknout donaha. Bezpodmínečně!

Další tah protikorupčního fondu: trestní oznámení na poslance Hulinského

V týž den, kdy poskytl Karel Janeček ČESKÉ POZICI toho vyjádření, jím vedený Nadační fond proti korupci (NFPK) vyrukoval s novou aktivitou. Po nedávné Výzvě 11/11 k odstoupení ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského kvůli prosazování měkkého zákona o veřejných zakázkách se Karel Janeček a NFPK obul do dalšího politika. Ve čtvrtek podal trestní oznámení na poslance ČSSD a pražského zastupitele Petra Hulinského, případně na další neznámé pachatele. Důvodem je podezření ze spáchání trestných činů podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Těchto trestných činů se dotyční mohli dopustit tím, že dary určené takzvaným spastikům, tj. lidem s ochrnutým svalstvem, směrovali jinam. Konkrétně některým známým Petra Hulinského,“ stojí v tiskové zprávě fondu. Trestní oznámení fond podal nejen na základě informací deníku MF Dnes, ale i na základě vlastního šetření.

Hulinský a spastici

MfD 12. listopadu upozornila na Hulinského možný střet zájmů. On i radnice podporují sdružení Česká federace Spastic Handicap. Na pořádání závodů dostávají spastici peníze také od městských firem Pražské teplárenské, energetiky a plynárenské. Jenže s dary prý hospodaří ziskové firmy (Spastic Handicap, a. s., a Spastic Handicap Agency, s. r. o.), ve kterých figurují Hulinského spolupracovníci.

Ať Hulinský pyká

„Je otřesné, když na podvody politika začnou doplácet handicapovaní spoluobčané, a ten politik se ještě tváří jako kdovíjaký donátor,“ uvedl k trestnímu oznámení předseda správní rady NFPK Janeček. Zároveň je přesvědčený, že by měl Hulinský odejít z politiky: „Já věřím tomu, že odejde, protože to je až tak markantní věc, že se snad každému člověku musí otevřít kudla v kapse, když to řeknu takhle jako srovnání, takže to si myslím, že odejde. Já doufám, že to dopadne tak, že pana Hulinského se podaří usvědčit tak, jak říkám, aby za své činy pykal i zásadním způsobem,“ uvedl Janeček pro Radiožurnál Českého rozhlasu.

Hulinského kvůli kauze kritizuje i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který chce navrhnout vyloučení Hulinského ze strany. Dle jeho dnešního prohlášení „Petr Hulinský ztělesňuje klientelismus v pražské politice. Zneužití zdravotně postižených dětí k propírání peněz je hyenismus toho nejhrubšího zrna.“

Petr Hulinský dnešní aktivitu NFPK komentoval slovy: „Každé trestní oznámení se musí prověřit a proti tomu já nic nenamítám. Nemyslím si, že bylo něco špatně.“

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...