Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je korupce v biologické povaze člověka?

  13:48

Světoví vědci se zabývají výzkumem podvádění a korumpování. Magazín New Scientist upozornil na výsledky několika studií.

foto: © Czech Position, Richard CortésČeská pozice

Vlády budují protikorupční úřady, zřizují antikorupční linky a kdekdo populisticky slibuje, že s touto zhoubou skoncuje. Je to vůbec možné? Anebo je to prostě přirozený jev, jemuž se nedá čelit? Je v biologické povaze člověka, nebo souvisí s uspořádáním společnosti a odlišnostmi kultur? Jak korupci zastavit? Takové otázky si nekladou jen nespokojení občané, ale také vědci: biologové, antropologové, ekonomové, sociologové či psychologové. Listopadové vydání magazínu New Scientist obrátilo pozornost k vědeckému výzkumu podvádění, kradení a korumpování.

Obyčejně bývá zvykem, že možné korupční jednání přisuzujeme hlavně druhým, sebe si idealizujeme: „My bychom to přeci nikdy neudělali!“ Nejnovější psychologické výzkumy ovšem ukazují, že v jistých situacích (podobně jako ve slavných Zimbardových mučících experimentech) se z kohokoliv může lehce stát lump. „Pokud se na věc podíváme čistě z evolučního hlediska, uchýlení se k vysokým mravním standardům se může jevit jako iracionální. Když všichni ostatní podvádějí, tak dodržování a hraní podle pravidel ponechá právě vám tu nejmenší kořist. A tento úlovek, ať je to cokoliv, se dříve či později promítne do vašeho reprodukčního úspěchu,“ uvádí New Scientist.

K podvádění a korumpování přispívají podle magazínu tyto faktory: 

  • Příležitost k obohacení,
  • Zažívaný pocit moci,
  • Přenášení zodpovědnosti na jiné osoby a užívání zástupných věcí místo fyzických peněz,
  • Podmínky, v nichž lidé vyrůstají.

Podívejme se na ně podrobněji:

Příležitost dělá zloděje

Ti, kteří jsou čestní a poctiví, tak často činí pouze z toho důvodu, že mají nedostatek šancí k podvádění. Už české babičky věděly, že „příležitost dělá zloděje“, ale přišli na to – o dost podloženěji, to je pravda – vědci ve Švýcarském federálním institutu technologií v Lausanne. Samuel Bendahan loni se svými kolegy předložil testovaným cvičnou hru, v níž měli účastníci rozdělovat peníze mezi sebe a své „zaměstnance“.

Měli tři možnosti:

  • Altruisticky zvyšovat platy zaměstnancům na svůj vlastní úkor,
  • udržovat vyrovnané sazby obou stran,
  • snižovat ostatním „výplaty“ – bohatnout jakoby nekalým způsobem díky svému výsadnímu postavení.

Než výzkum začal, jen čtyři procenta lidí přiznala, že by k blíže nespecifikovanému olupování klidně sáhli a promíjeli ho. Pak „zaměstnavatelé“ dostali různý počet „zaměstnanců“, jimž měli rozdat část peněz. Ukázalo se, že s přibývajícím počtem fiktivních podřízených a opakovaných her byli lidé stále více svolnější k olupování druhých. Procento těch, kteří to učinili, se zvýšilo na 45 procent! Přeloženo do krátkého shrnutí: s růstem moci i zkušenosti rostlo i nekalé jednání.

Mocnější si rádi přisadí

Britský politik lord Acton onehdy prohlásil, že „každá moc vede ke korupci“. Doklady o tom předložili výzkumníci Joris Lammers z Tilburgské univerzity a Adam Galinsky z Chicaga, kteří své nálezy nedávno zveřejnili v odborném časopisu Psychological Science, z nějž popularizující New Scientist cituje.

Podle psychologů Lammerse a Galinskyho moc přivádí lidi k „morální zaslepenosti“

Vyzvali účastníky výzkumu, aby si v duchu vybavili okamžik, kdy se cítili silnými a mocnými. Pak skupiny těchto lidí, kteří se vnitřně nabudili do stavu, kdy oplývali mocí, vyzvali, aby o samotě házeli kostkami, přičemž skóre (na desetistěnné, takzvané procentní kostce) se mohlo pohybovat mezi jedničkou a stovkou. Probandi předem věděli, že čím vyšší hodnoty naházejí, tím větší dostanou na závěr odměnu.

Ač měl být průměr naházených čísel kolem padesátky, vzorky „mocí opojených“ hráčů udávaly výsledky kolem sedmdesátky! Evidentně švindlovali více, nežli ti, kteří se do toho stavu nenavodili. „Posilnění jedinci byli svolnější k podvádění,“ píší psychologové Lammers s Galinskym, dle nichž moc přivádí lidi k „morální zaslepenosti“.

Jen dále od té zlodějny!

Mravní bariéry nebourá jenom nabytá moc, ale i psychologická vzdálenost od nehezkých činů. Behaviorální ekonom Dan Ariely z Massachussettes Institute of Technology (MIT) doložil v odborném časopise Journal of Marketing Research citovaném New Scientist, že lidé snáze podvádějí, když se to týká nějakých žetonů či kuponů směnitelných za peníze, nežli skutečných peněz. „Co oko nevidí, srdce nebolí,“ řekl by český dědeček.

Korupci svědčí i nepřímé uplácení. Vědkyně Danila Serraová z Florida State University se zabývá rolí prostředníků v korupčním jednání. Jak tomu mohou napomoci? Pomyslnou výhodou pro korumpování je totiž psychologické oddálení přímé otázky na cenu úplatku, a tím jakési normalizování nemravné „transakce“. Druhým důvodem je pak získaná iluze sdílené zodpovědnosti a odstupu od problému. Pachatel a korupčník tím pádem přenáší díl své viny na někoho jiného a získává i pocit bezpečí, jak dobře známe z českého prostředí – ač o tom média píší dnem i nocí, postihnout korupčníka na konci řetězce bývá nejtěžší.

Může za to i kultura

Lidé přicházející ze zemí z nižších pater žebříčku ve vnímání korupce jsou pak ke korupci skutečně náchylnější

Vědci z Oxford University zase prokázali, že značný vliv má bezpochyby i kulturní prostředí. Takzvaný index vnímání korupce (CPI), jejž každoročně sestavuje Transparency International a v němž Česku patří spolu s Namibií a Saúdskou Arábií „slušivé“ 57. až 59. místo, bývá často politiky bagatelizován a relevance zlehčována.

Ale výsledky týmu Abigail Barrové na vzorku oxfordských studentů ze 34 zemí prokázaly, že lidé přicházející ze zemí z nižších pater žebříčku ve vnímání korupce jsou pak ke korupci skutečně náchylnější. „Barrová a Serraová vyvozují, že naše sklony ke korumpování jsou silně dány kulturou a odrážejí společenské normy zemí, v nichž žijeme,“ cituje dotyčný výzkum New Scientist. Vědecky tak máme zdůvodněno, že ti, kteří korumpují, ještě ovlivňují další a korumpování jim připadne běžné a normální. Nezvykněme si na to.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!