Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je možné polepšit džihádistu?

  17:36
Pokud Španělsko nedokáže vyhostit imáma, který naváděl k vraždám mladé muže, znamená to, že systém boje proti islámskému terorismu nefunguje. Podle dánské policie pak bojovníka Islámského státu není třeba zatknout a otravovat výslechy, ale obejmout a on se odmění láskou. Zní to krásně, ale doufejme, že dánská policie má i plán B.
Bojovník Islámského státu

Bojovník Islámského státu foto: Reuters

Při sledování fotbalu často nadáváme rozhodčím, kteří svými omyly fatálně ovlivní zápasy. Jenže sudí patří do kategorie chráněných osob, novináři mají přísný zákaz se jich po zápase ptát na jejich chyby. Ani se k nim nedostanou. Horší je, když se něco podobného odehraje v justici. Nevím, jak se dnes cítí španělský soudce Pablo de la Rubia, který s poukazem na lidská práva nedávno propustil z vězení obchodníka s drogami, jenž pak jako imám radikalizoval dvanáctičlennou teroristickou buňku. Výsledek je 15 mrtvých a desítky zraněných.

Pokud členská země Evropské unie nedokáže vyhostit imáma, který byl ve vězení, a poté v několika evropských městech naváděl k vraždám mladé muže, znamená to, že celý systém boje proti islámskému terorismu nefunguje. Lidská práva v EU na rozdíl od USA jsou nadále důležitější než bezpečnost občanů.

Náckem za pár vteřin

Chudinka miss Francie. Od krvavého útoku muslimských radikálů v Barceloně už si tisíckrát rozmyslí, co napíše na svůj twitterový účet. Marine Lorphelinová (24) napsala, že ve svých myšlenkách je s oběťmi teroru a že politická vůle už musí konečně směřovat k ochraně evropských občanů. Kdo by s tímto názorem nesouhlasil? Jenže královna krásy po tomto tweetu byla – jak jinak než ve jménu lásky a svobody – okamžitě zlynčována, označena za rasistku, protože v souvislosti s teroristickým ohrožením hovořila jen o evropských občanech.

V Evropské unii v srpnu 2017 stačí málo a lidé dobré vůle na sociálních sítích z kohokoliv udělají nácka za pár vteřin

Zděšená Lorphelinová kritiku odmítla, pak se ale omluvila a tweet smazala. Zalezla do boudy. Zastánci mainstreamové politické korektnosti slaví, lidé zdravého rozumu kroutí hlavou. To je, prosím, EU v srpnu 2017, kdy stačí málo a lidé dobré vůle na sociálních sítích z kohokoliv udělají nácka za pár vteřin.

Při prohlížení fotografií z Barcelony jsme narazili na snímek, kde na zdi byly vedle sebe nasprejované dva nápisy: Turists go home! a Refugees welcome! (Turisti, táhněte domů a Uprchlíci, vítejte!). Oba pocházejí z dílny levicových a liberálních politických hnutí. Vzpomněl jsem si na demonstraci v Barceloně z letošního února, kdy levicová starostka města Ada Colauová kráčela v čele pochodu s názvem Chceme vítat.

Na mítink, který zorganizovalo hnutí Náš domov je váš domov, přišlo asi 160 tisíc lidí, někteří drželi transparenty s nápisy jako „Už žádné výmluvy, přivítejme je hned!“ Přejme jim krásnou novou Barcelonu bez turistů, ale zato plnou muslimských migrantů. Z čeho ale bude tento experiment hrazen? Samozřejmě z dluhů!

Empatie a druhá šance

Je možné polepšit džihádistu? Dánská policie ve městě Aarhus si myslí, že ano, proto rozjeli propagandistickou kampaň s názvem „Obejmi džihádistu“ (Hug a Jihadi). Úkolem pro Dány je snažit se pozměnit mysl radikalizujícího se muslima, izolované mladé podpořit, ne zavrhnout. Hlavní zbraní má být empatie a poskytnutí druhé šance.

Úkolem pro Dány je snažit se pozměnit mysl radikalizujícího se muslima, izolované mladé podpořit, ne zavrhnout. Hlavní zbraní má být empatie a poskytnutí druhé šance.

V rámci programu se zkouší ojedinělý přístup, který nabídne pomoc radikalizujícím se mladistvým i dospělým. Pomoc ve formě nalezení ubytování, vzdělávacích kurzů a zaměstnání nabízejí i těm, kteří do Sýrie odjeli, ale později se vrátili unaveni bojem.

„Policie, jež vede program, je přesvědčena, že pomoc mladým extremistům je nejlepší způsob, jak udržet mír. Drsné zacházení spojené s podezříváním je pouze více izoluje, čímž jsou větší hrozbou pro společnost,“ stojí v reportáži australské televize SBS. Takže bojovníka Islámského státu, který se vrátil ze Sýrie, nemáme zatknout a otravovat výslechy, ale obejmout a on nás odmění svou láskou. Zní to krásně, ale doufejme, že dánská policie má i plán B.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!