Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jen šeptem: Tohle se z ODS nemělo dostat ven

  7:02

Skandál exministra Pavla Drobila, jenž stále čeká na soudní dohru, ohrožuje pozici stranického šéfa a premiéra Petra Nečase.

Dění na sněmu moravskoslezské ODS ukázalo, že Pavel Drobil (vlevo) stranickému šéfovi Petru Nečasovi (vpravo) zřejmě není schopen nezajistit plnou podporu Moravskoslezského kraje. foto: © ČTKČeská pozice

Detaily z průběhu regionálního sněmu moravskoslezské ODS se neměly dostat na veřejnost. Někteří jeho účastníci dokonce varovali, že pokud se tak stane, vážně to stranu poškodí. Co se to na konci ledna v Ostravě dělo?

Moravskoslezská ODS si zvolila lídra pro krajské volby. Na regionálním sněmu vyhrál David Sventek, ředitel Úřadu regionální rady, jež rozděluje evropské miliardy určené pro severní Moravu.  Jenže volba vůbec neproběhla hladce a v jejím důsledku může oslabit i stranický šéf Petr Nečas, který bude na kongresu strany na konci roku po krajských volbách usilovat o prodloužení svého mandátu.

Podle informací ČESKÉ POZICE nezanedbatelná část delegátů sněmu podpořila Sventkova protikandidáta Dalibora Madeje, a to nikoli z důvodů banálních. Sventek, jenž obdržel 45 hlasů, měl na své straně vysoké stranické funkcionáře, považované za Nečasovy lidi v regionu: místopředsedu ODS Pavla Drobila, šéfa poslaneckého klubu a předsedu regionu Zbyňka Stanjuru i europoslance a bývalého hejtmana Evžena Tošenovského. Jenže kolem Madeje, náměstka ostravského primátora a straníka s nejvyšší funkcí v kraji, se vytvořila skupina odpůrců.

Madej, který stranu coby lídr vedl v posledních komunálních volbách, spojil svou nominační řeč s návrhem usnesení, aby ze všech stranických funkcí odstoupil Pavel Drobil, bývalý ministr životního prostředí, jenž musel rezignovat kvůli skandálu na Státním fondu životního prostředí, ale zůstal místopředsedou ODS a vlivným moravskoslezským straníkem. A podle Madeje je Drobil pro stranu zátěž.

Madeje podpořilo na lídra kandidátky 29 ze 79 delegátů sněmu. A Sventkovo ne zcela jednoznačné vítězství ukázalo, že Nečasův místopředseda Drobil nemá situaci ve „svém“ kraji zcela pod kontrolou. To už by mohlo Nečasovo postavení rozhoupat. Moravskoslezský kraj je třetím nejsilnějším regionem v rámci strany. Na poslední kongres ODS vyslal 66 delegátů. Pokud se k nespokojeným straníkům ze severní Moravy připojí některé další regiony, mohl by se Nečas dočkat nepříjemného překvapení.

Na regionálním sněmu ODS v Ostravě zazněla nedávno výzva, aby Pavel Drobil odstoupil ze všech stranických funkcí

Výzva Drobilovi

Ve straně se o ostravském sněmu jen šušká. Až na hlavní protagonisty se k jeho napjatému průběhu nikdo nechtěl oficiálně vyjadřovat. ČESKÁ POZICE posílala dotazy Nečasovi, šéfovi moravskoslezského regionu Stanjurovi i vlivnému europoslanci Tošenovskému. „Máte přesné informace, ale nebudu to nijak komentovat. Má slova byla určena pouze delegátům,“ sdělil ČESKÉ POZICI ke svému návrhu na odstoupení Drobila ze stranických funkcí  Madej.

„Na sněmu Madejův projev všechny vyděsil. Například Tošenovský lamentoval, že pokud se to dostane ven, tak to stranu poškodí. Nečas si Drobila ,hladí‘, protože je přesvědčen, že mu zajistí podporu v kraji. To je ale omyl,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, jenž je obeznámen s děním ve straně, avšak nepřál si být jmenován. Podle téhož zdroje Drobil kraj fakticky štěpí. Spolu se Stanjurou totiž „vymysleli“ na lídra kandidátky do krajských voleb Sventka, který je členem ODS asi jen zhruba rok a půl (Madej je v ODS od roku 1995). A to se mnoha členům strany nelíbí.

Podle informací ČESKÉ POZICE se za místopředsedu oblastního sdružení v Karviné Sventka postavila oblastní sdružení v Opavě, kde byl primátorem Stanjura. Dále pak Drobilova buňka v Karviné, Frýdek-Místek odkud pochází poslanec Igor Svoják (kterého s Drobilem spojuje působení v Lázních Darkov) a premiérův šéfporadce Martin Říman a Bruntál, jehož mocenské tužby byly částečně uspokojeny jmenováním člena oblastní rady Jiřího Žáka náměstkem ministra dopravy. Na straně Madeje bylo největší oblastní sdružení v Ostravě a stranická buňka v Novém Jičíně.

Drobil má nicméně pro Madejovu výzvu k jeho odstoupení vlastní vysvětlení. Dává ji do souvislosti s Madejovou neúspěšnou kandidaturou do čela krajské kandidátky. „Byl tam kandidátský projev a návrh usnesení. To je potřeba rozlišovat. Pan Madej neuspěl a po volbě vlastní návrh stáhl. O usnesení se tak nehlasovalo,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Drobil.

Na otázku, zda svůj stále otevřený případ nepovažuje za handicap, který zatěžuje ODS, odpověděl: „Kdyby tady taková představa byla, tak by k tomu hlasování o usnesení došlo. To, že pan Madej nebyl schopný zaujmout programem ani osobností, že nebyl ve svém projevu schopný říci, kam chce ODS v krajských volbách vést a snížil se k tomuto osobnímu útoku, pro nás nebylo překvapení.“

Jde o volby a odcházející členy

V podzimních krajských volbách ODS očekává špatný výsledek, což by na příštím kongresu strany, který se odehraje po nich, mohlo rozhýbat debatu o Nečasově nástupci. Podle utajované analýzy ODS z loňského srpna čeká stranu katastrofa. Jak zjistily HN, v některých krajích může podpora voličů spadnout až na osm procent. Pro Drobilovy odpůrce bylo proto nepochopitelné rozhodnutí výkonné rady posvěcené Nečasem, aby byl vedením volební kampaně pověřen právě Drobil, jak informoval server Euro.cz. „Reálně můžeme v kraji dostat deset procent hlasů. Je to historicky složitý kraj, kde mají tradičně silnou pozici ČSSD a komunisté. A my dáme odpovědnost člověku s  průšvihem, který se tady ještě nikomu nepovedl,“ nešetřil kritikou důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE.

Nízké volební preference navíc nepředstavují jedinou potíž moravskoslezské ODS. Trápí ji také pokles členů. V rámci strany se však podle místopředsedy Drobila nejedná o žádná dramatická čísla, která by převyšovala celorepublikový průměr. „Jde o úbytek okolo deseti až dvanácti procent. Když se podíváte na vývoj členské základy od roku 2004 – s jediným vzestupem před parlamentními volbami v roce 2006 – uvidíte, že jsme nad průměrem za posledních dvacet let. Je logické, že když se ODS blíží k vládnímu angažmá, tak je zajímavější, a naopak,“ řekl ČESKÉ POZICI Drobil.

Pro Drobilovy odpůrce bylo nepochopitelné rozhodnutí výkonné rady posvěcené Nečasem, aby byl vedením volební kampaně pověřen právě Drobil

Madej nabízí jiné zdůvodnění. „Měníme často názory, jsme pro lidi nečitelní. Slibujeme, že podpoříme střední podnikání, a pak z toho sejde. Problém je, že ze strany odcházejí skalní příznivci,“ popsal ČESKÉ POZICI důvody nízké atraktivity značky ODS náměstek ostravského primátora. Za další důležité téma, jež brzdí rozvoj strany, považuje Madej rigidní stranickou hierarchii. Straníci s funkcí v krajské nebo celostátní politice mají podle stanov ODS automaticky zajištěn přístup na regionální sněmy. Setrvale se tím ale snižuje počet delegátů volených na nižších stranických úrovních, což blokuje vzestup mladých kádrů.

„Označuji tuto skupinu za ,bafuňáře‘. Na regionální sněm se dostávají poslanci, senátoři, europoslanci, krajští zastupitelé, členové výkonné rady a další. Jen za Ostravu je takto nominováno deset delegátů sněmu,“ řekl ČESKÉ POZICI Madej. V tomto bodě se s ním vzácně shoduje i Drobil: „Kritizuji to už šest let. Na regionální sněm a kongres se dostává čím dál tím méně volených delegátů.“

Chalupův (skoro)náměstek

Souboj dvou frakcí uvnitř moravskoslezské ODS má však podle informací ČESKÉ POZICE ještě jeden důvod. Podle politických dohod z loňského roku se měl stát šéfem regionální ODS Stanjura. Protože si však nebyl jistý vítězstvím, uzavřel s pomocí Drobila dohodu s Madejem – výměnou za podporu Stanjurovi na post šéfa regionu se měl Madej stát náměstkemministra životního prostředí.

Ačkoli se Stanjura do vedení regionální rady dostal, Madej funkci v Praze nezískal. Proti jeho nominaci prý u Chalupy lobboval přímo Drobil. „Nebudu komentovat vnitrostranické a tím méně personální záležitosti ODS. A jako bych já nedovolil, aby mi jako ministrovi někdo prolobboval náměstky, tak by to zajisté nedovolil ani pan Chalupa,“ napsal ČESKÉ POZICI Drobil.

Dohodu popřel i Madej. „Chtěl jsem funkci, která bude mít nějaký rozpočet, a mohl bych tak pomoci kraji. Následně jsem dostal nabídku stát se na ministerstvu životního prostředí náměstkem pro státní správu, což jsem odmítl,“ řekl ČESKÉ POZICI Madej. Nedodržení politické dohody ze strany Drobila, byť hlavními aktéry nepotvrzené, však vzbudilo u řady straníků v kraji nevoli.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.