Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jenom CzechInvest nás nespasí. Co nižší daně?

Slovensko

  9:27

V případě investorů do služeb hraje nastavení daní významnější roli než investiční pobídky.

foto: © ČTKČeská pozice

Český model hospodářského růstu se vyčerpal, uvízli jsme někde v minulém desetiletí. Takový je aspoň pohled dvou bankovních ekonomů, kteří prezentovali makroekonomickou prognózu bankovní asociace – Heleny Horské (Raiffeisenbank) a Pavla Sobíška (UniCredit).

Není pochyb o tom, že Česko, které momentálně zaostává ve srovnání se sousedy (asociace odhaduje letošní pokles ekonomiky na 0,8 procenta), potřebuje nové přímé investice. Otázkou je, jaké to mají být a co je vlastně může přilákat.

Možnosti přechodné „prezidentské“ vlády budou v tomto ohledu omezené. Pokud se zaměříme na favorita příštích voleb ČSSD, je jasné, že sociální demokraté chtějí oživovat slávu CzechInvestu z dob šéfování Martina Jahna. Nic proti tomu, ale také je tu řada argumentů, proč to nestačí.

I když důraz na takzvané pobídky pro strategické služby zůstával, výsledky neodpovídaly očekávánímPodle obou zmíněných ekonomů by se Česko mělo posunout k vyššímu podílu služeb a výrob s vyšší přidanou hodnotou, stále totiž ve velké míře zůstáváme spíše u výrobních montáží. CzechInvest se už v minulosti více zaměřil na pobídky pro strategické služby, ještě právě spolupracovníci Martina Jahna přicházeli s vizí, jak dotacemi pro firmy typu IBM, Red Hat, Skype či eBay vytvořit z Česka softwarového giganta. Tento systém se později poněkud vymkl kontrole, a i když důraz na takzvané pobídky pro strategické služby za pravicových vlád zůstával, výsledky neodpovídaly očekáváním.

Pavel Sobíšek nicméně upozorňuje na jednu zajímavou věc – v případě služeb ve skutečnosti hrají investiční pobídky méně významnou roli než třeba nastavení daní. A v tomto ohledu ho aktivity dosavadních ministrů, ani očekávané plány těch budoucích nenadchly. Pro tento typ investorů jsou důležité jak nízké daně z příjmu, tak nízké náklady na kvalifikovanou pracovní sílu. Ty jsou, jak známo, v Česku naopak příliš vysoké. A například zrušení stropu pro zdravotní pojištění je krokem opačným směrem, než by z pohledu investic bylo žádoucí.

Dočasný propad automobilů

Dočasnou nevýhodou se stal pro českou ekonomiku tuzemský vysoký podíl automobilového průmyslu. Na špatném výsledku prvního čtvrtletí se totiž podle Sobíška podepsal výpadek poptávky, který způsobilo snižování zásob v zahraničí, což se samozřejmě projevilo i v tuzemsku. Tento výpadek už ale ve druhém  čtvrtletí nepokračoval. Ekonom UniCredit se také domnívá, že třeba ve srovnání se Slovenskem jsme na tom v tomto odvětví lépe – kromě finálních výrobců automobilů je tady více rozvinutý řetězec subdodavatelů.

To, že řešíme problém s vyčerpáním růstového modelu, nemusí být výzvou ke studiu Slovenska nebo Polska. I tam hrozí vyčerpání.Nejde koneckonců o to, že bychom měli kvůli službám na průmysl zapomenout. Cílem by mělo být, abychom se i v jeho případě posouvali ke stále sofistikovanějším výrobám. To je také cesta, jak udržet třeba velký význam automobilového průmyslu pro český export.

To, že řešíme problém s vyčerpáním růstového modelu, ostatně nemusí být výzvou k tomu, abychom se teď vydali na studium modelu slovenského nebo polského. Sobíšek upozorňuje, že minulý investiční boom na Slovensku nastal později, takže může jít jen o to, že se také později vyčerpá. A jedna současná nevýhoda se dokonce může perspektivně stát ve srovnání s jinými zeměmi relativní výhodou. Jestliže se na české recesi podepsala fiskální restrikce, Sobíšek očekává, že Poláky a Slováky takové úspory teprve čekají.

Jak upozorňuje Horská, Česko je země orientovaná na vývoz, zatímco Polsko může více těžit z vlastního vnitřního trhu. Příští rok na tom budou lépe také čeští obchodní partneři v eurozóně, takže bankovní asociace prognózuje vcelku pozitivní obrat také v Česku a růst ekonomiky na úrovni 1,7 procenta. Teď jde o to, aby nás to neuchlácholilo natolik, že bychom tady doma zapomněli na potřebu nastartování nového dlouhodobějšího růstového modelu.

Autor: