Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Nantl je prvním náměstkem nového ministra školství Petra Fialy

  9:34

Rekonstrukce ministerstva školství pozvolna začíná: Ladislav Němec už není prvním náměstkem, skončil i šéf kabinetu Martin Krejza.

„V souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol,“ napsal Jiří Nantl v e-mailu. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Aktualizováno. Začíná pochopitelná rekonstrukce ministerstva školství (MŠMT), na němž donedávna působil Josef Dobeš (VV). Nový ministr školství Petr Fiala učinil v tichosti nenápadnou, ale zásadní změnu. Podle tří důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE se Jiří Nantl, někdejší ředitel odboru vysokých škol a následně i Dobešův náměstek pro legislativu, stal druhým nejmocnějším mužem resortu, když získal kompetence prvního náměstka.

Za panování exministra Dobeše byl prvním náměstkem Ladislav Němec, jenž po Dobešově rezignaci a 31. březnu šéfoval takřka celý měsíc osiřelému MŠMT. Věnuje se nadále regionálnímu školství. Ministr Fiala se už dříve vyslovil, že se v prvních čtrnácti dnech nebude nijak mediálně vyjadřovat, dokud se neseznámí se situací v úřadě. Bývalý rektor Fiala již v minulosti spolupracoval s kancléřem Nantlem na Masarykově univerzitě, tudíž je logické, že se respektovaný politolog chce spolehnout na jemu známou osobnost.

Českému školství, jež má projít reformami od maturit až po změny na vysokých školách, tak „vládnou“ dva brněnští zástupci. Je tedy nutnou otázkou, jak se s tímto rozložením sil, na něž je tuzemské akademické prostředí celkem citlivé, poperou zástupci největší české vysoké školy – Univerzity Karlovy v Praze. Ta má rovněž „svého“ vyslance v úřadě: náměstkem pro vysoké školy je emeritní rektor UK Ivan Wilhelm.

O komunistické Univerzitě Karlově

Osmolené polínko do možného ohníčku vložil i bývalý ministr Dobeš. „Je otázka, jak (Fiala) pohne v jednáních s levicovou až komunistickou Karlovou univerzitou. Na druhou stranu má renomé dvojnásobného úspěšného předsedy České konference rektorů, což je jeho velká výhoda. Jediným jeho drobným handicapem je skutečnost, že jde o nestranického ministra,“ řekl Dobeš minulou středu serveru Týden.cz.

Exministr školství Josef Dobeš: Jistou obavu mám o profesora Ivana WilhelmaA odpověděl mu i na otázku, jaké se dají čekat personální změny: „Blízký člověk Petru Fialovi je náměstek Jiří Nantl. To zůstane. Pak tam jsou lidé z ODS, což se asi měnit nebude. Jedinou obavu mám o profesora Ivana Wilhelma, náměstka pro vysoké školy. Je to stejně silná osobnost jako profesor Fiala, ale třeba si sednou.“

Hned po Fialově nástupu se už musel poroučet Dobešem „pověřený“ šéf tiskového odboru Antonín Zelenka, který nastoupil do funkce na hraně pravidel, neboť byl členem Rady Českého rozhlasu a zákon členům výslovně zakazuje výkon jakýchkoli veřejných funkcí. Nahradila ho Kateřina Savičová, která už několikrát zaskakovala jako krizová mluvčí MŠMT.

Aktualizace: Po zveřejnění článku ČESKÉ POZICE vydal tiskový odbor komuniké, v němž Nantlův kariérní postup potvrzuje. „Prvním náměstkem ministra se stal Jiří Nantl, náměstek Ladislav Němec tím získal větší prostor věnovat se důležité problematice regionálního školství. Na vlastní žádost odchází vrchní ředitel kabinetu Martin Krejza, který se tak rozhodl ještě před nástupem nového ministra. Ve funkci ho nahradí Luboš Sychra, jenž dosud působil na Úřadu vlády ČR,“ stojí v oficiální tiskové zprávě.

Malá věštba z veverčích jater

Změna to nebude jistě poslední. Pokud by si ČESKÁ POZICE chtěla zavěštit z veverčích jater, pak by z nich vytáhla hned několik jmen. S ministrem Dobešem (a Věcmi veřejnými) byli spojeni třeba „spoluautoři“ podivných stamilionových Individuálních projektů národních s názvy OKNO či SPORT, jako je ředitel jednoho z odborů Petr Hrabánek, rádci Tomáš Kantor či Jiří Špelina, ale též Jiří Baumruk, jenž byl po fatálním neúspěchu půlmiliardového návrhu odklizen na post ředitele Národního institutu dětí a mládeže (NIDM).

Závratně rychlou kariéru udělala i mladá právnička Markéta Bergerová, nynější ředitelka odboru veřejných zakázek, kterou loni TV Prima označila za „velmi blízkou“ ministru Dobešovi a ukázala i její nahé akty, které kolují po internetu. Personálním ředitelem MŠMT je stále Luděk Havránek, muž se středoškolským vzděláním, o němž loni v únoru prohlásil tiskový mluvčí (a pak Dobešův tajemník) Václav Koukolíček v Lidových novinách, že je tu – citujme – „dočasně jako krizový manažer“.

Ale dost věštění. „Kdyby se Fialovi s Nantlem podařilo resuscitovat úřad a zprofesionalizovat jej tak, jako se to v minulé dekádě podařilo na Masarykově univerzitě, bylo by to skvělé, ale budou mít krutě těžkou práci,“ říká dobře obeznámený zdroj ČESKÉ POZICE. Podaří se jim to?