130 let
Když se něco jmenuje národní, neznamená to nutně, že jde o stranu, která by chtěla jít šovinistickou či nacionalistickou cestou, míní Jiří Paroubek.

Když se něco jmenuje národní, neznamená to nutně, že jde o stranu, která by chtěla jít šovinistickou či nacionalistickou cestou, míní Jiří Paroubek. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jiří Paroubek: Žižka a Hus mě oslovují

  •   5:07

Bude to strana vlastenců, českých patriotů, kteří si myslí, že je dobré rozvíjet instituce sociálního státu, definuje Paroubek svůj projekt LEV 21.

Jiří Paroubek je v polistopadové éře české politiky jedním z nejvýraznějších českých politiků. Málokdo dokázal polarizovat veřejnost kvůli svému politickému stylu tak jako on. V letech 2005 až 2006 byl českým premiérem, následně ve volbách do sněmovny vytáhl sociální demokracii ze dna až těsně za vítěznou ODS. Poté působil v roli hlavního ostřelovače pravicové vlády Mirka Topolánka, se kterým byl následně v letech 2009 až 2010 jedním z architektů úřednické vlády Jana Fischera. Těšil se na premiérské křeslo, které mu ale i přes vítězství v loňských volbách nebylo dopřáno.

V ČSSD následně přišel o všechny funkce a stal se řadovým poslancem. Od listopadu minulého roku začal připravovat politický comeback. Na začátku října vystoupil ze sociální demokracie a na programovém půdorysu prvorepublikových národních socialistů se rozhodl vytvořit zcela nový politický projekt.

V rozhovoru, který Jiří Paroubek poskytl ČESKÉ POZICI v sídle na pražském Smíchově, odpovídá na otázky týkající se historie československých národních socialistů, hovoří o husitství, národovectví, analyzuje i stav fotbalové Slavie. Vylučuje, že by spolupracoval s lobbistou Romanem Janouškem a odmítá spojitost své vznikající strany s finanční skupinou Natland Group.

LEV 21 nebude šovinistickou stranou     

ČESKÁ POZICE: „Národní socialismus není zdaleka jenom a dokonce ani především běžnou politickou stranou. Jde o národotvornou ideu s hlubokým sociálním, mravním a náboženským obsahem, jejíž počátky lze nalézt již v době husitské,“ zaznívá v programových zásadách historických národních socialistů. Co znamená národní socialismus pro vás?

PAROUBEK: Byl jsem členem Československé strany socialistické, tedy pokračovatelky původní národně socialistické strany vzniklé v roce 1897, dlouhých šestnáct let, takže programové zásady této strany z minulosti dopodrobna znám. Národně socialistická strana se vždy inspirovala národními tradicemi, jako jsou husitství, českobratrství či národní obrození. Zkrátka vše, co je v dějinách českého národa pokrokové. Naopak druhorepubliková pravice či dnešní pravice opovrhuje husitstvím, protože vzešlo z lidu. Národní socialisté zdůrazňují úzkou vazbu k národním dějinám, což je od ostatních stran odlišuje.

ČESKÁ POZICE: Z historického hlediska byl do jisté míry reakcí na zrod národně sociální strany v Čechách na konci 19. století vznik sudetoněmecké Německé dělnické strany (DAP), která v roce 1918 změnila název na DNSAP. Ta byla i jednou z inspirací při vzniku NSDAP v Německu. Jakým směrem se bude ubírat národní socialismus ve vašem pojetí?

PAROUBEK: Podívejte, když se něco jmenuje národní, neznamená to nutně, že jde o stranu, která by chtěla jít šovinistickou či nacionalistickou cestou. Tímto směrem nová strana určitě nepůjde. Mussoliniho kniha o Husovi je povrchní, říká poslanec Paroubek

ČESKÁ POZICE: Sudetoněmecká DAP vznikla v Ústí nad Labem. Tehdy severočeský region trápil národnostní konflikt se sudetskými Němci, v současnosti se kraj zmítají nepokoje spojené s romskou menšinou. Neobáváte se toho, aby národní socialismus v této oblasti ještě nepřilil benzín do ohně? 

PAROUBEK: Naopak, chceme hledat společenskou harmonii a chránit i minority – ať jsou to homosexuálové, Romové nebo Vietnamci. Bude to strana vlastenců, českých patriotů, kteří si myslí, že je dobré rozvíjet instituce sociálního státu.

ČESKÁ POZICE: Na serveru Vaše věc jste uvedl, že jedním z programových zdrojů nové strany je husitské hnutí. Je pro vás Jan Hus vzorem?

PAROUBEK: Jsem členem Církve československé husitské, pro kterou je Hus jednou z hlavních osobností národních dějin. Hus a Žižka jsou osobnosti, ke kterým mám blízko (usmívá se).

ČESKÁ POZICE: Též Benito Mussolini se ve svých raných letech zajímal o husitské hnutí. V roce 1913 o Husovi napsal knihu Jan Hus, hlasatel pravdy...

PAROUBEK: Je pravda, že v té době byl Mussolini socialistou a redaktorem levicových novin Avanti. Mussolini ale od levicového hnutí odešel. Kniha o Husovi je jen tak mimochodem velmi povrchní. Její literární a vědecká hodnota je velmi malá.       

Národovectví ve dvou podáních

ČESKÁ POZICE: Je zajímavé, že se dnes formují de facto dva subjekty, které ve svém programu chystají obhajobu národních zájmů. Kromě vaší strany jde o proud, jenž se tvoří kolem strany Suverenita a hnutí Akce D.O.S.T. Jak se bude lišit vaše pojetí obhajoby národních témat od druhého proudu?

PAROUBEK: Nemyslím si, že bude nutné se vůči něčemu vymezovat. Strana národních socialistů bude vyhledávat i jiná témata než národní tradice. Dnešním problémem je korupce, musíme také řešit zdravotnickou či důchodovou reformu. V Ústeckém kraji i jinde se musí řešit otázka nezaměstnanosti a tvorba nových pracovních míst. Tato témata bude nová strana akcentovat. Žádná politická strana nezískává podporu na základě ideových východisek, ale pro svůj program, jenž řeší otázky života každého dne.

ČESKÁ POZICE: Společenské vztahy jsou zejména v Ústeckém kraji kvůli etnickým konfliktům velmi vypjaté. Jaké řešení nabídne vaše strana?

PAROUBEK: Pracujeme na programu boje proti sociálnímu vyloučení, jehož koncepce je již publikována na serveru VašeVěc.cz. Podstatné je, jak dostat investice a investory do hospodářsky zaostávajících okresů ústeckého kraje.

ČESKÁ POZICE: Často se operuje s termínem „nepřizpůsobivý“ občan. Kdo jím podle vás je?

PAROUBEK: Myslím, že to jsou lidé, kteří se nechtějí začlenit do pracovního procesu. Nedaří se jim začlenit do společnosti, vzdělanostně jsou na jejím okraji, jejich děti mají potíže se školní docházkou. Jsou to příjmově velmi slabí lidé. Vidím ten problém v širší rovině. Nezaměstnanost bude existovat vždy. Je to přirozený společenský jev.

ČESKÁ POZICE: Když ale někdo nechce pracovat, jak jej k tomu chcete donutit? Z pravicové části spektra zaznívá, že situaci mohou řešit jen represivní opatření. Nebo by to naopak situaci ještě více vyhrotilo?

PAROUBEK: Pravice vlastně říká to samé, co komunisté za starého režimu. Dříve také neexistovala nezaměstnanost, protože ideologicky bylo pro komunisty nepřijatelné, aby někteří lidé nepracovali. Musíme se smířit s tím, že jistá část společnosti trpí nechutí do práce. U nás, v Německu, v USA i jinde. Je potřeba to vnímat jako společenskou realitu. A k těm vámi zmíněným represím – jak říkával Napoleon Bonaparte – na bodácích se dlouho sedět nedá. Pokud by se na dalších třech čtyřech místech státu odehrálo to, co na Šluknovsku, tak s těmi represemi nevystačíme, protože by vlastně nestačily síly policie. 

ČESKÁ POZICE: Neřešit vysokou míry kriminality v regionu by ale asi bylo ošidné...

PAROUBEK: Je jistě nutné zabránit kromě závažnější kriminality také permanentní drobné kriminalitě, která oblast Šluknovska trápí. Zkrátka – represe je nezbytná, ale jen po dobu, po kterou je to nutné. Do regionu musíme nalákat investory a vytvořit nová pracovní místa. Je zřejmé, že takové řešení problému přinese plody až za řadu let. Ale neumím si představit, jak by tam těch pět, sedm let lidé seděli na bodácích. Nebo by snad dalším stupněm zapojení politice byly dragonády? Že by se do každého domu posadil policista a hlídal by? Ne. Je nutné vytvořit takový systém v těch oblastech s vysokou nezaměstnaností a vysokou mírou sociálního vyloučení, který by se opíral o modifikovaný systém investičních pobídek a daňových úlev pro malé a střední firmy. Ať už z českého vnitrozemí, anebo z Německa. Mimochodem, na Šluknovsku je skoro v každé větší vesnici průmyslový objekt, který je uzavřený a chátrá. 

Zahraniční kolegové se o mě zatím nezajímají

ČESKÁ POZICE: Jak budou vypadat kampaně strany Národní socialisté –levice 21. století? Z vašich dob v ČSSD pamatujeme nájezdy na voliče plné billboardů, nezapomenutelný je váš oranžový truck z krajských voleb 2008.

PAROUBEK: Podívejte, to je daleko a v tuto chvíli mám určitou představu, ale ne rozpracovanou. Teprve chystáme organizační strukturu v krajích, hledáme v regionech lídry pro stranu a připravujeme program. Budu určitě sázet na kontaktní kampaně, kterým jsem i v minulosti dával vždycky přednost.

ČESKÁ POZICE: Plánujete do popředí nové strany prosadit ženu? ČSSD pod vaším vedením se to příliš nedařilo.

PAROUBEK: Ano, rýsuje se několik žen, které mohou být pro českou politiku oživením. Pro novou stranu se rýsuje několik žen, které českou politiku obohatí 

ČESKÁ POZICE: Prozradíte jméno?

PAROUBEK: To je předčasné. Chtěl bych, aby tyto dámy vystoupily na sjezdu nové strany a obhájily část programu národních socialistů, který zpracovávaly. Budou to pro veřejnost zajímavé tváře. Byl bych pochopitelně rád, kdyby se některá z těchto žen dostala do vedení strany. Ze showbyznysu ale nikoho nečekejte. Budou to ženy, které jsou odbornice ve svém povolání.

ČESKÁ POZICE: Jaká bude členská základna nové strany? Neobáváte se malého počtu členů, který by mohl způsobit, že nový subjekt nebude působit jako strana, ale spíše jako sekta?

PAROUBEK: Samozřejmě by bylo ideální, kdybychom měli 40tisícovou základnu, kde by fungoval přirozený výběr. Ale jsem praktik a vím, že v českých podmínkách není možné takovou stranu vytvořit. Bude důležité, aby LEV 21 byla otevřená kvalitním a zajímavým lidem, přirozeným opinion leaderům ve svém městě, okrese či kraji. Budeme se chtít vyvarovat toho, co se děje u dvou hlavních stran, které ovládla vnitrostranická oligarchie, jež nepouští nahoru schopné a zajímavé lidi.

ČESKÁ POZICE: Co na váš odchod z ČSSD říkají zahraniční kolegové – například Robert Fico (předseda slovenské strany Smer), Gerhard Schröder (bývalý šéf německé sociální demokracie) či Werner Faymann (předseda rakouských sociálních demokratů), s nimiž jste se v minulosti coby šéf ČSSD stýkal? Podpoří vás na ustavujícím sjezdu LEV 21?

PAROUBEK: Nemám zatím žádné reakce ze zahraničí a v tuto chvíli nemá smysl o zahraniční účast ani usilovat. Pokud se z národních socialistů časem stane etablovaná strana, pak je možné usilovat o statut pozorovatele či členství ve Straně evropských socialistů. To je ale teď vzdálené. Vnitrostranická oligarchie ODS a ČSSD nepouští nahoru zajímavé lidi, tvrdí Paroubek

ČESKÁ POZICE: Láká vás představa koaliční vlády historických prvorepublikových stran s lidovci a sociálními demokraty. Jak se vůbec díváte na případnou budoucí spolupráci s ČSSD?

PAROUBEK: Mám jen obavy, že určitá část funkcionářů sociální demokracie uvažuje velmi vážně o potřebě revize sociálního státu, což je pro mě těžko přijatelné. Pokud by se nová strana dostala do parlamentu, pak se nabízí otázka, zda by bylo vůbec nutné a vhodné usilovat o účast ve vládě již na první pokus. Jinak samozřejmě středolevá koalice lidovců, sociálních demokratů a národních socialistů by nebyla špatnou konstelací, pro republiku by to bylo dobré.      

Neznám hochy z Natlandu

ČESKÁ POZICE: Jste znám jako fanoušek fotbalové Slavie. Jak hodnotíte její současnou situaci? Hra mizerná, trenér se sparťanským srdíčkem a majitelem týmu bývalý ministr dopravy…

PAROUBEK: Byl jsem připraven se ve Slavii více angažovat. Situace ale nabrala nešťastný směr. Vinu za to nese jak pan Řebíček, majitel Slávie, tak nesmlouvaví fanoušci. Lidé zapomínají, že ti, kdo jsou vlastníky klubu, rozhodují o své investici. Proto jsem navrhoval jako určité řešení vytvořit spolek přátel Slavie, jenž by disponoval penězi z příspěvků a darů členů – také jsem byl ochoten přispět penězi – které by šly například na podporu fotbalové mládeže ve Slavii. A takový spolek by pak měl určitý vliv na dění v klubu.

ČESKÁ POZICE: A co říkáte na trenéra Františka Straku? 

PAROUBEK: Angažmá pana Straky beru věcně. V minulosti, už od počátku 20. století, byly přechody hráčů a trenérů mezi pražskými „es“ poměrně časté. Straka je profesionál, který je podle mého názoru spíše emotivním trenérem – a to dnešní Slavia asi potřebuje. Věřím, že její hráčský kádr není tak špatný, jak špatné výsledky má. Ale fandové bohužel v poslední době zklamali mnohokrát – třeba to, jak vnikli na hřiště na konci minulé sezóny, poškodilo klub. Slávističtí fandové mě svým chováním v poslední době zklamali   

ČESKÁ POZICE: Když se v minulé sezóně měnila vlastnická struktura Slavie, ujala se přechodně klubu finanční skupina Natland. Nebudete s někým z této společnosti spolupracovat při budování vaší nové strany?

PAROUBEK: Neznám je. Myslím si, že ve Slavii tato společnost byla jen kvůli stabilizaci situace v klubu a poté klub prodali novému investorovi.

ČESKÁ POZICE: Ptám se vás na Natland, protože podle našeho zjištění firma Eukaryota, která vlastní dům, v němž se nyní nacházíme, patří do skupiny Natland Group. Ke společnosti Eukaryota má blízko podnikatel Roman Janoušek. Spolupracujete s tímto lobbistou? Nebude Janoušek vaši vznikající stranu financovat?

PAROUBEK: Znovu opakuji, neznám je. Vím jen, že ústřední tajemník ČSNS 2005 Jaroslav Andres na základě usnesení vedení této strany udělal výběrové řízení na pronájem vhodného objektu. Jako nejvýhodnější z několika nabídek se mu jevila nabídka tohoto domu. Ostatně jsou to sponzorské peníze pana Andrese, které do toho dává (ČESKÁ POZICE přinesla nedávno rozhovor s Jaroslavem Andresem, který odpovídal na otázky ohledně domu v Radlické ulici – pozn. red.). V majetkovém přiznání strany uvidí všichni, kolik ho to stojí. Podle mých informací se jedná o pronájem za tržní nájemné bez jakéhokoliv zvýhodnění. Opakuji, neznám vlastnickou strukturu Natlandu a podle mého názoru není ani důležitá. Ve firmě Eukaryota, jak jsem se díval do obchodního rejstříku, pan Janoušek nefiguruje, ale to jste si jistě sám zjistil.

Pro LEV 21 by Janoušek nebyl dobrou reklamou

ČESKÁ POZICE: Ano. Ve vlastnictví Natland Group je i stavební a developerská společnost Prominecon, bývalý Navatyp. Odtud pan Janoušek. To by bylo pro vaši novou partaj poměrně ožehavé pouto.

PAROUBEK: Určitě by to vyvolalo negativní reakci, pan Janoušek s domem ani s projektem nové strany nemá nic společného. Tento dům je ale starostí ústředního tajemníka Andrese.

Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás