Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem starý bílý rozhněvaný muž

  9:34
Na jaře to bylo pět let, co loterijní společnost Sazka skončila v konkurzu. V důsledku pádu ji tehdy opustil její dlouholetý šéf Aleš Hušák. Dnes o tom všem píše knihu, a navíc překvapivě rozhodl kandidovat v podzimních volbách do Senátu za hnutí Nezávislí.

Aleš Hušák chce vstoupit do politiky. foto:  Michal Šula, MAFRA

V rozhovoru Aleš Hušák mimo jiné říká: „Jako rozhněvaný bílý muž chci zpátky svobodu, kterou bílí mužové a ženy měli ještě před, řekněme, patnácti lety.“

LIDOVÉ NOVINY: Dříve jste politické angažmá důrazně odmítal. Co se stalo, že jste změnil názor?

HUŠÁK: Ke kandidatuře mě vybudil komentář nejmenovaného komentátora ze známého názorového webu, který pravil, že kdo si přeje czexit, je velezrádce. A, prosím, nededukujte z toho, jestli jsem, nebo nejsem absolutní fanda czexitu, to je jiná otázka. Ale nazvat někoho velezrádcem jenom proto, že má nějaký názor, který navíc není nijak agresivní, to je prostě přes míru všeho. Ke kandidatuře to ale nějak spělo tím vším, co se dneska děje. Takže jsem o ní začal přemýšlet.

LIDOVÉ NOVINY: Na svém webu naznačujete, že vás ke kandidatuře přemlouvala advokátka Klára Samková. Je to tak?

HUŠÁK: Ji k tomu ale vedly jiné věci. Myslí si, že v rámci soudních kauz, které mám s českým sportem, nedostatečně mediálně vystupuji, zatímco druhá strana ano. Nevyzývala mě nikdy příliš k politické činnosti, ale k tomu, abych se konečně vyjádřil. Ale já jsem vždycky říkal ne, vyjadřovat se nebudu. Mám to nějakým způsobem naplánované a vyjadřovat jsem se chtěl až ve chvíli, kdy budu vydávat knížku, kterou o celé kauze chystám.

LIDOVÉ NOVINY: Není to tedy spíše tak, že toužíte získat imunitu politika, abyste mohl hovořit o věcech, o nichž teď mluvit nemůžete?

Mně nehrozí žádné trestní stíhání, abych se musel ukrývat za imunitu, navíc takovou, která je dnes velmi hloupě okleštěná.

HUŠÁK: Zaprvé: já se nebojím říkat svoje názory, tím jsem dostatečně znám. Zadruhé: mně nehrozí žádné trestní stíhání, abych se musel ukrývat za imunitu, navíc takovou, která je dnes velmi hloupě okleštěná. I když jsou v kauze Sazka jistě věci, co mohu říct. A věci, které by bylo lépe říci v imunitě. Ale to by mě asi stejně neuchránilo od občanskoprávních soudů. Takže rozhodující bylo něco jiného.

LIDOVÉ NOVINY: Médii už proběhly některé citáty z vašeho volebního webu: „Chci kulomet do každé rodiny“, „Asfalt a beton místo zeleně“ nebo výroky o vyhánění cyklistů. Myslíte je vážně, nebo jde o nadsázku?

HUŠÁK: Když se rozhodnete kandidovat, tak si z voličů nesmíte dělat legraci. To je nepřijatelné. Na druhou stranu – volební kampaň není nic jiného než marketingová kampaň a potřebuje hesla. I vy ta hesla zkracujete a děláte z nich titulky. To je v pořádku. Ale kdo prostuduje můj volební program, zjistí, že například ten kulomet dále vysvětluji. Mnoho lidí je překvapeno, že říkám: Jasně, tak jestli je nám denně vysvětlováno, že zítra sem vtrhne Rusko, tak musíme být ozbrojeni. Nebo je někdo přesvědčen, že Stropnického operetní armáda nás tady ochrání před Ruskem? Jestliže nás má napadnout, tak nezbývá nic jiného než se ozbrojit.

LIDOVÉ NOVINY: Vy opravdu věříte, že nás Rusko napadne?

HUŠÁK: Prosím vás, já věřím mainstreamu, novinám, České televizi. Ta tvrdí pomalu každý večer v Událostech, kterým já říkám „hodinka nenávisti“, že nás napadnou. Závěry summitu NATO ve Varšavě také nezní nijak povzbudivě. A jak si mám vysvětlit stanovisko německé vlády, která říká, že si lidé mají opatřit potraviny na deset dní dopředu? To je kvůli nějakému zemětřesení? Pravděpodobně ne. Ze všeho mi vychází, že informace, které jsou nám vysílány, k tomu směřují. V takovém případě mi povinnost velí přemýšlet, jak zachránit sebe, své blízké a maximum občanů této země.

LIDOVÉ NOVINY: A co ta cyklistika?

Jestliže tady stavíme cyklostezky za stovky milionů korun, a já jsem jeden z mála, který to nekritizuje, potom jsem překvapen tím, že cyklisté často nejezdí po nich, ale jezdí po hlavní silnici, která je od stezky 30 metrů.

HUŠÁK: Pokud jde o vyhnání cyklistů – správně, chci asfalt a beton. Ale pozor, opět je to i z vašich úst a to vám nevyčítám, to zjednodušení. Pro mě je ten titulek dobrý. Ale já je nechci vyhnat z Prahy. Já je chci vyhnat z komunikací, kde nemají co dělat. Jestli slovo vyhnání je vůbec správné. Já chci, aby jezdili tam, kde se společnost domluví, že mají jezdit. Dnes jsme svědky toho, že jezdí na místech, kde dle mého názoru způsobují neštěstí sobě nebo druhým. Jestliže tady stavíme cyklostezky za stovky milionů korun, a já jsem jeden z mála, který to nekritizuje, potom jsem překvapen tím, že cyklisté často nejezdí po nich, ale jezdí po hlavní silnici, která je od stezky 30 metrů. Myslím si, že už je třeba s tím skoncovat. Bohužel z cyklistiky se stala agresivní záležitost. Praha není město pro cyklisty. Praha je město pro chodce.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik peněz jste ochotný dát do kampaně?

HUŠÁK: Neberu to tak, že když se senátorem nestanu, svět se zhroutí. Ke kandidatuře jsem se rozhodl proto, abych měl sám před sebou čisto. Kdybych byl v Americe, tak pravděpodobně volím Donalda Trumpa. Protože jsem starý bílý rozhněvaný muž, který vidí, co se kolem děje. Který vidí, jak například tahle země prodala svou vodu – neuvěřitelná záležitost. Vidím, jak tady globalizace a takzvaný liberální kapitalismus ničí pracovní příležitosti. Vidím, jak inkluze ve školách přihrává kšefty soukromým školám a ničí všeobecné školství, které by tady mělo být. Jako rozhněvaný bílý muž chci zpátky svobodu, kterou bílí mužové a ženy měli ještě před, řekněme, patnácti lety a ne jako dnes v tom globalizovaném zeleno-ekoteroristickém šílenství, do kterého jsme byli uvrženi. A k té kampani. Musíte zaplatit volební poplatek, ten za vás nikdo jiný nezaplatí. Něco mě stojí provoz webových stránek a kontaktní kampaň, k níž využiju web a e-maily. Ale žádné jiné peníze do toho dávat zcela určitě nebudu.

LIDOVÉ NOVINY: Mluvíte o kontaktní kampani. Jak si ale myslíte, že budou vypadat setkání s lidmi? Pro mnohé z nich jste ten, kdo přivedl Sazku do konkurzu, za kterým zůstala nějaká pachuť. Nebojíte se, že vám to vrátí?

HUŠÁK: Toho se nebojím, protože tak je na mě zkrátka nyní nahlíženo. I když to není pravda. I když je to samozřejmě mediální zkratka, kterou pak už mohu vysvětlit jenom svou připravovanou knihou. Také v této věci sehrají svou roli občanskoprávní soudy, které se zatím vůbec nevyvíjejí tak, jak si moji žalobci představovali. Ale musím říci, že i v rámci setkání s hnutím Nezávislí, za které kandiduji, jsem musel hodně vysvětlovat. Ta setkání byla hlavně o tom, že se mě ptali, jestli mám nějaké soudy, jestli jsem byl trestně stíhán a podobně. Myslím, že jsem jim to vysvětlil. Trestně nejsem stíhán, soudy jsem prozatím vyhrál. Je to mediální zkratka, ale máte pravdu v tom, že to je skutečně handicap. Ale každý z kandidátů má nějaký handicap.

LIDOVÉ NOVINY: Ve váš neprospěch hovoří také spolupráce s StB.

Podívejte se, kdo všechno je ze spolupráce s StB dnes obviňován, kolik skutečně bylo agenty – a jsou v politice úplně v pohodě!

HUŠÁK: Zaprvé jsem ji jako jediný v ČR neskrýval. Jako jediný jsem se k tomu přiznal, a to už v roce 1993. Když probíhaly události kolem Sazky, tak z toho nikdo nepřipomněl ani čárku. A těch lidí, kteří jsou z toho obviňováni, je dnes v politice spousta. Podívejte se, kdo všechno je ze spolupráce s StB dnes obviňován, kolik skutečně bylo agenty – a jsou v politice úplně v pohodě!

LIDOVÉ NOVINY: Kolik je hotovo z knihy, v níž jste chtěl vylíčit svou verzi událostí kolem Sazky a která stále nevyšla? Pořád máte jen tu kapitolu, z níž média před třemi lety citovala?

HUŠÁK: Ne. Citováno je z části jedné kapitoly, kterou jsem uvolnil. Ty ostatní si nechávám velmi pečlivě pro sebe. A nějaké další informace jsem uvolnil na setkáních v hnutí Nezávislí, když jsem získával podporu. Jeho členové jsou pochopitelně nedůvěřiví, protože třeba v regionální politice dosáhli úspěchů, a ne každý je jim po chuti. Takže jsem si je musel získat tím, že jsem poskytl další údaje. Musím říct, že když pak uvedu jednu dvě informace, a ty určitě prozradím hned na začátku knihy, tak najednou člověk zjistí, že čte úplně jiný příběh než ten, co byl v novinách.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete ty argumenty říct teď?

HUŠÁK: Mohu, ale nechci. To by tu knížku nikdo nekoupil. A já chci, aby byla komerčně úspěšná.

LIDOVÉ NOVINY: To ano, jenže lidé jsou zvědaví na vaše líčení pádu Sazky a vy stále otálíte.

HUŠÁK: Nehledejte v tom nic jiného než strašlivou lenost. A za druhé v sobě nemám tu vnitřní pokoru, abych se donutil každý den jako Jaroslav Dietl napsat 1000 slov. A taky mně trvalo dlouho, než jsem našel správnou formu. A jak jsem už řekl několikrát, je to fikce. Jinak se to napsat nedalo. Takže jsem ve fázi, řekněme, editace.

Aleš Hušák (59)

Právník a manažer, v letech 1995 – 2011 byl generálním ředitelem Sazky. Pod jeho vedením se dostala do insolvenčního řízení a do konkurzu.

Pád Sazky způsobila výstavba sportovní haly pro MS v hokeji ve Vysočanech. Původní odhad její ceny 2,75 miliardy se vyšplhal na 9 miliard.

Většinovým vlastníkem základního kapitálu Sazky byl ČSTV (dnes Česká unie sportu). Kvůli pádu společnosti se s Hušákem soudí.

Soud o omluvu za poškození dobrého jména českého sportu Hušák v lednu vyhrál. V dalším po něm unie bude chtít 951 milionů jako náhradu škody a ušlý zisk.