Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem v politice dlouho. Definitivně jsem se rozhodl, že to stačí

  10:02
„Jsem unavený, jak se musím pořád bránit před někým, kdo práci nedokáže ocenit. Nebo má možná zadání ji kritizovat. Ať už opoziční politici, popřípadě se mohu z vyšetřování policie domnívat, že to je i byznys, jenž chce mít slabého ministra, jehož může kdykoli znevěrohodnit,“ říká v rozhovoru končící ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Dan Ťok přichází na jednání vlády poté, co oznámil, že chce z postu ministra odejít. foto: ČTK

Nikdo v porevolučních dějinách republiky nevydržel na ministerstvu dopravy déle než Dan Ťok (za ANO). A bylo to neblaze časté přepřahání, jež uvedlo resort do mrtvolného stavu. Pokud nic jiného, může si Ťok připsat, že po sérii nezdarů svých předchůdců dotáhl do konce soutěž na dodavatele mýta. Za to ho ocenil i premiér Andrej Babiš (ANO): „Nemá se zač stydět, odvedl strašně moc práce.“

Zato opozice nevystavila rekordnímu ministrovi příznivé hodnocení – podle ní se toho kolem dálnic moc nehnulo. Právě vytrvalou kritiku Ťok v rozhovoru uvádí jako hlavní důvod, proč už mu došly síly, a postu ministra dopravy opouští.

LIDOVÉ NOVINY: Váš odchod už visel ve vzduchu několikrát. Tentokrát je to doopravdy definitivní?

Premiér dlouho říká, že bych měl práci lépe propagovat. To má pravdu, ale nejsem „píárista“, kterému jde o budování vlastního obrazu. Žiju v tom, že člověk musí nejprve něco udělat a pak se tím teprve chlubit.

ŤOK: Spíš jsem už několikrát říkal, že cítím, že jsem v politice dlouho. Teď jsem se definitivně rozhodl, že to stačí.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy konkrétně?

ŤOK: Dospěl jsem k tomu na přelomu roku. Neřeší se tu konkrétní problémy, jsem unavený, jak se musím pořád bránit před někým, kdo tu práci nedokáže ocenit. Nebo má možná zadání ji pořád kritizovat. Ať už jsou to opoziční politici, popřípadě se mohu z vyšetřování policie domnívat, že to může být i byznys, kterému jde o to, aby měl slabého ministra, jehož může kdykoli znevěrohodnit.

LIDOVÉ NOVINY: Cítil jste podporu či dostal jste pochvalu od premiéra?

ŤOK: Premiér dlouho říká, že bych měl práci lépe propagovat. To má pravdu, ale nejsem „píárista“, kterému jde o budování vlastního obrazu. Žiju v tom, že člověk musí nejprve něco udělat a pak se tím teprve chlubit. Když je hotovo, už mě tolik netrápí, jak se to komentuje. V politice je to problém. Četl jsem premiérovo vyjádření, že si mé práce jinak váží.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud to ve vás dozrálo v lednu, co byl spouštěč? Možný scénář, že se vláda opře o SPD s KSČM, nebo kalamitní sníh?

Byla spousta neférových útoků, čistě politických či byznysových, jež s výsledkem práce neměly nic společného. Nechci říci, že jsme všechno udělali ideálně, ale když to porovnáte s předchozími etapami, nemám se zač stydět.

ŤOK: Bylo to mnoho kapek, které se slily do jedné velké povodně. Byla spousta neférových útoků, čistě politických či byznysových, jež s výsledkem práce neměly nic společného. Nechci říci, že jsme všechno udělali ideálně, ale když to porovnáte s předchozími etapami, nemám se zač stydět.

LIDOVÉ NOVINY: Přispěla k vašemu rozhodnutí kauza mýto? To, že se předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek sebepověřil, aby vyběhával výsledky?

ŤOK: Neměla vliv. Naopak v tom, co řeší policie, vidím satisfakci a potvrzení, že to ministerstvo dělalo dobře, přestože do toho někdo mohl házet klacky. Z mého pohledu to není špatně.

LIDOVÉ NOVINY: Necítíte pachuť, že jedním z vrhačů klacků mohl být předseda poslanců hnutí?

ŤOK: To musí říci policie, třeba to bylo trochu jinak. Nechci v tom být soudcem, není to moje role.

LIDOVÉ NOVINY: To, že Faltýnek delegoval sám sebe, uvedl přímo on.

V tom, co řeší policie, vidím satisfakci a potvrzení, že to ministerstvo dělalo dobře, přestože do toho někdo mohl házet klacky. Z mého pohledu to není špatně.

ŤOK: Nevím, jaká byla jeho role. Pravděpodobně ne nejšťastnější, protože to jsou věci, které má dělat vláda a ministerstvo především. Nehodnoťme ale něco, o čem nemáme dost informací. Ony přijdou, o tom jsem přesvědčen. Čas na hodnocení nastane.

LIDOVÉ NOVINY: V lednu jste nabídl rezignaci, pokud by ji premiér chtěl. Nechtěl. Uvedl jste, že zůstanete, dokud budete cítit jeho podporu. Už to nestačilo?

ŤOK: Cítím se unaven a v některých momentech toho mám plné zuby. Nikoli práce, práce pro lidi mě bavila a naplňovala. Udělalo se mnoho věcí, které lidem zjednodušily život – přihlašování vozidla jinde než v místě bydliště nebo vyřízení řidičáku bez nutnosti přinést fotku. Bavilo mě i vyřešení mýta. Ale občas tu byly prázdné a falešné, jak říkal jeden politik, argumenty. Nikoho by v zahraničí nenapadlo kritizovat ministra za sněhovou kalamitu na dálnici.

Bavilo mě i vyřešení mýta. Ale občas tu byly prázdné a falešné, jak říkal jeden politik, argumenty. Nikoho by v zahraničí nenapadlo kritizovat ministra za sněhovou kalamitu na dálnici. Ano, v tom úseku se nám nepovedl dodavatel, ale to se stalo v řadě případů i v cizině. Jen tady k tomu někdo potřeboval svolávat mimořádnou schůzi sněmovny.

Ano, v tom úseku se nám nepovedl dodavatel, ale to se stalo v řadě případů i v cizině. Jen tady k tomu někdo potřeboval svolávat mimořádnou schůzi sněmovny. Chystala se taková i na téma, že nestihneme vysoutěžit mýto – Karel Feix, ředitel české pobočky Kapsche, obcházel sněmovnu a zejména u Pirátů našel obří podporu. Jenže mýto se zvládlo. Opoziční politika je pro mě velká neznámá, nad níž mi zůstává rozum stát. Děláme všichni pro občana, nebo jen pro své politické pozice, a abych měl víc voličů, někde se ukazoval, jaký jsem nesmiřitelný kritik?

LIDOVÉ NOVINY: Za B, odjakživa za B.

ŤOK: Nechci nikomu radit, ale občané by měli spíš oceňovat politiky, kteří pro ně něco udělali, ne proto, že toho hodně nakřičí.

LIDOVÉ NOVINY: Neřekla bych, upřímně, že je v tom ANO jiné.

ŤOK: Myslím, že je tam rozdíl. Mluvím za sebe, nikoli za hnutí, ale udělala se řada věcí pro lidi.

LIDOVÉ NOVINY: Jste nejdéle sloužící ministr dopravy. Kontinuita resortu chyběla. Není škoda ji přerušit?

Opoziční politika je pro mě velká neznámá, nad níž mi zůstává rozum stát. Děláme všichni pro občana, nebo jen pro své politické pozice, a abych měl víc voličů, někde se ukazoval, jaký jsem nesmiřitelný kritik?

ŤOK: Dostal jsem mnoho vzkazů, abych vydržel, že to dělám dobře. Ale zdraví a tlak na člověka mají limity. Je otázka, jestli bych další setrvání neodnesl zdravotním problémem. Při vší úctě k voličům, cítím, že čtyřletý cyklus politika je tak akorát v pořádku. Neměl by se moc přetahovat.

LIDOVÉ NOVINY: Měli jste s premiérem gentlemanskou dohodu, že k odchodu mlčíte. Na čem padla?

ŤOK: Nepadla. Byla a je konzumována. Premiér řekl, že jde na Hrad řešit vládní změny, a bylo třeba, abych k tomu dal stanovisko. Jsem férový, transparentní člověk, nelžu. Už jsem nechtěl mlžit a zdálo se mi vhodnější říci to na rovinu.

LIDOVÉ NOVINY: Řekl jste, že chcete z politiky pryč – tolik vás znechutila?

ŤOK: Je pár principů, které mě na politice vrcholně nebaví. Je to jediná disciplína, kdy zrušit něčí projekt, něco zničit je rovněž úspěchem. To mě nebaví. Něco chystáte, dává to smysl – a úspěchem opozice je, že to shodí jen proto, že to navrhla vláda. Ale i v politice jsem našel pár kvalitních a zajímavých lidí, na mnohé budu rád vzpomínat a zajdu s nimi na pivo.

LIDOVÉ NOVINY: Třeba?

Nechci nikomu radit, ale občané by měli spíš oceňovat politiky, kteří pro ně něco udělali, ne proto, že toho hodně nakřičí

ŤOK: S Roberty Pelikánem a Plagou nebo Lubomírem Metnarem.

LIDOVÉ NOVINY: Před rokem jste mi říkal, že nejste šťastný z ideové amébovitosti ANO. Mezitím se ještě hnulo, k rozdávačnosti, kterou i někteří sociální demokraté označují za nezodpovědnost. Jak se k tomu stavíte?

ŤOK: ANO se chová pragmaticky, já mu to nevyčítám. Některé návrhy třeba od ministerstva práce nejsou ničím, co by se dalo označit za odpovědné. Jestli se dva členové vlády dohadují, kdo přidá víc, není to dobře, má se to řešit na koaliční radě. V principu si ale myslím, že vyčítat ANO, kde se nachází, je také trochu populistické. Mnohdy je do těch pozic zahnáno politickou konkurencí. Teď je to utopie, ale kdyby se potlačila některá ega a složila se vláda ANO s ODS či spíše s pravicí, mohlo to fungovat velmi dobře.

LIDOVÉ NOVINY: Ega, která potřebovala potlačit, byla na obou stranách.

ŤOK: Samozřejmě.