Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalouskova finta, jak ošulit berňák, se ujala

  7:34

Zájmy správce stání pokladny mohou být protichůdné: Myšlenka zadlužit stát z peněz domácností připraví státní rozpočet o stamiliony korun.

Ministerstvo financí vydalo v reakci na článek Hospodářských novin, o nějž se následující text opírá, tiskovou zprávu s upřesňujícími informacemi ke zdanění státních dluhopisů. Její plné znění si můžete přečíst v přiloženém souboru PDF, výtah ze zprávy uvádíme přímo v textu tohoto článku.

Ministr financí se nechová jako řádný hospodář. To není podnět pro protikorupční policii, ale pouhé konstatování, že Miroslav Kalousek coby strážce státní pokladny zklamal. Když loni vymyslel, že by nebylo od věci prodat část veřejného dluhu lidem, jako pobídku ke koupi připojil k nabídce státních dluhopisů daňovou úlevu spočívající v neplacení daně z příjmu z výnosu těchto cenných papírů. Teď se ukázalo, že Kalouskova finta připraví za rok státní rozpočet o stamiliony korun.

Ministerstvo financí ve snaze zatraktivnit státní dluhopisy pro občany vymyslelo, že jejich nominální hodnota bude činit jednu korunu. Výnos z takového obnosu je natolik marginální, že se z něho nemusí odvádět daň, jako je tomu u ostatních úrokových příjmů, například bankovních vkladů. Jenže tento fígl, jak obejít finanční úřad, se začíná státnímu rozpočtu hrubě nevyplácet.

Reakce MF:

„Jmenovitá hodnota spořicích státních dluhopisů ve výši 1 Kč byla stanovena z důvodu jednoduchého způsobu reinvestování výnosu u reinvestičního a dnes také proti-inflačního spořicího státního dluhopisu. Při jmenovité hodnotě 1 Kč se každá koruna úrokového výnosu, kterou vlastník dluhopisu obdrží, pravidelně automaticky reinvestuje formou připsání dalších dluhopisů, a dochází tak ke zvyšování počtu kusů dluhopisů v přesně stanovených půlročních či ročních intervalech. V případě stanovení vyšší jmenovité hodnoty než 1 Kč by reinvestování výnosů ze spořicích státních dluhopisů nebylo možné anebo by muselo docházet k zaokrouhlování, které by mohlo výrazně znevýhodňovat některé vlastníky.“

Jak uvedly čtvrteční Hospodářské noviny, „Kalouskova nápadu“ začaly ve velkém využívat i firmy a banky. Česká národní banka podle deníku letos schválila vydání jednokorunových dluhopisů za 191 miliard korun, zatímco loni to bylo za 63 miliard korun. A daňová úspora, které tím jejich kupci dosáhnou, se může v letošním roce vyšplhat na 1,5 miliardy korun. 

Reakce MF:

„Není pravdou, že by dopady na státní rozpočet byly v řádu miliard či stamilionů, protože metoda zaokrouhlování, o které se v článku píše, se vztahuje pouze na fyzické osoby. Přitom bankovní a korporátní dluhopisy dominantně nakupují právnické osoby, takže uvažovaný dopad v tomto roce bude menší než stamiliony korun.“

Zatím naposledy tohoto bonusu využila sázková kancelář Tipsport – ve středu oznámila vydání jednokorunových bondů za více než šest miliard korun. Již dříve nabídla tuto daňovou optimalizaci svým klientům Zuno Bank, a to ze spořících vkladů.

Jak už tomu ale v našich končinách bývá, žádná výhoda netrvá věčně, jak se o tom ostatně mohli přesvědčit investoři do solárních elektráren. Parlament na jaře letošního roku schválil zákon, podle něhož obcházet daňové povinnosti vydáváním jednokorunových dluhopisů nebude od příštího roku možné.

Reakce MF:

„Od 1. ledna 2013 nabude platnosti novela zákona o daních z příjmu, která zdanění výnosů upravuje. Je třeba upozornit na to, že úprava se již vydaných spořicích státních dluhopisů nedotkne a dluhopisy vydané do konce roku 2012, tedy i připravovaná podzimní emise, budou až do své splatnosti podléhat zdanění podle právní úpravy platné k datu emise. (...) Nový způsob zaokrouhlení bude použit až na dluhopisy emitované po datu účinnosti této novely.“

Pokud by se přeci jenom protikorupční policie rozhodla touto informací zabývat a případně by chtěla požádat Poslaneckou sněmovnu o vydání ministra financí k trestnímu stíhání kvůli porušení povinností při správě cizího (našeho) majetku, je tu jedna polehčující okolnost. Ratingová agentura Moody’s si zjevně Kalouskovy nehospodárnosti nevšimla a České republice minulý týden potvrdila úvěrové hodnocení na vysokém investičním stupni A1. Díky tomu si budeme moci nadále půjčovat na finančních trzích za levné peníze. A úspora pro státní rozpočet jistě přebije mizerných pár stamilionů, o něž přijdeme kvůli jednomu nápadu správce veřejných peněz.