Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapsch měl pravdu, řekl soud. Firma chce odškodné

  13:36
Krajský soud v Brně uložil šéfovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže napravit chybu v tendru na mýtný systém. Vlekoucí se kauza se tak otevírá znovu. Další, podle společnosti Kapsch klíčová žaloba přitom u soudu ještě leží. Za mylný postup úřadů v konečném důsledku zaplatí daňový poplatník.

Loga společnosti Kapsch na budově jejího sídla v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Čerstvý rozsudek Krajského soudu v Brně znovu otevřel kauzu zpochybňovaného tendru na mýtný systém. Soud dal za pravdu žalobě rakouské společnosti Kapsch, která vyšla ze soutěže poražena. Další, podle Kapsche klíčová žaloba u soudu stále leží.

Soud uložil předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petru Rafajovi, že se musí vrátit k loni uzavřené veřejné soutěži na systém vybírání mýta a vypořádat námitky, které měla k podmínkám tendru společnost Kapsch, doposud provozující český mýtný systém.

„Loni v létě, když se chystal podpis smlouvy, zůstaly asi čtyři či pět našich námitek nevypořádaných, což jsme napadli s tím, že je nutné kvůli tomu se vším počkat. ÚOHS to ale označil za bezpředmětné a smlouva s vítězem byla uzavřena bez ohledu na otevřené námitky,“ říká mediální zástupce firmy Kapsch David Šimoník.

„Od samého počátku bylo jasné, že to dopadne právě takhle,“ reagoval pro LN Ivo Rýc, nezávislý dopravní expert, který v minulosti radil několika ministrům dopravy. „Soud teď rozhodl, že námitky, podané poraženým účastníkem tendru, musejí být vypořádány řádným způsobem, a ne nějakým rozhodnutím, byť ministerským,“ říká Rýc.

Dodává, že ministerstvo dopravy loni sledovalo cíl bleskově zajistit nového provozovatele mýtného systému, a proto nasadilo silovou strategii. „Prostě rozhodlo o uzavření tendru a o vítězi a předpokládalo, že všichni budou takové rozhodnutí akceptovat,“ přibližuje.

Nová smlouva dál platí, ale…

Šéf ÚOHS si tehdy podle Iva Rýce nebyl zcela jist, zda výsledek tendru platí, či nikoliv. Nakonec se ale přiklonil k interpretaci vzniklé z rozhodnutí ministerstva dopravy a námitky Rakušanů nechal, lidově řečeno, plavat. V podobném duchu hodnotí postoje antimonopolního úřadu i mluvčí Kapsche Šimoník.

Upozornil, že soudní rozsudek neznamená, že by smlouva s vítězným konsorciem CzechToll/SkyToll byla neplatná. Zároveň ale tuto možnost ani zcela nevyloučil. „U brněnského soudu ale leží další žaloba společnosti Kapsch a ta je klíčová,“ připomněl. Jde o žalobu na nedodržení předběžného opatření. To v praxi znamenalo zákaz uzavření smlouvy s vítězem tendru, dokud nebudou námitky vyřešeny. „Očekáváme, že by rozhodnutí v této další věci mohlo padnout do měsíce,“ dodal Šimoník.

„Za špatný postup ministerstva dopravy nebo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nakonec zaplatí daňový poplatník.“

Ani další rozhodnutí soudu ve prospěch Kapsche by však patrně neznamenalo, že by musela být zrušena smlouva s vybraným novým provozovatelem mýta společností CzechToll/SkyToll. „Variantou je, že smlouva s vítězem tendru poběží a stát zaplatí pokutu za porušení správního řízení. A Kapsch že dostane finanční odškodné,“ říká Ivo Rýc.

Takový scénář nevylučuje ani mluvčí rakouské společnosti. Mýtné se vybírat musí a příprava systému už běží. To, co se stalo, ale není možné jen tak smést se stolu. „Cokoliv Petr Rafaj udělá, neznamená právní odklad,“ podotýká Šimoník.

„Za špatný postup ministerstva dopravy nebo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nakonec zaplatí daňový poplatník,“ uzavírá mluvčí v podobném duchu jako konzultant Ivo Rýc.

Ten přidává ještě jeden aspekt: předseda antimonopolního úřadu podle něj porušil status své nezávislosti a nestrannosti a zpronevěřil se svému poslání – péči o rovnoprávné podmínky na trhu. „Soud úředně potvrdil, že nadržoval jedné straně, a sice státu,“ naznačuje Rýc potenciální důsledky.

Ministerstvo i ÚOHS mlčí

Šéf ÚOHS Petr Rafaj ani ministr dopravy Vladimír Kremlík se zatím nevyjádřili. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda v telefonátu LN jen zopakoval oficiálně zveřejněné prohlášení, a sice že antimonopolní úřad nyní rozsudek soudu analyzuje a že bude podávat kasační stížnost.

Ministerstvo dopravy na dotazy LN pouze odkázalo na svůj web s tiskovým prohlášením ministra Kremlíka. Zdůraznil, že jeho prioritou je „i nadále bezproblémový výběr elektronického mýta od roku 2020“ a že přípravasystému s novým dodavatelem pokračuje.