Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katolická církev investuje do stavebních projektů stovky milionů korun

Projekt Dva domy v pražské Křižíkově ulici, který má být hotový již příští rok, je společnou půlmiliardovou investicí Biskupství královéhradeckého a společnosti Karlín Group. foto: Karlín Group

Církvím je od roku 2013 vyplácena náhrada za majetek, který jim nebyl vrácen. Arcibiskupství pražské nabízí lukrativní parcely v Dolních Břežanech. Půdu získalo v restitucích a snaží se ji zhodnotit. A nejde o jedinou velkou investici katolické církve do realit. Biskupství královéhradecké se podílí na developerském projektu v Praze.
  11:31

Zasíťované pozemky pro výstavbu rodinných domků, navíc na dohled od hlavního města? Lukrativní parcely v Dolních Břežanech nabízí Arcibiskupství pražské. Půdu získalo v restitucích a snaží se ji zhodnotit. A nejde o jedinou velkou investici katolické církve do realit. Ve stejné středočeské obci už arcibiskupství zrekonstruovalo zchátralý zámek na čtyřhvězdičkový hotel.

„Nejběžnějším zhodnocením je pronájem nějakému zemědělci. Některé pozemky se dají zhodnotit i jejich zasíťováním, v neposlední řadě lze i pronajmout pozemek s právem stavby,“ popisuje mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz, jakým směrem se myšlení církevních developerů ubírá. Bylo ostatně myšlenkou majetkové odluky od státu, aby se náboženské společnosti naučily hospodařit s majetkem a vydělávat samy, což je učiní soběstačnými.

Projekt Dva domy

Například plzeňské biskupství investovalo do stavebních projektů stovky milionů korun. „Některé řešíme svépomocí, na jiné využíváme partnerství s developery,“ říká jeho mluvčí Pavel Říha. A do třetice katolíci v Brně koupili nákupní galerii Velký Špalíček v centru města. Vidí ji nejen jako místo k nákupům a zábavě, ale také prostor pro setkávání a volnočasové aktivity, který leží blízko sídla zdejšího biskupství. V Křižíkově ulici v Praze vyplní proluku developerský projekt Dva domy.

V Křižíkově ulici v Praze vyplní proluku developerský projekt Dva domy. Na ploše zhruba deset tisíc metrů čtverečních nabídne rezidenční a obchodní prostory. Projekt bude zahrnovat 112 bytů, více než polovina z nich již má majitele. Ti se budou moci nastěhovat příští rok v létě.

Na ploše zhruba deset tisíc metrů čtverečních nabídne rezidenční a obchodní prostory. Projekt bude zahrnovat 112 bytů, více než polovina z nich již má majitele. Ti se budou moci nastěhovat příští rok v létě. Obdobných developerských projektů je možné v Praze nalézt více. Výjimečný je však tím, že jde o společnou investici developerské společnosti Karlín Group a Biskupství královéhradeckého. Do developerských projektů ovšem investují i další diecéze.

Projekt Dva Domy v Karlíně, který nabídne byty s atriovou zahradou pro rezidenty a obchodní prostory, vyjde na 530 milionů korun. „Pro Biskupství královéhradecké je takový projekt první, jiné obdobné prozatím nerealizovalo,“ říká Jakub Sršeň, mluvčí biskupství, jež se na projektu podílí společně s firmou Karlín Group. Z toho, že v době pandemie investuje biskupství do developmentu, obavy nemá.

„Pokud obecně v investicích jde o byty a bydlení, a navíc je investice realizována ve vhodné lokalitě, neměla by mít pandemie významný vliv na úspěšnost projektu,“ říká Sršeň s tím, že Dva domy jsou vhodným doplněním ostatních investic biskupství. Církvím je od roku 2013 vyplácena náhrada za zabraný majetek, který jim nebyl vrácen. Během 30 let mají získat zhruba 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Záležitost diecézí

Vedle těchto peněz vyplácí stát církvím příspěvek na podporu jejich činnosti, ten se od roku 2017 každoročně snižuje o pět procent, naposledy se bude vyplácet v roce 2029. Loni stát církvím poslal necelé 3,3 miliardy korun. Většina z této částky míří do katolické církve. Ta část peněz investuje a připravuje se, aby po úplném oddělení od státu mohla financovat svou činnost. Součástí investičního portfolia jsou v případě některých diecézí i developerské projekty.

Nedávno Česká biskupská konference od plánu napumpovat do svého realitního podfondu do roku 2043 více než deset miliard korun zatím upustila. Nemovitostní investice jsou záležitostí diecézí.

Nedávno Česká biskupská konference od plánu napumpovat do svého realitního podfondu do roku 2043 více než deset miliard korun zatím upustila. Nemovitostní investice jsou záležitostí diecézí. Biskupství brněnské tvrdí, že natolik velký projekt, na němž se podílí Biskupství královéhradecké, nerealizuje, ale investic do realit se zcela nezříká. „Biskupství nyní investovalo do nákupní galerie Velký Špalíček v Brně,“ říká Martina Jandlová, mluvčí Biskupství brněnského. Objekt biskupství odkoupilo od Generali Immobilien v tendru.

Obě strany se dohodly, že kupní cenu zveřejňovat nebudou. „Investice do obchodního centra Velký Špalíček byla první velkou samostatnou investicí,“ doplňuje Jandlová s tím, že dosud šlo pouze o investice do menších nemovitostí, lesů a zemědělské půdy. V roce 2018 dokončilo Pražské arcibiskupství rekonstrukci zámku v Dolních Břežanech, v němž vznikl za zhruba 250 milionů korun čtyřhvězdičkový hotel Chateu Clara Futura. Arcibiskupství plánovalo, že objekt s 41 dvoulůžkovými pokoji bude otevřen i běžným turistům.

Nejběžnější zhodnocování

Provoz objektu však nebyl příliš rentabilní a poslední ránu mu uštědřila vládní opatření proti koronaviru. „Hotel je do odvolání uzavřen,“ konstatuje se na jeho webu. V Dolních Břežanech nyní nabízí Arcibiskupství pražské zasíťované pozemky pro výstavbu rodinných domků – v restitucích získalo několik pozemků, jež se snaží zhodnotit. „Nejběžnějším zhodnocením je pronájem zemědělci. Některé pozemky se dají zhodnotit i zasíťováním a v neposlední řadě lze i pronajmout pozemek s právem stavby,“ popisuje Jiří Prinz, mluvčí arcibiskupství.

Nejběžnějším zhodnocením je pronájem zemědělci. Některé pozemky se dají zhodnotit i zasíťováním a v neposlední řadě lze i pronajmout pozemek s právem stavby.

Biskupství plzeňské investovalo do developerských projektů nižší stovky milionů. Ty rozdělilo do několika projektů, konkrétně do výstavby bytových domů či domu s pečovatelskou službou. „Některé projekty řešíme svépomocí, na jiné využíváme partnerství s developery,“ říká Pavel Říha, mluvčí biskupství. „Všechny naše investice pečlivě zvažujeme. Naší prioritou je zajistit dlouhodobě udržitelné ekonomické fungování diecéze,“ dodal.

Do žádných developerských projektů se zatím nepustilo Litoměřické arcibiskupství, Biskupství českobudějovické ani Biskupství ostravsko-opavské. V současnosti nerealizuje developerský projekt ani Arcibiskupství olomoucké. Dříve ale dle vyjádření jeho mluvčího Jiřího Gračky investovalo nižší desítky milionů korun do jednoho lokálního projektu.

„Citlivě vnímáme změny na realitním trhu v důsledku pandemie koronaviru. Jsme proto v těchto oblastech mimořádně opatrní,“ říká Gračka. Arcibiskupství prý ale a priori žádnou investiční příležitost neodmítá. „Vždy detailně posuzujeme rizika investice, její hodnotu a cenu,“ uzavírá mluvčí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat