Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments má první politické oběti

  10:55

Politici ODS a ČSSD v Praze 10, bývalý starosta a místostarosta, odstoupili kvůli finančnímu dobrodružství s neprůhlednou firmou. 

Bývalý starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (vlevo) a bývalý místostarosta Antonín Weinert kvůli stamilionové aféře rezignovali. foto: Repro foto ODS, ČSSD, ilustrace ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Kvůli Key Investments padají první politické hlavy, i když zatím jen v Praze 10. Tato městská část svěřila v roce 2009 neprůhledné firmě dvě stě milionů korun a dodnes tyto peníze nedostala zpět. Z pozice místostarosty pro sociální oblast nyní odstoupil Vladislav Lipovský (ODS), který byl v době, kdy se Praha 10 zapletla s Key Investments, starostou Prahy 10. Z funkce radního pak Antonín Weinert (ČSSD), který byl v inkriminované době místostarostou. Rada Prahy 10 také schválila podání dalšího v řadě trestních oznámení na podezření z podvodu v kauze Key Investments.

O rezignaci obou politiků Prahy 10 informoval ČESKOU POZICI mluvčí městské části Jan Charvát v duchu, že Vladislav Lipovský a Antonín Weinert na své funkce rezignovali v souvislosti s případem společnosti Key Investments, která v minulém volebním období podle odborných posudků podvedla městskou část o miliony korun.

Lipovský sám ve svém rezignačním dopise uvedl: „I přestože jsem se v celém případu nedopustil z profesního, právního i lidského hlediska žádného pochybení, navzdory českým zvyklostem jsem se rozhodl nezastávat do konce tohoto volebního období  funkci v městské radě Prahy 10.“

Škoda, že nebyl zveřejněn obsah rezignačního dopisu významného pražského sociální demokrata Antonína Weinerta

Lipovskému by se dalo i věřit, jelikož v kauze Key Investments hrál spíše podobnou roli, která připadla v případě letadel Casa Vlastě Parkanové. Lipovský totiž pouze podepisoval smlouvy, které mu připravoval Antonín „Tony“ Weinert. Škoda, že obsah rezignačního dopisu tohoto významného politika pražské sociální demokracie nebyl zveřejněn.

O Weinertove roli v kauze Key Investments můžete dozvědět více v článku: Postarají se bossové z Prahy 10 o Tonyho Weinerta?

Politici Prahy 10 neposlali dvě stě milionů korun společnosti Key Investments náhodou. Městská část totiž před rozhodováním o svěření peněz této neprůhledné firmě úzce spolupracovala s právníky a znalci, které používala právě Key Investments, ale také s ní provázané společnosti, do jejichž nelikvidních dluhopisů Praha 10 investovala (Via Chem Group a E Side Property). To je flagrantní příklad střetu zájmů. Otázkou je, zda policejní vyšetřování bude zkoumat, proč Praha 10 používala zrovna tyto právníky a soudní znalce.

A to občané Prahy 10 ještě ušetřili...

Jak ČESKÁ POZICE již dříve informovala, kromě nákupu cenných papírů problematických firem Via Chem Group a E Side Property chtěla Praha 10 pod vedením Lipovského a Weinerta uskutečnit další dvě velké investice, které by se struktury firem okolo Key Investments týkaly. A to minimálně ve výši 586 milionů korun!

Případ E Side Property

Na jaře 2010 uvažovala městská část o koupi třetinového podílu ve firmě E Side Property, které patří fotbalový stadion v Edenu. E Side Property tehdy vlastnil frontman Key Investments Vladimír Kroužecký. Od koupě 34 procent firmy Praha 10 nakonec v létě 2010 odstoupila, prý proto, že radním nebyla jasná právě majetková struktura společnosti. Těžko říci, co bylo skutečným důvodem. Možná byly komunální volby příliš blízko. V každém případě tím občané Prahy 10 ušetřili minimálně 286 milionů korun z rozpočtu.

Více jsme o tom psali v článku: Přinesou nové stopy obrat v kauze Key Investments?

Případ dalších 300 milionů korun

Na podzim 2010, kdy už majitelům Key Investments docházely peníze, vedení Prahy 10 rozhodlo, že jejím prostřednictvím budou investovat dalších tři sta milionů korun. Svědčí o tom dokumenty radnice, které má ČESKÁ POZICE k dispozici. Materiál radě 10. městské části předkládal 29. září 2010 tehdejší místostarosta Weinert.

Oficiální důvod byl – z dnešního pohledu a ve světle aktuálního skandálu kolem Key Investments – skutečně pozoruhodný: Firma Key Investments měla obdržet dalších tři sta milionů proto, aby Praha 10 „diverzifikovala rizika volných finančních prostředků“! Rada Prahy 10 uložila tehdejšímu starostovi Vladislavu Lipovskému (ODS), aby podepsal smlouvu o obhospodařování finančních nástrojů v 300milionové výši se společností Key Investments k 1. říjnu 2010. Jenže Praha 10 nakonec tuto investici neuskutečnila. Na otázku ČESKÉ POZICE, proč tato změna nastala, Praha 10 nereagovala.

Více o této epizodě naleznete v článku: Politici Praha 10 chtěli ještě letos poslat Key Investments dalších 300 milionů.

Praze 10 již zřejmě po roce a půl došlo, že velká část z 200 milionů korun je ztracena. Otázka zní, kdy a kde bude hledat viníky Praha 6, která kvůli rozhodnutím někdejšího starosty Tomáše Chalupy, dnes ministra životního prostředí, má v investicích prostřednictvím Key Investments utopeno ještě více peněz než „desítka“.

Aféru Key Investments podrobně sledujeme v rubrice HOT TOP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!