Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Podivná transakce Klausova think tanku

  11:42
Via Chem Group odkoupil od Centra pro ekonomiku a politiku Václava Klause vlastní dluhopisy, přičemž dluží českým radnicím stovky milionů korun. Ty to však považují za protizákonné upřednostňování věřitele a transakce může skončit u soudu.

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse. foto: Česká pozice

Bývalý prezident Václav Klaus zřejmě ve svém think tanku Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) zaměstnával velmi schopné lidi. Dokázali totiž přimět zadluženou společnost Via Chem Group, aby od CEP odkoupila vlastní dluhopisy. A to v situaci, kdy byl Via Chem již prakticky v úpadku. Na poslední schůzi prozatímního věřitelského výboru koncem dubna na to upozornili právníci Prahy 6.

Této městské části totiž Via Chem dluží peníze. Stejně jako radnice Prahy 10, Sokolova a dalších měst nakoupila „šestka“ dluhopisy Via Chemu v hodnotě stovek milionů korun prostřednictvím zkrachovalého brokera Key Investments. Získat alespoň část problematických investic zpět se jim nedaří už více než dva roky. Transakci Klausova CEP proto považují za protizákonné upřednostňování věřitele. A chtějí proti ní postupovat žalobou.

Rovní a rovnější

„Tímto právním jednáním dlužník prokazatelně zvýhodnil jednoho svého věřitele s nesplatnou pohledávkou,“ píše se v zápisu ze schůze. Odkup podle advokátů proběhl 3. dubna loňského roku, tedy jen půl roku před podáním insolvenčního návrhu na Via Chem Group a dávno poté, co v médiích propukla aféra Key Investments.

Institut CEP prodal čtyři kusy nelikvidních dluhopisů v celkové hodnotě 400 tisíc korun. Jak se k informacím o transakci dostali, nechtějí zástupci Prahy 6 sdělit. „Řízení dosud není ukončeno, není proto vhodné poskytovat detailní informace,“ říká s prosbou o pochopení mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Jan Skopeček, tehdejší výkonný ředitel CEP a dnes člen výkonné rady ODS, nedokázal rok starou finanční operaci vysvětlit. „Já jsem přišel do CEP v momentě, kdy už mělo otevřený účet u Key Investments. Když nastaly problémy, ty cenné papíry jsme nějakým způsobem likvidovali. Teď už si z hlavy nevybavím, které přesně kdy a jakým způsobem. Ale podívám se na to,“ říká Skopeček.

Klausovi spolupracovníci

Není to poprvé, co jména Klausových blízkých spolupracovníků padají v souvislosti s Key Investments. Její londýnskou matku v letech v letech 2002 až 2003 řídil Klausův kancléř Jiří Weigl. Svou roli přitom nikdy nevysvětlil. Samotné CEP už většinu svých investic, asi deset milionů korun, od Key Investments získalo zpět v lednu 2012. Předtím od firmy inkasovalo výnosy. CEP je dnes součástí Institutu Václava Klause.

Nejznámější český pravicový think tank Centrum pro ekonomiku a politiku, který exprezident Václav Klaus založil a je členem jeho správní rady, svěřil své peníze společnosti Key Investments už v roce 2002. Tehdy byl ředitelem CEP Petr Mach, dnes šéf Strany svobodných občanů, a o zdánlivě bezvýznamnou makléřskou firmu se ještě nikdo příliš nezajímal.

Měl. Už tehdy se totiž v bezprostřední blízkosti společnosti pohybovali Klausovi spolupracovníci. Nejde jen o Jiřího Weigla, který jistou dobu řídil londýnskou matku Key Investments. V Česku navíc onu londýnskou společnost zastupoval Robert Holman, později Klausem vybraný do bankovní rady ČNB. Oba byli v devadesátých letech členy dozorčí rady bankovního kolosu IPB.

CEP, exprezident a Key Investments

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), za kterým stál Václav Klaus, mělo u Key Investments investováno asi deset milionů korun. Klausův kancléř Jiří Weigl přitom řídil londýnskou matku firmy. Dnes je Weigl ředitelem Institutu Václava Klause, pod který patří i CEP.

Všichni dobří straníci

Preludium ke kauze Key Investments se naplno rozehrálo v roce 2003, kdy brokerské firmě svěřuje své investice také městská část Prahy 6. I v tomto případě stál u klíčového rozhodnutí Klausovi blízký člověk. Prahu 6 tehdy řídil Tomáš Chalupa z ODS, v devadesátých letech mluvčí Klausovy vlády. Firmě Key Investments později svěřily peníze – celkově 400 milionů korun – i městské části Praha 10 a 13, které byly také řízeny ve své době prominentními členy ODS, totiž Davidem Vodrážkou a Milanem Richterem.

Jak investice s neprůhlednou společností skončily, je známo. Ke konci roku 2010 začalo vycházet najevo, že dluhopisy společností Via Chem Group, Borsay a E Side Property jsou z ekonomického hlediska v podstatě bezcenné smetí. Samotná Key Investments odmítla vrátit investované prostředky zpět a v červenci 2012 zkrachovala. Později se položila také Borsay a od začátku letošního roku je v insolvenci i Via Chem Group. Peníze z veřejných rozpočtů už zřejmě nikdo nevrátí.

Jenže ne všichni investoři byli na krachu Key Investments biti stejně. Zatímco Praha 6 a Praha 10 ještě dnes bezradně vymáhají své peníze, kde mohou, exprezidentovo CEP je od Key Investments vymohlo už na začátku roku 2012. ČESKÁ POZICE odhadla jím investovanou částku na deset milionů korun. To je v porovnání s ostatními věřiteli zanedbatelná suma, ovšem už tehdy se hovořilo o upřednostňování jedněch na úkor druhých. Prostředky získala zpět také radnice Prahy 13.

I v tomto případě exprezidentovi spolupracovníci mlčeli. Jakým způsobem donutili makléře z Key Investments investice vrátit? Kdo toxické dluhopisy vlastně koupil? A proč si vůbec konzervativní ekonomové z CEP vybrali ke spravování svých úspor neznámou společnost s neprůhlednou vlastnickou strukturou?

Chemické dědictví

Odpovědi by mohly pomoci především Praze 6 a Praze 10, které se nyní snaží vydobýt své podíly v insolvenčním řízení Via Chemu. Právě tady mají šanci. Do dluhopisů této firmy investovaly největší částky v celkové hodnotě více než dvě stě milionů korun.

Má to ale háček. Via Chem Group nemá příliš mnoho majetku. Ovládá sice podniky po bývalé Setuze, ale z těch dnes zbyly prakticky jen holé skořápky. Posledním reálným majetkem firmy je třetinový podíl ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Ten je sám o sobě zadlužený, ale má nepopiratelnou reálnou hodnotu. V prostředí přísné evropské regulace už podobné chemičky vzniknou jen stěží.

Via Chem nicméně údajně ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák a radnice zatím v insolvenci dosáhly jen velmi malých úspěchů. Jako věřitelé jsou v menšině. Většinu pohledávek drží offshorové společnosti se sídly v daňových rájích. Pohledávku v hodnotě více než 330 milionů korun přihlásila také společnost Energy Ústí nad Labem, která podle serveru Motejlek.com patří podnikateli Tomáši Pitrovi.

Fakt, že právníci Prahy 6 upozornili na nestandardní transakci s Centrem pro ekonomiku a politiku, dnes už jen servisní organizací Institutu Václava Klause, by mohl poměr sil vychýlit trochu víc na stranu radnic. Právníci navíc požadují po insolvenční správkyni Vladimíře Jechové Vápeníkové, aby podezřelý obchod napadla odpůrčí žalobou. To by mohlo v případě úspěchu znamenat jeho zneplatnění.

Kauza Key Investments a Klausovi blízcí

1999

V Praze je založena společnost SI Management (později Key Investments), vlastněná londýnskou společností Efficient Investments, jejímž ředitelem se později stal Jiří Weigl, svého času hradní kancléř Václava Klause. V Praze londýnskou firmu v určitém období zastupoval Robert Holman, pozdější člen rady ČNB.

2003–2009

Investiční portfolio Prahy 6, kterou řídil starosta Tomáš Chalupa (ODS), spravuje společnost Key Investments.

Březen 2008

Londýnská matka prodává Key Investments. Kupec je podle spekulací médií součástí koncernu Via Chem Group. Navenek za Key Investments vystupuje Vladimír Kroužecký, syn spolumajitele Sokolovské uhelné.

Podzim 2010

Objevuje se první problém ve správě aktiv. Key Investments se zpožďuje se splacením 140 milionů korun. O kauzu se začínají zajímat média.

Únor 2011

Vychází najevo, že prostřednictvím Key Investments nakupovaly cenné papíry také městské části Prahy 10 a 13. Posléze se ukázalo, že investovala i Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna a také Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku.

Červenec 2011

Praha 13 řízená starostou Davidem Vodrážkou (ODS) získává od Key Investments zpět veškeré investice. Přišly z účtu advokáta Jana Pacovského.

Leden 2012

Peníze od Key Investments, přibližně deset milionů korun, získává zpět Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku. Organizace, v jejímž čele v té době stojí Jan Skopeček, o transakci odmítá sdělit detaily.

Březen 2012

Všechny tři společnosti, jejichž dluhopisy prodávala Key Investments – Via Chem, Borsay a E Side Property, jsou ve velmi těžké situaci.

Červenec 2012

Společnost Key Investments krachuje.

Leden 2013

Borsay nevyplácí dluhopisy a později padá do insolvence.

Říjen 2013

Končí splatnost dluhopisů Via Chem Group. Radnice žádné peníze nedostávají.

Leden 2014

Společnost Via Chem na sebe podává insolvenční návrh.