Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Soud sice začal, ale...

  14:31
Ostře sledovaný proces se třemi manažery zkrachovalé brokerské firmy Key Investments, která podle obžaloby měla připravit 45 subjektů skoro o 900 milionů korun, zatím pomohl složit některé kousky skládačky. Nejdůležitější otázky ale stále zůstávají nezodpovězeny.

Key Investments. foto: Reprofoto

Nevím, nepamatuji se, je to už příliš dávno. Slova, která v minulém týdnu u hlavního líčení v kauze zkrachovalého brokera Key Investments zaznívala až příliš často, jsou pochopitelná. Společnost, mezi jejíž klienty patřil expremiér Stanislav Gross, polostátní gigant ČEZ nebo některé radnice, zkrachoval v roce 2011.

V procesu nejde zrovna o málo. Podle obžaloby měla společnost připravit 45 subjektů o více než 870 milionů korun. Na lavici obžalovaných sedí tři členové představenstva firmy včetně jeho předsedy Daniela Brzkovského. Soudní drama se ale nekonalo. Všech pět soudních stání připomínalo spíše úřednickou seanci. I to je do velké míry pochopitelné. Jen obžaloba, která musela být první den nahlas přečtena, zabírá 184 stran. Státní zástupkyně Darja Dunajová navrhla předvolat více než stovku svědků. Zatím vypovídali především bývalí zaměstnanci společnosti, ale v blízké době mohou soudní síň navštívit i hodně zajímavá jména.

Obžaloba, která musela být první den nahlas přečtena, zabírá 184 stran. Státní zástupkyně navrhla předvolat více než stovku svědků.

„Soud by velmi stál o svědectví pana Kroužeckého,“ uvedl v průběhu jednání soudce Petr Hovorka. Tím neměl na mysli známého podnikatele Jana Kroužeckého, spjatého s byznysem okolo Sokolovské uhelné společnosti, ale jeho synovce Vladimíra.

Právě o něm se v minulosti několikrát spekulovalo jako o možném majiteli tajemného brokera. U soudu zatím zaznělo hned několik výpovědí, které potvrdily, že Kroužecký měl ke společnosti minimálně velmi blízko.

„Pan Kroužecký ze začátku docházel do firmy pravidelně. Myslím, že vystupoval v pozici zástupce akcionáře,“ uvedla bývalá asistentka představenstva Jaroslava M. „Vždycky jednou za čas tam přišel a na všechny hrozně křičel. Z toho jsem pochopil, že firmu de facto řídí,“ řekl ve čtené výpovědi Pavel Š., který v Key Investments pracoval v sekci IT. Zajímavá byla i čtená výpověď Josefa Mráze. Už samotný fakt, že jméno tohoto manažera zaznělo před soudem v souvislosti se zkrachovalým brokerem, může v jistých kruzích vzbudit rozpaky. V současnosti totiž Mráz působí jako výkonný ředitel Agrofertu. Holdingu, který ovládá ministr financí Andrej Babiš. Mráz několik let působil též v dozorčí radě Key Investments.

„Znám Vladimíra Kroužeckého už od roku 1994. O deset let později mě oslovil, že prý zakládá společnost ve spolupráci se zahraniční bankou,“ tvrdil Mráz.

Dozorčí rada se údajně nikdy nezabývala konkrétními potížemi a jen v jednom případě řešila vážný problém, a to když Key Investments dostala pokutu od České národní banky. Mráz ze společnosti odešel v roce 2007.

Teprve po jeho odchodu nastalo to pravé drama, kdy společnost začala některým svým klientům za stovky milionů korun prodávat dluhopisy spřízněných firem. Ty, jak se později ukázalo, měly velmi nízkou, až nulovou hodnotu.

Z řady indicií se zdá, že v této době již Key Investments ovládal někdo jiný. Stopy míří k další zajímavé figuře – kontroverznímu podnikateli Petru Sisákovi. Ten je nyní ve vazební cele v souvislosti s rozsáhlým případem údajných insolvenčních podvodů.

Jak se zdá, po stejné stopě postupovali i vyšetřovatelé. Ze čtených výpovědí soudu vyplynulo, že státní zástupci položili každému svědkovi mimo jiné identickou sadu otázek. Znáte Antonína France, Iva Halu a společnost Pembroke Limited? Franc je Sisákův řidič, Hala s ním spřízněný (a to i současnou vazbou) advokát a Pembroke společnost, kterou údajně Sisák ovládá. Většina odpovědí byla záporných. Přijdou ale desítky dalších svědků.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!