Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Machova konta: Pelikán ztracený spis do Švýcarska nepošle

  9:47
Očekávání bývalého majitele fotbalového klubu Sparta Praha Petra Macha, že mu ministr spravedlnosti Robert Pelikán pomůže vyřešit záhadu ztracených papírů v případu vysátí několika milionů dolarů z jeho účtů u švýcarských bank, se nenaplnila.

Petr Mach, bývalý majitel fotbalového klubu Sparta Praha. foto: Richard CortésČeská pozice

Petr Mach doufal, že mu nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) pomůže vyřešit záhadu ztracených papírů. Očekávání bývalého majitele fotbalového klubu Sparta Praha se však nenaplnila. Pelikán, stejně jako jeho předchůdkyně v čele resortu Helena Válková, neumí a nehodlá vysvětlit a prošetřit, jak je možné, že někdo vynesl důležitá lejstra z Obvodního soudu pro Prahu 2, které by přitom Pelikánův úřad potřeboval odeslat do Švýcarska.

Ministerstvo spravedlnosti nemůže vyhovět žádosti curyšských žalobců, kteří si inkriminované dokumenty vyžádali v rámci takzvané mezinárodní právní pomoci. „Tuto věc jsme prověřovali velmi důkladně již zhruba před rokem. Jsme si jistí, že na soudech příslušná část spisu není, což znamená, že ji někdo musel odcizit, což se přes všechna bezpečnostní opatření může stát. Nahrává tomu i fakt, že se neztratil celý spis, ale jen jeho část. Pozoruhodnou shodou okolností právě ta, která je údajně podstatná pro švýcarské řízení,“ sdělil ministr Pelikán.

Šance na vrácení peněz

Curyšští vyšetřovatelé pátrají, kdo Machovi na začátku milénia z účtů u švýcarských bank Credit Suisse a UBS vysál několik milionů dolarů. Mimochodem, podobnou neschopnost poskytnout alpské zemi požadované materiály česká justice prokázala již v případech prošetřování tajných kont Romana Janouška či v případě Mostecké uhelné společnosti. Kromě toho, že se papíry ztrácely, došlo v Machově případě i k falšování dokumentů.

Kdyby se Mach k dokumentům původně uloženým na pražském soudu dostal, měl by šanci domáhat se v bankách UBS a Credit Suisse vrácení odčerpaných peněžních prostředků – celkem 7,5 milionu dolarů

Lidové noviny kauzu Mach sledují téměř dva roky a během pátrání se část dokumentů do spisu vrátila. Jenže Mach při jedné z kontrol spisu zjistil, že některé navrácené listy byly zfalšovány – například při kopírování byly bílým papírem zakryty podpisy. Bez nich jsou dokumenty pro švýcarské detektivy bezcenné.

Český stát může chyba v této kauze přijít draho. Kdyby se Mach k dokumentům původně uloženým na pražském soudu dostal, měl by šanci domáhat se ve zmiňovaných bankách UBS a Credit Suisse vrácení odčerpaných peněžních prostředků – celkem mělo jít o 7,5 milionu dolarů. Ministerstvo však materiály nemá a Mach kvůli tomu podal na Českou republiku žalobu, ve které žádá o náhradu škody ve výši 3,5 milionu dolarů (což by spolu s úroky činilo až sto milionů korun).

Zatím bez odpovědi

Na dotaz, zda podá trestní oznámení na neznámého pachatele, a tím se pokusí prošetřit okolnosti zmizení dokumentů, Pelikán neodpověděl. Ministerstvo spravedlnosti nicméně nadále trvá na tom, že Machovi žádnou škodu nezpůsobilo. „Ministerstvo spravedlnosti zamítlo žádost o odškodnění z důvodů uvedených ve stanovisku, které jsme zaslali právnímu zástupci Petra Macha,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Na dotaz, zda podá trestní oznámení na neznámého pachatele, a tím se pokusí prošetřit okolnosti zmizení dokumentů, ministr spravedlnosti Pelikán neodpověděl

V odůvodnění, na které se mluvčí ve své odpovědi odvolává, stojí, že ke ztrátě dokladu o výběru z banky nedošlo. „Doklad je obsažen v trestním spisu Městského soudu v Praze. K nesprávnému úřednímu postupu tedy nedošlo. Prověrkou provedenou dne 25. května 2014 u Obvodního soudu pro Prahu 2 byly zjištěny jen drobné nedostatky týkající se vedení spisových přehledů a nadepisování obálek,“ napsali úředníci ve stanovisku, které Mach obdržel letos v lednu.

To je však v přímém rozporu k vysvětlení, které nabízí šéf úřadu Pelikán. Ten naopak – jak bylo uvedeno – tvrdí, že je pozoruhodné, že se ztratily přesně ty dokumenty, které chtějí získat Švýcaři. Skandální nepořádek ve spisu v minulých měsících ostatně přiznal i soudce Vít Bičák z Obvodního soudu pro Prahu 2. Soudce Macha informoval, že dokumenty se nepodařilo dohledat ani na odvolacím soudu. „Pokud by se v budoucnu našly, budou vám neprodleně zaslány. Je mi líto, že vám nemohu podat příznivější informace,“ napsal Bičák na začátku loňského roku.

Ministrovy informace

Současný ministr Pelikán by přitom měl mít o vývoji Machova případu dobré informace. Ještě než začal úřad letos v březnu řídit, působil na ministerstvu ve funkci prvního náměstka.

Ministr Pelikán by měl mít o vývoji Machova případu dobré informace

Pelikán se před rokem v létě dostal do konfliktu s ředitelem odboru justičního dohledu Pavlem Bednaříkem, který měl vyšetřování Machovy kauzy na starosti. Bednařík podnikatele Macha informoval o výsledcích kontroly, aniž mu k tomu dal Pelikán svolení.

Pro šéfa odboru dohledu měla tato věc tvrdou dohru. Přispěla totiž k tomu, že Bednařík byl na poslední chvíli stažen ze seznamu kandidátů na nové soudce.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!