Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza OKD: Lhůta pro prověřování opět prodloužena

  10:38
Zatímco případ zpackané privatizace OKD v roce 2004 už řeší soudy, osudy dolů poté, co je ovládl miliardář Zdeněk Bakala, stále zaměstnávají elitní detektivy. Rozhodnutí, zda padne nějaké obvinění, anebo skončí v policejních archivech, se však již podruhé prodlužuje, a to do 20. února. Důvodem je i analýza obsahu znaleckého posudku.

Ještě než vláda definitivně rozhodla o prodeji státního podílu v OKD Karbon Investu, byl domluven následný přeprodej ostravských dolů Zdeňku Bakalovi (na snímku z roku 2004) a jeho obchodním partnerům. foto: MAFRA

Vyšetřovatele zajímá, zda někdejší státní doly OKD soukromý vlastník po roce 2004 nevytuneloval. Přesněji řečeno, zda záměrně neučinil sérii kroků, které fakticky vedly k úpadku firmy v roce 2016. Od loňska jsou opět v rukou státu, akcie OKD vlastní státní podnik Prisco. Jak nyní zjistily LN, rozhodnutí, jestli padne v případu nějaké obvinění, anebo skončí v policejních archivech, se už podruhé prodlužuje.

„Ve věci OKD probíhá prověřování, a to analýza obsahu přijatého znaleckého posudku a dosud opatřeného spisového materiálu. Současně ještě očekáváme doručení dalších listin vyžádaných v mezidobí. Lhůta prověřování byla aktuálně prodloužena do 20. února 2019,“ potvrdil LN na konci loňského roku Alexandr Dadam, dozorový žalobce z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Právě na jeho stole leží pořádně tlustý spis.

Přefinancování bankovního úvěru

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se důvody, které vedly k pádu těžebního kolosu s deseti tisíci zaměstnanců, zabývají už tři roky. Na začátku bylo trestní oznámení, které v květnu 2016 podala společnost Arca Capital. Firma slovenského finančního žraloka Pavola Krúpy, který od prezidenta Miloše Zemana – kritika finančníka Zdeňka Bakaly – loni získal státní vyznamenání. V trestním oznámení z května 2016 Krúpa poukázal na údajně nevýhodné půjčky.

Přefinancování bankovního úvěru na úvěr vnitroskupinový bylo pro ovládanou společnost OKD značně nevýhodné, zatímco ovládající mateřské společnosti NWR z těchto změn plynuly značné příjmy z vyplácených úroků. OKD prý tím vznikla škoda více než půl miliardy korun.

V roce 2006 se OKD, jež tehdy vlastnila společnost NWR, rozhodly využít bankovní úvěry za téměř 20 miliard korun. Podle Krúpy je však firma nepotřebovala. „V souvislosti s těmito úvěry musely rovněž OKD platit své mateřské společnosti NWR poplatky v řádech desítek milionů korun ročně za poskytnutí záruky za tyto úvěry. Po čerpání výše uvedených úvěrů bylo pouze v letech 2006 až 2007 vyplaceno na dividendách přes 30 miliard korun,“ napsala Arca Capital žalobcům na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Relativně výhodné úvěry navíc podle trestního oznámení později manažeři OKD nevýhodně přefinancovali: „Přefinancování bankovního úvěru na úvěr vnitroskupinový bylo pro ovládanou společnost OKD značně nevýhodné, zatímco ovládající mateřské společnosti NWR z těchto změn plynuly značné příjmy z vyplácených úroků.“ Podle vlastního výpočtu tím prý OKD vznikla škoda více než půl miliardy korun.

V roce 2006 obhajoval úvěry od bank Bakalův mluvčí Vladimír Bystrov tím, že firma doposud nepoužívala téměř žádné úvěry k financování výroby a investic: „To není ve světě u podobných firem obvyklé. Obsluha dluhu je totiž levnější, například v souvislosti s daňovými odpočty, než správa vlastních aktiv.“

„Okrajový“ skutek

Už na konci roku 2017 přiznal žalobce Dadam, že spis čítá 40 šanonů. K 50 výpovědím svědků a listinných materiálů přibyl loni znalecký posudek, který měl pomoci odkrýt, zda v dolech probíhaly nezákonné operace. Jedním z vyslýchaných byl podle informací LN i Bakalův klíčový manažer Michael Jasanský. Kromě OKD s Bakalou působil ve společnostech Patria Finance, NWR, skupině RPG i ve vydavatelství Economia.

Podle dozorového státního zástupce Alexandra Dadama část prověřování kauzy údajného tunelování OKD policie už loni v listopadu odložila. Šlo však podle vyšetřovatelů o „okrajový“ skutek. Týkal se sice podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale detektivové nezjistili nezákonné jednání.

V září 2017 uvedl investigativní pořad Reportéři ČT, že se do kauzy OKD vložila i švýcarská justice. Zajímaly ji platby celkem sedmi miliard korun, které z OKD odtekly k její „matce“ – nizozemské společnosti NWR. „Prověřujeme skutky od roku 2006 do roku 2012, potažmo 2014. V takto širokém časovém spektru se to týká širšího okruhu osob,“ řekl k tomu tehdy žalobce Dadam.

Dozorový státní zástupce nyní LN sdělil, že část prověřování kauzy údajného tunelování OKD policie už loni v listopadu odložila. Šlo však podle vyšetřovatelů o „okrajový“ skutek. Týkal se sice podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale detektivové nezjistili nezákonné jednání.

Privatizace OKD zajímá vyšetřovatele i poslance

Aktuálně se příběhem OKD, jež získal uhlobaron Zdeněk Bakala (vlevo), zabývají tři instituce.

  • První větev představuje privatizace menšinového podílu akcií OKD, které vlastnil Fond národního majetku (FNM). V září 2004 vláda na návrh ministra financí Bohuslava Sobotky rozhodla o prodeji balíku akcií společnosti Karbon Invest, s níž byl dohodnut na přeprodeji právě Bakala. Stát za akcie dostal 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce Tomáše Černého ale při prodeji vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun, kvůli čemuž obvinil soudního znalce Rudolfa Douchu a dva exmanažery FNM – Pavla Kutu a Jana Škurka. Jenže loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 2 muže viny zprostil. „Nelze počítat s tím, za kolik by se dal podíl prodat, ale s tím, zda je někdo ochoten určitou částku zaplatit. Takový nikdo neexistoval a vláda si toho byla velmi dobře vědoma,“ prohlásila ve svém verdiktu soudkyně Iva Fialová.
  • Druhou větví kauzy OKD se policie stále zabývá. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu ve spolupráci se švýcarskou justicí zkoumají, zda nový majitel dolů a jeho management jednali při správě firmy podle zákonů. Podle trestního oznámení z roku 2016, který podala společnost Arca Capital, bylo OKD tunelované. Žalobce prodloužil lhůtu prověřování do konce února. V této větvi dosud nikdo obviněn nebyl.
  • Třetí větev otevřela sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Její členové si zvou k výslechům bývalé premiéry a ministry. Bakala kvůli politizaci případu odmítl před poslance předstoupit. Výsledky chce mít komise hotové do 12. dubna.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!