Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza OKD: Soud prověří, zda stát přišel o 5,7 miliardy korun

  9:58
Jaká byla v roce 2004 cena státního podílu v OKD, jež je od května v úpadku, kdy se jej stát zbavil? Dvě miliardy korun, jak tvrdil v té době znalec najatý státem? Nebo se přepočítal, a stát proto přišel o 5,7 miliardy korun, jak tvrdí obžaloba? Soudkyně Iva Fialová zadala vypracování nového posudku společnosti Azet konzult ze Zlína.

Obžalovaní v kauze privatizace OKD (zleva) Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Jan Škurek. foto:  Dan Materna, MAFRA

Proces v kauze privatizace státního podniku OKD se vleče. Obvodní soud pro Prahu 2 požádal v polovině srpna o nový posudek. Má pomoci rozlousknout zásadní otázku: Jaká byla cena státního podílu v OKD v roce 2004, kdy se jej stát zbavil? Dvě miliardy korun, jak tvrdil v té době znalec najatý státem? Nebo se přepočítal, a stát proto přišel o 5,7 miliardy korun, jak tvrdí obžaloba?

Podle informací LN zadala soudkyně Iva Fialová vypracování nového posudku společnosti Azet konzult ze Zlína. Celý proces i jeho případné protahování má významný společenský a politický dopad. Za prodej totiž v roce 2004 odpovídal tehdejší ministr financí a dnešní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na konci privatizačního procesu doly ovládl uhlobaron Zdeněk Bakala.

Soulad s pravidly

„Pro spravedlivé posouzení věci bylo nutné, aby byl vypracován revizní znalecký posudek ústavu, který zodpoví zejména otázku správnosti výpočtu hodnoty OKD ke dni jejich prodeje,“ odůvodnila přerušení líčení soudkyně Fialová. Chce zjistit, zda byl posudek, který vypracoval v roce 2004 pro stát – přesněji pro Fond národního majetku (FNM) – znalec Rudolf Doucha, v souladu s pravidly pro oceňování společností.

Soudkyně Iva Fialová chce zjistit, zda byl posudek, který vypracoval v roce 2004 pro stát – přesněji pro Fond národního majetku (FNM) – znalec Rudolf Doucha, v souladu s pravidly pro oceňování společností

Právě Doucha spolu s bývalými manažery FNM Pavlem Kutou a Janem Škurkem totiž čelí obžalobě, že stát na prodeji balíku 46 procent akcií v OKD tratil. Podle dozorového žalobce Tomáše Černého z Vrchního státního zastupitelství v Praze tím způsobili mnohamiliardovou škodu.

Soudní líčení v kauze prodeje společnosti OKD, která se od května nachází v úpadku, bylo přerušeno už v březnu. „Byli přibráni konzultanti z burzy a České národní banky. Po konzultacích se senátem se rozhodne, bude-li vypracován nový znalecký posudek jiného ústavu,“ napsala tehdy LN Marcela Pröllerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2, před kterým už vystoupily desítky svědků. Výsledkem konzultací soudu s finančními experty bylo zadání nového revizního posudku. Ten má být hotov do 20. listopadu. Právě na (ne)kvalitě posudků přitom závisí osud případu.

Nikoli obsah úkolu od FNM

Už v únoru klíčoví znalci, o které se obžaloba opírá, zkritizovali před soudem Douchův postup. „Není vhodné přistupovat k ocenění jen jednou metodou. Mělo se přihlížet ke všem činnostem firmy a jejímu majetku,“ uvedl profesor Miloš Mařík z katedry financí a oceňování podniků pražské VŠE. Obžaloba Douchovi vyčítá, že nezahrnul do ocenění dceřiné společnosti OKD ani 45 tisíc bytů, které podnik vlastnil.

Znalecký posudek společnosti Vox Consult, pro kterou Doucha pracoval, ale tvrdí, že pro výpočet ceny akcií takzvanou výnosovou metodou, již použil, nebylo třeba zahrnout ostatní majetek podniku. Nebylo to obsahem úkolu, který od FNM dostal

Znalecký posudek společnosti Vox Consult, pro kterou Doucha pracoval, ale tvrdí, že pro výpočet ceny akcií takzvanou výnosovou metodou, již použil, nebylo třeba zahrnout ostatní majetek podniku. Nebylo to obsahem úkolu, který od FNM dostal. Na zpracování posudku měl navíc jen několik týdnů. „Posudek společnosti Vox Consult používá řadu pojmů, které nevysvětluje. Jeho vyznění je zavádějící, až mylné,“ uvedla u soudu Jana Němečková, znalkyně ze společnosti A-Consult plus, o jejíž posouzení se opírá obžaloba.

Už loni obžalovaný Doucha, který stejně jako Kuta a Škurek odmítá vinu, požádal o vypracování revizního posudku, který by protichůdné verze posoudil. „Podle názoru soudu není třeba znovu ohodnocovat majetek společnosti, ale postačí ohodnotit správnost metody výpočtu a konečné sumy odhadu předchozích posudků,“ vysvětlila v žádosti o revizní posudek soudkyně Fialová.

Zmíněný krok soudu vyvolal rozporuplné reakce. „Myslím si, že to potřeba není. Je tam několik znaleckých posudků. Byli k nim podrobně vyslýcháni i znalci. Nevyplynulo z toho, že by posudek obžaloby měl nějaké vady,“ řekla LN právnička Hana Marvanová, která zastupuje Sdružení nájemníků Byty OKD. Sdružení by mohl případný odsuzující verdikt otevřít šanci na náhradu škody ve sporu o hornické byty.

Líčení k OKD se protahuje

 • Soudní líčení odstartovalo 9. října 2015. Žalobci viní Rudolfa Douchu z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Dvěma bývalým manažerům Fondu národního majetku Pavlu Kutovi a Janu Škurkovi kladou za vinu porušení povinnosti při správě cizího majetku.
 • Po výsleších svědků Obvodní soud pro Prahu 2 líčení 18. března 2016 odročil. Zdůvodnil to tím, že chce oslovit konzultanty z ČNB a Burzy cenných papírů.
 • Předsedkyně trestního senátu Iva Fialová 13. srpna požádala Azet konzult, aby vypracoval revizní znalecký posudek. Termín pro odevzdání analýzy stanovil soud na 20. listopadu 2016.

Koho také vyslechla protikorupční policie v kauze OKD

Obžalovaní

 • Rudolf Doucha

Znalec Vox Consult, který v roce 2004 zpracoval posudek, v němž doporučil prodat podíl v OKD za 2,08 miliardy. Podle obžaloby měla být cena násobně vyšší. Za to byl obviněn z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

 • Jan Škurek

Bývalý člen výkonného výboru Fondu národního majetku (FNM), který vedl sekci strategických privatizací, čelí obžalobě za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Údajně dostatečně nedbal, aby majetek státu nebyl prodán nevýhodně.

 • Pavel Kuta

Byl obžalován z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jako druhý místopředseda výkonného výboru Fondu národního majetku byl Škurkovým nadřízeným. U výslechu oba uvedli, že o kvalitě posudku Vox Consult neexistovaly pochybnosti.

Uhlobaroni

 • Viktor Koláček

Jeden z dvojice bývalých majitelů společnosti Karbon Invest, která se státem exkluzivně vyjednávala o odkupu jeho akcií v OKD. V minulosti byl obviněn z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, ale soudy ho později osvobodily.

 • Petr Otava

Bývalý spolumajitel Karbon Investu, který byl s Koláčkem stíhán a následně zproštěn obžaloby z údajného tunelování OKD. Časopis Forbes ho odhadl jako 13. nejbohatšího muže Česka s majetkem 8,9 miliardy korun. V červnu 2015 zemřel.

 • Zdeněk Bakala

Jeden z českých top miliardářů. Ještě před prodejem akcií státu v OKD uzavřela jím zastupovaná společnost Charles Capital smlouvu na koupi akcií s Karbon Investu. Ovládl tím mimo jiné portfolio 45 tisíc bytů.

Politici a úředníci

 • Bohuslav Sobotka

Nynější premiér a předseda ČSSD. Bývalý předseda prezidia FNM a ministr financí ve vládách Špidly a Grosse, které rozhodovaly o prodeji státního podílu v OKD. Byl jedním ze spolupředkladatelů materiálů na jednání kabinetu.

 • Milan Urban

Poslanec ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu z let 2003 až 2006. Spolu se Sobotkou a ministrem práce a sociálních věcí byl předkladatelem materiálů k privatizaci OKD na jednání vlády.

 • Jan Juchelka

Bývalý předseda výkonného výboru Fondu národního majetku, jehož úřad jednal o prodeji akcií státu v OKD s Karbon Investem.

 • Zdeněk Hrubý

Exnáměstek ministra financí Sobotky, který měl na starosti privatizaci OKD. Jeho úkolem bylo zprostředkovat předložení materiálů z Fondu národního majetku na jednání vlády. Vášnivý horolezec v roce 2013 tragicky zemřel při výstupu v horách v Pákistánu.

Jak stát prodával podíl v OKD

O většinu ve společnosti OKD přišel už během devadesátých let.

12. listopadu 2003

Vláda rozhodla o zahájení exkluzivního jednání s firmou Karbon Invest vlastněné Petrem Otavou a Viktorem Koláčkem o prodeji 45,88 procenta akcií státu v OKD.

26. února 2004

Vznikl posudek VOX Consult, který ocenil podíl státu na 2,08 miliardy korun.

12. března 2004

Karbon Invest za akcie státu nabídl 2,25 miliardy korun.

23. března 2004

Špidlova vláda rozhodla o prodeji podílu státu Karbon Investu za 2,25 miliardy korun.

30. dubna 2004

Antimonopolní úřad zastavil prodej akcií státu a nařídil vládě neprodávat pod 3,5 miliardy korun, aby nešlo o nedovolenou podporu, kterou by mohla napadnout Evropská komise.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!