Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kauza Oleo Chemical: Tuhá bitva o ovládnutí firmy

  10:10
Před třemi lety začala policie kvůli údajnému tunelování společnosti Olea Chemical, jež jako jedna z mála u nás vyrábí bionaftu, vyšetřovat právníky a podnikatele v čele s lobbistou Ivem Rittigem. V současnosti je místem bojiště insolvenční soud.

Key Investments a Oleo Chemical. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Nemnoho tuzemských firem vyvolalo v posledních letech v politice takový povyk jako společnost Oleo Chemical. Liberecká firma se zabývá výrobou biopaliv. Před třemi lety začala policie kvůli údajnému tunelování Olea Chemical vyšetřovat právníky a podnikatele v čele s mocným lobbistou Ivem Rittigem. Případ dodnes rozmotávají soudy. Tím však příběh firmy nekončí.

Jak LN zjistily, v současnosti se vede tvrdý souboj o ovládnutí lukrativní firmy, která jako jedna z mála v republice umí vyrobit bionaftu. Místem bojiště se stal insolvenční soud a tím, kdo na celé věci může tratit desítky milionů korun, je mimo jiné i státní kasa.

Popření řady pohledávek

Insolvenční řízení Olea Chemical se táhne již od roku 2011. Velkou částku peněz firma dlužila příbramskému výrobci koupelen Ravak, který dnes požaduje zpět přes 700 milionů korun. V průběhu času se do tahanice o dluhy Olea a jeho vlastnictví vložilo zmiňované trestní stíhání kolem Rittiga a spol., na jehož začátku stáli právě lidé z Ravaku. Až letos v únoru se insolvenční řízení dalo pořádně do pohybu a nabralo nový směr.

V polovině května se uskutečnila klíčová schůze věřitelů, tedy firem a osob, které mají za to, že jim Oleo Chemical dluží peníze. Dostavilo se jich celkem 21, avšak jen části z nich se poštěstilo. Insolvenční správce Jiří Hanák totiž řadu pohledávek popřel.

Dlužník, tedy Oleo Chemical, navrhl, že svou znepokojivou finanční situaci chce vyřešit formou takzvané reorganizace. Jako řešení, jak vybřednout z dluhů, Oleo Chemical navrhlo spojení s firmou Temperatior. Ta financuje provoz linky pro výrobu bionafty a je jedním z věřitelů, kterým Oleo Chemical dluží peníze. Temperatior nabídl, že poskytne 400 milionů korun na to, aby se Oleo Chemical zbavilo dluhů a firma se znovu postavila na nohy.

V polovině května se uskutečnila klíčová schůze věřitelů, tedy firem a osob, které mají za to, že jim Oleo Chemical dluží peníze. Dostavilo se jich celkem 21, avšak jen části z nich se poštěstilo. Insolvenční správce Jiří Hanák totiž řadu pohledávek popřel – mezi nimi i Ravaku a s ním propojených firem nebo Specializovaného finančního úřadu, spadajícího pod Finanční správu. Státní orgán pohledává 80 milionů korun na daňových nedoplatcích.

Temné pozadí insolvence

Tím se Temperatior a s ním spříznění věřitelé dostali v insolvenčním řízení do výhody. V polovině května se jim prostřednictvím firem Cruz Del Sur, GO biz Jinonice a LisTop podařilo ovládnout věřitelský výbor, který je spolu s insolvenčním správcem klíčovým orgánem pro naplnění cílů celého řízení – v případě Olea Chemical fúze s firmou Temperatior.

Vývoj insolvenčního řízení rozlítil především společnost Ravak, která s představiteli Olea Chemical svádí tuhé bitvy na civilním i trestním poli od roku 2008. Jeden ze spolumajitelů koupelnářského obra Jiří Kreysa je přesvědčen o temném pozadí insolvence.

„Společnost Temperatior na základě jednání s vedením Olea Chemical se rozhodla podpořit reorganizační řešení dlužníka příslibem poskytnutí prostředků na uspokojení věřitelů. Toto řešení považujeme z pohledu věřitelů za nejvýhodnější,“ sdělil LN mediální zástupce Temperatioru Marek Pražák.

Vývoj insolvenčního řízení rozlítil především společnost Ravak, která s představiteli Olea Chemical svádí tuhé bitvy na civilním i trestním poli od roku 2008. Jeden ze spolumajitelů koupelnářského obra Jiří Kreysa je přesvědčen o temném pozadí insolvence – respektive o tom, že věřitelé jsou vzájemně propojeni a chtějí se tak dostat k lukrativnímu majetku Olea Chemical.

„Jsem přesvědčen, že tu čelíme ohromnému insolvenčnímu podvodu,“ řekl LN Kreysa. Podle něho je hlavním hráčem v pozadí třinecký podnikatel Grzegorz Hóta. „Je to další v řadě pochybných insolvencí Grzegorze Hóty. Na rozdíl od předchozích případů nyní má stát ještě možnost tyto machinace zastavit,“ připomněl Kreysa insolvenci jihlavské firmy Motorpal, kterou nedávno ovládla Hótova skupina Moto Capital. Shodou okolností i v této insolvenci byl správcem Hanák.

Vazby mezi firmami

Kreysa svá slova opírá o dění z konce druhého týdne května, kdy insolvenční správce popřel pohledávku jeho Ravaku, v důsledku čehož příbramská firma přišla o možnost ovlivňovat dění na schůzi věřitelů. „Máme za to, že počínání dlužníka a části údajných věřitelů v insolvenčním řízení je vedeno s cílem, aby řízení vyznělo ve prospěch jedné podnikatelské skupiny. Věříme, že soudy zajistí spravedlivý výsledek insolvenčního řízení,“ dodal Kreysa.

Z analýzy dokumentů v obchodním rejstříku vyplývá, že lze nalézt několik vazeb mezi firmami kolem Hóty, společností Temperatior (se kterou se má Oleo Chemical spojit) a s věřiteli Olea Chemical

Z analýzy dokumentů v obchodním rejstříku vyplývá, že lze nalézt několik vazeb mezi firmami kolem Hóty, společností Temperatior (se kterou se má Oleo Chemical spojit) a s věřiteli Olea Chemical. Hóta například vlastní firmu GOcom, která drží podíl ve firmě Insumenta SE, jež vlastní akcie Temperatioru. Z tohoto klubka vedou nitky (skrze shodné adresy firem, personální obsazení či zástavní práva) k věřitelům, kterým insolvenční správce uznal pohledávky vůči Oleu – například Grafenbach, Viveca Invest či Cruz Del Sur.

Hóta na dotazy LN o propojení věřitelů a dlužníka neodpověděl. Na dotaz reagoval pouze jeho mediální zástupce. „Společnost Temperatior nemá žádné vazby na současné akcionáře společnosti Oleo Chemical,“ uvedl Marek Pražák. Konkrétní vazby mezi jednotlivými firmami však nevyvrátil.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!