Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Opencard: Pražskému primátorovi Hudečkovi hrozí brzký konec

  22:34

„Mohl by to být způsob, jak se primátora a několika radních zbavit,“ obává se pražská radní a jedna z „postižených“ Eva Vorlíčková.

Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09). foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Jsme přesvědčeni, že obvinění nemá reálný základ, nicméně považuji za samozřejmé, že pokud státní zástupce podá obžalobu, tak ten den rezignuji,“ pronesl Tomáš Hudeček (TOP 09) poté, co byl v červnu zvolen primátorem hlavního města. Bylo to férové gesto, avšak pro životnost Hudečka coby primátora možná osudové.

ČESKÁ POZICE od několika na sobě nezávislých zdrojů zjistila, že obvinění radních v kauze Opencard skutečně spěje do fáze obžaloby. Což by znamenalo, že státní zástupce dospěl ke stejnému závěru jako policie, kvůli čemuž na radní včetně Hudečka podá obžalobu a obviněné pošle k soudu. Jedna z obviněných, pražská radní pro IT Eva Vorlíčková, tyto „šumy“ redakci potvrdila.

ČESKÉ POZICE již dříve publikovala rozhovor s obviněnou radní: Eva Vorlíčková ke kauze Opencard: Dostali jsme kmotrovskou výstrahu!

„Z vícera zdrojů se ke mně doneslo, že je snaha dopracovat kauzu do fáze obžaloby. Mohl by to být způsob, jak se nového primátora Tomáše Hudečka a obviněných radních, kteří na svých resortech postupně utnuli různé penězovody, zbavit. Navíc nezapomínejme, jaké podivné okolnosti doprovázejí vyšetřování úředníků kolem Jiřího Chytila v jiné kauze Opencard,“ sdělila ČESKÉ POZICI Vorlíčková.

Bývalý magistrátní úředník Jiří Chytil se k podivným událostem kolem své osoby vyjádřil v rozhovoru pro ČESKOU POZICI: Někdejší utajovaný svědek v kauze Opencard: Někdo se bojí mých důkazů!

Případ dozoruje státní zástupkyně Dagmar Máchová. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová na otázku, zda budou obvinění radní obžalováni, odpověděla: „Vyšetřování dosud nebylo ukončeno. Orientačně se ptejte zhruba počátkem září.“

Špatně zadaná a předražená zakázka?

Obvinění, které radní hlavního města obdrželi koncem letošního března, se týká kontraktu mezi Prahou a firmou Haguess z dubna 2012 o údržbě a správě softwaru pro Opencard. Hlavní město podle smlouvy Haguessu během dvou let zaplatí necelých 74 milionů korun. Podle vyšetřovatelů případu z českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) byla zakázka špatně zadaná a předražená.

Jednu z klíčových rolí v kauze hrají odborné posudky. Na jedné straně členové rady města při schvalování osudné transakce s firmou Haguess předložili posudek, dle něhož mohli schválit zakázku bez otevřeného výběrového řízení. Podle kriminalistů ale pochybili, neboť tím rada údajně připravila město o možnost vybrat nejvhodnější nabídku na základě srovnání více uchazečů.

K tématu odborných posudků jsme přinesli článek: Kauza Opencard: Posudky bývalé koalice nahrávají obviněným radním.

Posledním obviněným, který byl na policii u výslechu, byl ve čtvrtek 18. července bývalý náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09). „Na nic nového se mě neptali. Situace se nijak nezměnila. Předpokládám, že případ dospěje k soudu, kde prokážeme svoji nevinu a ukážeme, že jsme měli od počátku pravdu,“ sdělil ČESKÉ POZICI Hudečkův spojenec, kterého v červnu zastupitelský klub TOP 09 překvapivě vyšachoval z pozice náměstka primátora. Po vyslechnutí obviněných přijdou na řadu výslechy svědků.

Nic nenasvědčuje tomu, že by případ nedospěl do fáze obžaloby, stát by se tak mohlo zhruba v září. Politické konsekvence pro vládu nad pražskou radnicí by byly zcela zásadní.Nic nenasvědčuje tomu, že by případ nedospěl do fáze obžaloby, stát by se tak mohlo zhruba v září

Na otázku, zda by primátor a radní v takovém případě museli odstoupit, Hudeček ČESKÉ POZICI napsal: „Nikdo nemusí z nás nic, ale já jsem řekl, že tam tajtrlíkovat jako obžalovaný nebudu.“ Těžko si však představit, že by se Hudeček a radní jen tak vzdali. Poté by však záleželo na tom, zda by se podařilo vytvořit přesvědčivé zdůvodnění, proč i přes obžalobu by radní a primátor měli zůstat ve funkcích.

Pokud by Hudeček odstoupil, na jeho místo by mohl usednout náměstek primátora a neobviněný zastupitel TOP 09 Jiří Vávra, který o funkci usiloval již v červnu, a nebýt povodní (jež Hudečka zviditelnily), byl by dnes s největší pravděpodobností primátorem hlavního města právě on. S výměnou by zřejmě neměli problém ani sociální demokraté, kteří podporují menšinovou vládu TOP 09. Pražská ČSSD již při vyjednávání o stávající koalici preferovala možnost neobviněného politika v čele radnice.

Kdo to rozjel?

Záhadou zůstává, kdo celou kauzu takzvaně rozjel. „Ve vyšetřovacím spisu je uveden pouze záznam o zahájení trestního řízení, ze kterého vyplývá, že policejní orgán zahájil úkony trestního řízení z vlastní operativní činnosti. Jinými slovy standardní trestní oznámení tam není. Takto se to dělá, když se chce utajit zdroj podání trestního oznámení nebo zdroj prvotní informace,“ napsal ČESKÉ POZICI analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Mezi pražskými politiky se čile spekuluje, kdo nebo která mocenská skupina byla spouštěčem – iniciátorem akce. V této souvislosti jsme mezi radními narazili na zajímavé jméno – Jan Tomášek. „Ano, od několika mých zdrojů se jméno pana Tomáška rovněž doneslo,“ potvrdila Vorlíčková.

Tomášek dříve pracoval jako policejní vyšetřovatel Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (SPOK, dnes součást Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality), v současnoti působí jako předseda představenstva makléřské pojišťovací firmy  Buckley Associates (o jejích zakázkách na magistrátu informoval v roce 2010 obsáhle deník MF Dnes) a detektivní firmy Le Grand Partenaire (obě firmy mají listinné akcie na jméno).

Od detektivní firmy Le Grand Partenaire vedou personální nitky až k pražskému dopravnímu podniku a spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana. Členem dozorčí rady detektivní firmy byl v letech 2005 až 2009 právník Pavel Novák. Tentýž muž pak působí v dozorčí radě firmy Tessile ditta, která vymáhá pro dopravní podnik pohledávky od černých pasažérů. Část jich tato firma přeprodává společnosti Tessile ditta services, v níž do loňského května působil prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPOZ).

Tomášek však odmítá, že by byl iniciátorem vyšetřování kauzy Opencard nebo že by se jakkoli jinak podílel na jejím rozjezdu. „Jako soukromá osoba nemám potřebu komunikovat s médii, ale na takovýto nesmysl se musím opravdu ohradit!!“ napsal ČESKÉ POZICI.

Proč nám připadá Tomáškovo jméno v souvislosti s kauzou Opencard zajímavé? Protože jeho manželka Alena Tomášková je partnerkou advokátní kanceláře Herczeg, Tomášková, Cebrovská – Advokáti. Tomáškové kolega Jiří Herczeg je však advokátem obviněné radní Evy Vorlíčkové.

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...