Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza padlé záložny: Jakou roli hrála v ovládnutí Sportenu?

  20:01
Co má společného nejstarší výrobce lyží v Česku, novoměstská firma Sporten, s vytunelovanou záložnou Metropolitní spořitelní družstvo, jež ještě nedávno zaměstnávala protikorupční detektivy? Právě tato záložna poskytla na ovládnutí továrny mnohamilionový úvěr.

Lyže Sporten foto: Reprofoto

V Novém Městě na Moravě má výroba lyží dlouhou tradici, která vydržela v dobré kondici i do dnešních dní. Pod hlavičkou podniku Sporten se odtud nadále vyvážejí do celého světa. Továrna měla předloni solidní tržby 160 milionů korun a její současný majitel, podnikatel Grzegorz Hóta, se dokonce jeden čas s její pomocí neúspěšně pokoušel získat slovinský Elan.

Způsob, jakým Hóta podnik ovládl, však z dnešního pohledu vzbuzuje pozornost. Prostředky mu totiž poskytla padlá záložna Metropolitní spořitelní družstvo, jejíž úvěrová politika ještě donedávna čile zaměstnávala protikorupční detektivy. Zajímavé přitom je, jakým způsobem se majitelé k úvěrům chovali.

„Jakékoli uměle vytvářené konstrukce důrazně odmítáme a budeme se proti nim bránit všemi dostupnými právními prostředky. Jsou krajně nevěrohodné a nedávají žádný ekonomický smysl,“ vzkazuje dnes Hóta prostřednictvím svého mediálního zástupce Marka Pražáka. Přesto stojí za to se na celý příběh podívat.

Miliardový tunel

Pád kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) na konci roku 2013 byl jedním z největších krachů finanční instituce v Česku za poslední roky. A v čem za některými zaostával velikostí, to dohnal kontroverzí. Ne nadarmo se o MSD hovoří jako o dočista vytunelované záložně, na jejíž sanaci musel Fond pojištění vkladů (FPV) poskytnout 12 miliard korun. Zpět dostal zhruba třetinu, hlavně díky pohotové akci státního zastupitelství.

Na otázku, kdo je za ono několikamiliardové manko odpovědný (FPV je instituce zřízená zákonem), stále neexistuje uspokojivá odpověď. Každým dnem lze očekávat oznámení data soudního přelíčení, v kterém se z údajných trestných činů budou zpovídat dvě desítky lidí. Jde však o členy představenstva a bílé koně, tedy osoby, které pečlivě připravený tunel mohly jen stěží řídit.

Grzegorz Hóta je mladý byznysmen, který je známý svými investicemi do pivovarnictví, kde vlastnil významný podíl v Pivovarech Lobkowicz, nebo do jihlavského Motorpalu, který má v plánu ovládnout.

LN již v minulosti ukázaly na ústeckého podnikatele Jiřího Lišku, který není zrovna mediálně známou osobou. Padají ale i jiná jména. Například uhlobarona a jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače. Jeho v souvislosti s pozadím zkrachovalé kampeličky zmínil muž jménem Vít Zaorálek, opět nepříliš známý byznysmen, jehož slova o Tykačovi (vyřčena v materiálu zaslaném na Vrchní státní zastupitelství v Praze) je navíc potřeba brát s velkou rezervou. Nedávno byl sám Zaorálek pravomocně odsouzen za konkurzní podvody a v kauze MSD se záhadným způsobem dostal k vlastnictví několika desítek firem, jež ze záložny čerpaly úvěry. Tykač navíc jakoukoliv spojitost s MSD ostře popřel.

Vzhledem k tomu, že z MSD se ztratily miliardy hlavně kvůli pochybným úvěrům, hodí se říct, kterými směry peníze z kampeličky mířily. Lidové noviny v rámci analýzy dnes již veřejně dostupných materiálů narazily na nové zajímavé jméno. Dva úvěry v hodnotě několika stovek milionů korun si z MSD vzaly společnosti spojené s podnikatelem Grzegorzem Hótou. Poměrně mladý, pětatřicetiletý byznysmen je známý svými investicemi do pivovarnictví, kde vlastnil významný podíl v Pivovarech Lobkowicz, nebo do jihlavského Motorpalu, který má v plánu ovládnout.

Půjčka na lyže

V MSD mu však šlo o jiný byznys, mimo jiné o lyže. A způsob, jakým s půjčkami z vytunelované kampeličky naložil, vyvolává několik otázek. Hóta je spojený se společností MT Absol, již vlastní neprůhledná kyperská firma. V roce 2005 ji zakládal, po jistou dobu vlastnil a dnes ani nepopírá, že v ní měl obchodní vazby. MT Absol získala z kampeličky úvěr 100 milionů korun. Na rozdíl od řady dalších půjček poskytnutých MSD byl úvěr řádně zajištěn.

Ovšem mnohem zajímavější je půjčka pro akciovou společnost WRES. V té měl Hóta přibližně třetinu akcií. Firmě na konci roku 2012 poskytlo MSD 180 milionů korun, a to na nákup většinového balíku akcií (přibližně 77 procent) nejstaršího výrobce lyží v Česku firmy Sporten. Že k tomu skutečně došlo, je veřejně známá informace. Hóta společnost koupil od Ladislava Adamce mladšího, syna stejnojmenného předlistopadového premiéra.

Ale vraťme se ještě o krok zpět. Aby mu MSD peníze poskytlo, musel Hóta nabídnout odpovídající zajištění, a sice nakoupené akcie Sportenu. Ty mělo mít MSD v zástavě až do doby, než bude půjčka splacena. Jenže tady začíná být příběh o něco zajímavější. Připomeňme, že kampelička zkrachovala 18. prosince 2013, kdy ji Česká národní banka odňala licenci. Ve stejný den poslala k Městskému soudu v Praze insolvenční návrh, který na ni ještě před Vánoci prohlásil konkurz.

Firmě WRES na konci roku 2012 poskytlo MSD 180 milionů korun, a to na nákup většinového balíku akcií (přibližně 77 procent) nejstaršího výrobce lyží v Česku firmy Sporten.

Jen o deset dní později, 27. prosince, svolává společnost Sporten mimořádnou valnou hromadu. Na ní hlavní akcionář, tedy Hótova společnost WRES, prosazuje redukci základního kapitálu, a to pomocí snížení jmenovité hodnoty akcií. A ve svém kroku je úspěšná. Akcie, jejichž nákup financovala zkrachovalá záložna, rázem nemají nominální hodnotu zhruba 90 milionů korun, ale jen čtyři a půl milionu korun.

„Snížení kapitálu Sportenu schválené v roce 2013 nemělo žádný vliv na hodnotu zástavy u MSD,“ říká jménem Hóty Marek Pražák. Nelze než souhlasit. I když se nominální hodnota změnila, většinový podíl ve výrobci lyží měla stále uschovaná kampelička. Jenže tady příběh nekončí.

O rok a půl později WRES totiž základní kapitál znovu navyšuje, a to způsobem, který se při pohledu laickýma očima mohl MSD zásadně dotknout. Dvanáctého června 2014 WRES už jako jediný akcionář schvaluje změnu stanov společnosti Sporten, které nyní obsahují zásadní položku. Rozhodnout o navýšení kapitálu vydáním nových akcií teď může i menšinový akcionář.

Což se také děje. Na scéně se objevuje společnost Allenton, která je též spojená s Grzegorzem Hótou (média o něm hovoří jako o majoritním vlastníkovi). A s pomocí svých 17,7 procenta akcií, které nebyly v zástavě záložny, navyšuje kapitál na 35 milionů korun vydáním nových akcií. Stručně řečeno, kampelička rázem nemá v trezoru nebo na majetkovém účtu 77 procent akcií Sportenu, ale přibližně deset procent.

Hóta výše popsaný, poměrně komplikovaný proces vysvětluje právě v souvislosti se snahou ovládnout s pomocí Sportenu slovinský Elan. Což dává smysl. Nemohl se ale také podepsat na částce, kterou v konkurzu získal Fond pojištění vkladů? Ten samý fond, který za sanaci kampeličky utratil dvanáct miliard korun? Nemohlo hypotetické znehodnocení zástavy snížit částku, kterou fond za prodej pohledávek dostal?

Staří kamarádi

Na to je už skutečně těžké odpovědět – právě kvůli způsobu, jakým konkurz MSD probíhal. Jak známo, insolvenčním správcem MSD nebyl nikdo jiný než kontroverzní advokát Ivo Hala, toho času ve vazbě kvůli obvinění v rozsáhlém případu insolvenčních podvodů (jež se ale MSD zřejmě netýkají). V pozici správce měl v popisu práce i zkontrolovat hodnotu úvěrů a jejich zástav. To ale není to nejdůležitější.

Hala prodal souhrnný balík pohledávek MSD, mimo jiné i za MT Absol a WRES, v nominální hodnotě více než deseti miliard korun za 1,4 miliardy. Nebyla by částka vyšší, kdyby k navýšení kapitálu Sportenu nedošlo? Věděl o tom Hala jako správce MSD? Také tyto otázky bude dnes již těžké zodpovědět. Hala však přinejmenším měl pravomoc navýšení kapitálu zastavit.

Hóta: „Úvěr poskytnutý MSD společnosti WRES byl splacen v termínu splatnosti.“

„Úvěr poskytnutý MSD společnosti WRES byl splacen v termínu splatnosti,“ zdůrazňuje Hóta. Důležité je, komu půjčku splatil, a sice až novému majiteli pohledávek z MSD. Jejich kupcem byla společnost AB Credit Karla Pražáka, bývalého manažera PPF.

Ten však hned o měsíc a půl později přeprodal podstatnou část pohledávek jiné společnosti jménem Glory Daze Associated z Britských Panenských ostrovů. Podle informací LN měl balík obsahovat i úvěry Hótových firem. A zmíněná Glory Daze je spjatá se společností EC Group, již ovládá podnikatel Pavel Šimek.

Jde o dobrého známého a v minulosti častého spolupracovníka Pavla Tykače. Důležitá informace dosud ještě nezazněla. Mezi Tykačovy spolupracovníky totiž média ještě v nedávné době řadila též Grzegorze Hótu.

Jak šel čas ve Sportenu

13. 12. 2012 - Společnost WRES získává úvěr 180 milionů korun na nákup majoritního podílu ve výrobci lyží Sporten. Jako zástavu poskytne 77,28% akcií Sportenu.

18. 12. 2013 - Centrální banka odebírá kampeličce MSD licenci a tím de facto ukončuje její činnost.

23. 12. 2013 - Městský soud v Praze vyhlašuje na MSD konkurz. Insolvenčním správcem je jmenován Ivo Hala.

27. 12. 2013 Sporten svolává valnou hromadu. Na ní je základní kapitál společnosti snížen z 89,5 - milionu Kč na 4,5 milionu a zároveň vytěsňuje menšinové akcionáře.

12. 6. 2014 - WRES mění stanovy Sportenu tak, že k navýšení kapitálu stačí minoritní podíl akcií.

18. 8. 2014 - Minoritní podíl, který nebyl v zástavě MSD, je převeden na společnost Allenton. Ta navyšuje kapitál Sportenu emisí nových akcií na 35 milionů korun. Podíl akcií v zástavě MSD tím pádem klesá přibližně na 10%.

18. 3. 2015 - Insolvenční správce MSD Ivo Hala prodává balík pohledávek společnosti AB Credit. Ta část z nich obratem přeprodává společnosti Glory Daze Associated z Britských Panenských ostrovů.