130 let
Sobotka a Pelta.

Sobotka a Pelta. | foto: Michal Šula, MAFRA

Kauza Pelta: Fotbalový boss zahrnul do svého systému i Sobotku

  •   9:44
Expředseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta si chtěl systémem rozdělování dotací pojistit přízeň politiků. Dotace měly mířit do projektů, které mohly například zvýšit popularitu vybraných osob. Na jednom z prvních míst byl i premiér Bohuslav Sobotka a vlivný sociální demokrat Karel Březina.

Když fotbalový boss Miroslav Pelta s někdejší náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou řešil, které sportovní projekty mají dostat dotace, řekl: „Karel je miláček Sobotky. Ten to vyvažuje všechno a já jsem ulice.“ Jindy definoval hierarchii slovy: „Já to beru, že je premiér, Karel a já jsem jejich podržtaška.“ Ze záznamů těchto dialogů, které při vyšetřování kauzy dotací pro sport zajistili vyšetřovatelé, vyplývá, že „Karel“ je vlivný sociální demokrat Karel Březina. Pro Peltu byl důležitý jako blízký premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

Lidové noviny již ukázaly, jak podle policie fungoval Peltův systém rozdělování dotací. Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) si chtěl jejich prostřednictvím pojistit přízeň politiků: dotace měly přednostně mířit do projektů, jež mohly například zvýšit popularitu vybraných osob. A do svých plánů zahrnul na jednom z prvních míst i premiéra.

Dlouhodobá úzká vazba

O Peltových prioritách svědčí diskuse s Kratochvílovou, jak je zachytila policie. Pelta varoval před riskantními střety s vládní ČSSD. „Já nechci ch**t proti větru, protože samozřejmě všude jsou jasný socanský. Já samozřejmě říkám, mně to nevadí, já splním systém, ať jim něco zbyde. Já jsem normálně racionální,“ prohlásil.

Karel Březina se už poněkolikáté ocitl v epicentru ožehavého případu. Díky své úzké vazbě na Sobotku se tak jeho problémy přenášejí na premiéra. Po boku Sobotky, který si ho uvnitř strany drží v těsné blízkosti, se pohybuje dlouhodobě.

Kratochvílová se podívala do seznamu s navrhovanými příjemci dotací, který s Peltou postupně dávali dohromady. „Hele, a v té racionalitě, dívej. Jako tady tohle jsou socanský poslaný akce,“ odvětila. Pelta přikývl a dodal: „Ale ty musíš říct, kde to má hodnotu vlivu. Kde ta hodnota vlivu je. Premiér je hodnota vlivu,“ vysvětlil Pelta. Konkrétně v souvislosti s premiérem pak podle poznatků policie Pelta s náměstkyní řešili podporu projektu ve Slavkově u Brna, kde Sobotka vyrůstal. „Já to beru tak, že premiér má největší kartu,“ argumentoval Pelta.

Další prioritní osobou byl právě Karel Březina. Pelta s Kratochvílovou plánovali, že sportovním klubům spjatým s Březinou pošlou 20 až 30 milionů korun. Pelta si Březiny vážil. Jak vyplývá ze zaznamenaných dialogů, u fotbalového bosse bylo Březinovou hlavní přidanou hodnotou kamarádství se Sobotkou. To neznamená, že by Březina pro Sobotku sháněl dotace. Ani jeden z nich není v dotační kauze obviněný. Jejich případ není kriminální, důležitý je ale z hlediska politického.

Březina se už poněkolikáté ocitl v epicentru ožehavého případu. Díky své úzké vazbě na Sobotku se tak jeho problémy přenášejí na premiéra. Po boku Sobotky, který si ho uvnitř strany drží v těsné blízkosti, se pohybuje dlouhodobě. Na dotaz, zda Sobotka s Březinou řeší jeho kontroverzní případy, které se zdaleka netýkají jen současné dotační kauzy, či zda si uvědomuje, že za svého kamaráda jistým dílem nese politickou odpovědnost, bývalý předseda ČSSD neodpověděl.

Poradce ministryně školství

K roli Karla Březiny v kauze sportovních dotací je třeba dodat, že z hlediska ministerstva školství nebyl člověk zvenčí, nýbrž poradce šéfky resortu Kateřiny Valachové. V tandemu s Bohuslavem Sobotkou však mířil mnohem výš. Sobotka nad Březinou dlouhodobě drží ochrannou ruku. A naopak Březina svého kamaráda několikrát podržel. Nejvíce v roce 2013. Když několik hodin po skončení sněmovních voleb odjela skupinka sociálních demokratů v čele s Michalem Haškem jednat s prezidentem Milošem Zemanem za zády svého předsedy o nové vládě, Sobotka měl namále.

Sepětí mezi Sobotkou a Březinou nepovolilo ani před dvěma lety, kdy na pražského sociálního demokrata prasklo, že se tajně scházel s ředitelem dopravního podniku. A tak se před rokem nakonec stal poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové – jednou z jeho agend byla sportovní problematika.

Hrozilo mu, že nebude mít příležitost vyjednávat o novém kabinetu. Příběh se do české politické paměti zapsal jako lánský puč. Tehdy se však uvnitř strany vzedmula „sobotkovská“ vlna solidarity a předseda nakonec oranžový „tajfun“ ustál. Zásadní roli při tom sehrál Sobotkův kamarád Březina. Byl i jednou z tváří demonstrace na Hradčanech na podporu šéfa strany. Sobotka to svému příteli nezapomněl.

Kdyby ho nebrzdil pravomocný rozsudek kvůli angažmá v pražském dopravním podniku, Březina by po vzniku Sobotkovy vlády na začátku roku 2014 s velkou pravděpodobností zakotvil ve vrcholném postu na některém z ministerstev, úřadů nebo státních podniků. Sepětí mezi Sobotkou a Březinou nepovolilo ani před dvěma lety, kdy na pražského sociálního demokrata prasklo, že se tajně scházel s ředitelem dopravního podniku. A tak se před rokem nakonec stal poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové – jednou z jeho agend byla sportovní problematika.

Odměny i tresty

Pelta s Kratochvílovou na premiéra při svých rozhovorech často pamatovali a znovu se dostávali k Březinovi. Když sestavovali seznam preferovaných dotací, uhodilo je do očí neznámé slovo „prmo“. Pelta nevěděl, oč jde. Kratochvílová řekla, že je to premiér. Pelta potvrdil, že to tutově je premiér. „Jo, a to nám ještě potvrdí Karel,“ ujišťovala Kratochvílová, že se ještě poradí s Březinou. Když se pak ale v květnu policisté Pelty ptali, co „prmo“ znamená, Pelta nevěděl. Březina na dotaz, zda se o dotace zajímal či zda o nich jednal s Peltou a spol., LN neodpověděl.

Peltův systém podle policie nespočíval jen v odměnách – uměl i „trestat“. Kdo tehdy stál v sociální demokracii v opozici vůči předsedovi Sobotkovi a jeho vedení, měl smůlu.

Ohledy na zájmy premiéra se podle zjištění vyšetřovatelů projevovaly i v dalším rozhodování. Peltův systém podle policie nespočíval jen v odměnách – uměl i „trestat“. Kdo tehdy stál v sociální demokracii v opozici vůči předsedovi Sobotkovi a jeho vedení, měl smůlu. Kratochvílová třeba odmítala poslat podporu tehdejšímu hejtmanovi a Sobotkovu oponentovi Jiřímu Zimolovi. „To škrtám. Nemůžu dát do jižních Čech Zimolovi prachy,“ pronesla.

Podobně dopadl i klub v Brně-Řečkovicích. Kratochvílová totiž měla podle dokumentů podezření, že se kolem tohoto sportovního spolku pohybují Sobotkovi kritici v čele s Jeronýmem Tejcem. „Tak to je nesmysl,“ souhlasil Pelta. Podezření z manipulací s dotacemi a ovlivňování expertní komise na ministerstvu školství Peltu mocensky smetlo. Na začátku května byl obviněn a několik týdnů strávil ve vazbě. Spolu s ním a Kratochvílovou byli obvinění další tři lidé a dvě sportovní organizace. Březina mezi obviněnými není.

Nekompetentní úředníci

Pelta se před vyšetřovateli bránil, že chtěl jen českému sportu pomoci a bojoval za jeho zájmy, jak jeho funkce vyžadovaly. Nepopřel však, že rozdělování dotací mělo výrazně politické pozadí. „Takhle vytržené z kontextu to vzbuzuje dojem, že se tam něco manipulovalo, ale prostě to bylo vždycky jenom politické rozhodnutí, jiné možnosti neexistují,“ uvedl. Oficiálně aktéři příběhu většinou mlčí.

Pelta, který je mimo jiné obviněn z navádění ke zneužití pravomoci úřední osoby, se před policisty bránil, že na ministerstvu pracují nekompetentní úředníci. V dotacích je jejich vinou chaos a on se jen snažil vypomoci coby externí poradce.

LN zeptaly v advokátní kanceláři Petra Schopfa, jak se ke kauze staví jeho klientka Kratochvílová. „Z hlediska advokátního jsou prioritou zájmy klienta a povinnost mlčenlivosti,“ řekla LN zástupkyně kanceláře. Schopf k tomu v květnu pro Seznam.cz uvedl: „Na žádném nekalém ovlivňování rozdělování dotací se nepodílela, svoji funkci vykonávala v souladu se všemi všeobecně závaznými právními předpisy.“

Peltův advokát Bronislav Šerák se k probíhajícímu vyšetřování nechtěl vyjádřit. „A to i s ohledem na úniky z vyšetřovacího spisu, když přípravné řízení je neveřejné, ale novinářská obec disponuje údajnými odposlechy a dokumenty, které nemá ani obhajoba k dispozici,“ dodal. Pelta, který je mimo jiné obviněn z navádění ke zneužití pravomoci úřední osoby, se před policisty bránil, že na ministerstvu pracují nekompetentní úředníci. V dotacích je jejich vinou chaos a on se jen snažil vypomoci coby externí poradce.

Proč musel Pelta do vazby?

  • Když policie na začátku května spustila vyšetřování dotační kauzy, Miroslav Pelta strávil nejdříve dva dny v cele předběžného zadržení.
  • Posléze však žalobci požádali soud o uvalení vazby. Pelta na několik týdnů zamířil za vazební mříže.
  • Důvodem, proč státní zástupci nestíhali v první etapě Peltu na svobodě, byly podle serveru Seznam Zprávy obavy z Peltových kontaktů.
  • Hlavní hrozbou pro státní zástupce bylo Peltovo přátelství s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Další vlivnou vazbou byla Peltova známost s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem. Server Seznam Zprávy informaci vyčetl z dokumentu pro soud, kde žalobci vysvětlovali, proč chtějí mít Peltu raději pod zámkem než na svobodě.
  • Linka na Tuhého a Murína dokresluje, jak vlivné známosti si dokázal bývalý šéf českého fotbalu vybudovat.
  • Obava státních zástupců z Peltova propojení na policejního prezidenta či šéfa GIBS zase naznačuje, jakou důvěru žalobci – v tomto případě Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou – chovají k Policejnímu prezidiu či generální inspekci. Jejich vztahy ochladly zejména po loňské policejní reorganizaci či kauzách, které Bradáčové úřad dozoruje. Murín například letos v únoru musel vypovídat v kauze Beretta.

Systém Pelta

Na začátku května začali detektivové vyšetřovat, jak ministerstvo školství nakládá s dotacemi pro sport. Postupně bylo obviněno pět lidí a dvě sportovní organizace.

Obvinění

  • Miroslav Pelta, bývalý předseda Fotbalové asociace ČR
  • Simona Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministryně pro řízení sekce sportu a mládeže
  • Zdeněk Bříza, bývalý šéf odboru sportu ministerstva školství
  • Miroslav Jansta, předseda České unie sportu
  • Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu FAČR, Česká unie sportu

Podle policie Pelta s Kratochvílovou sestavovali seznam, komu přidělit dotaci. Přednost dostaly projekty, které mohly přispět k popularitě vybraných politických osobností. Mezi nimi byli mimo jiné:

  • Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
  • Exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD)
  • Karel Březina, vlivný politik ČSSD a premiérův kamarád
  • Petr Vokřál, primátor Brna (ANO)
  • Marian Jurečka, ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL
  • Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu
  • Martin Nejedlý, vlivný podnikatel a ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana

Ze samotného seznamu samozřejmě nelze vyvozovat spoluúčast osob, které se na něm ocitly.

Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás