Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Rath otřásá lukrativním byznysem v nemocnicích

  12:37

V korupční aféře bývalého hejtmana figurují mimo jiné tři firmy, které v České republice získaly zakázky za více než devět miliard korun.

V kauze Davida Ratha ani zdaleka nejde jen o bývalého středočeského hejtmana a jeho tým „spolupracovníků“ okolo Kateřiny Pancové a Petra Kotta, který se podílel na cinknutých veřejných zakázkách ve středních Čechách. Jak v pátek 20. července barvitě popsaly Hospodářské noviny (HN), Rathova korupční aféra dusí byznys v nemocnicích za miliardy korun.

Z nových odposlechů, které v tomto týdnu doslova zaplavily snad všechny deníky, vyplývá, že kromě kauzy „Buštěhrad“, kvůli níž teď poslanec Rath pobývá v Litoměřicích ve vazební věznici, přijal úplatky (až devět milionů korun) v dalších třech případech. Policie už kvůli tomu doručila do sněmovny novu žádost o vydání Ratha k trestnímu stíhání. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová uvedla, že se nová zjištění týkají nákupu zdravotnických vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Středočeský kraj nebyl tím, v němž měly firmy nejvyšší „obrat“

V Rathově korupční aféře uvízly mimo jiné tři společnosti, které podle HN od roku 2006 získaly v celé České republice zakázky v nemocnicích a úřadech ve výši 9,3 miliardy korun – Hospimed (od roku 2006 získala zakázky za 5,18 miliardy korun), Puro-klima (2,89 miliardy korun) a nadnárodní B. Braun Medical (1,23 miliardy korun). Vyšetřování může ukázat, že šlo o důmyslný systém manipulace s nemocničními tendry, který spoluvytvářeli důležití hráči na českém zdravotnickém trhu.

HN upozorňují, že vyšetřování by se ve výsledku nemuselo dotknout pouze uplácejících manažerů daných společností, ale vzhledem k zákonu o trestní odpovědnosti firem platnému od letošního ledna by na prohřešky svých manažerů mohly doplatit i samotné firmy. Soud jim může uložit pokutu nebo je dokonce zrušit.

„Je tak možné, že Rathovy miliony zcela rozvrátí způsob, jak se v Česku po léta dělal zdravotnický byznys,“ poznamenávají HN. Z přiloženého grafu také vyplývá, že Středočeský kraj nebyl tím regionem, v němž zmiňované firmy měly nejvyšší „obrat“...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!