Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kauza Rittig: Kritika odposlechů u soudu tvrdě narazila

  18:38
Roman Janoušek, Marek Dalík a nyní Ivo Rittig. Moc dříve nedotknutelných postav šedého světa mezi politikou a byznysem slábne. Prvně jmenovaný je dočasně propuštěný z vězení, bývalý přítel Mirka Topolánka sedí ve vězení a první rozsudek, byť nepravomocné devítiměsíční podmínky, už má na krku i Rittig, když mu „faktor Rath“ nevyšel.

David Michal (vlevo) a Ivo Rittig (uprostřed) u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Poprvé v historii České republiky byla odsouzena manželka bývalého premiéra. Janě Nečasové, dříve Nagyové, soud v kauze úniků informací ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) v úterý 10. ledna vyměřil zatím nepravomocný trest podmínky na 1,5 roku. Lobbistovi Ivovi Rittigovi a jeho právníkovi Davidu Michalovi pak devítiměsíční podmínku. Bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru soud obvinění zprostil.

Vysvětlení soudce městského soudu v Praze Petra Nováka je důležité z hlediska politického. Po vynesení rozsudku argumentoval, že Nečasové nelze uvěřit tvrzení, že její komunikace s Rittigovým právníkem Davidem Michalem byla pouze společenská či že by šlo o kavárenské řeči. Předseda senátu je přesvědčen, že obsahem komunikace byly závažné informace pocházející z utajených dokumentů BIS. „Máme za prokázané, že se paní Nečasová k obsahu zprávy dostala, i když není jasné jak, a že byl obsahem jednání, které vedla s panem Michalem,“ pronesl soudce Novák.

Právní mantinely

Soud tedy neuvěřil verzi někdejší šéfky Nečasova kabinetu, která tvrdila, že od Nečase dostala za úkol zkontaktovat lidi z okolí tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), jemuž měla Nečasová tlumočit rozhořčení z dění na ministerstvu, konkrétně v národním podniku Budějovický Budvar spadajícím pod zemědělský resort. Učinit tak dle svého tvrzení chtěla prostřednictvím advokáta Michala, jehož klientem byl lobbista Rittig.

Soudce pražského městského soudu Petr Novák určitým způsobem stanovil právní mantinely politického klientelismu

Novák takovou verzi nepřijal. Nečasová s Michalem naopak dle něho řešili, jak „sestřelit“ tehdejšího šéfa protimafiánské jednotky Roberta Šlachtu. Tedy policistu, který skupinu vyšetřoval. Soudce Novák tak určitým způsobem stanovil právní mantinely politického klientelismu. Ivo Rittig se ocitl v nezvyklé pozici. Movitý lobbista zažil ve své podnikatelské kariéře především momenty, kdy udílel pokyny a byl pánem situace.

U Městského soudu v Praze se ale v úterý 10. ledna ocitl na druhé straně, na lavici obžalovaných, kde pět hodin netrpělivě vyčkával na rozsudek v kauze úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Pozorovat u soudu tohoto muže, u kterého ještě před lety platilo, že dostat se s ním do kontaktu a slyšet jeho hlas je výsadou prominentů, byl svým způsobem zážitek.

Tu se mu v tašce rozdrnčel mobilní telefon, o něco později se zase rozesmál tak nahlas, že soudci „přetrhl niť“ a ten na chvíli zapomněl, co chtěl přesně říci. Když se pustil do své závěrečné řeči, rozmáchle gestikuloval. Své myšlenky četl z papírů, které si prý pracně připravil. „Dal jsem si s tím v noci práci,“ pochlubil se a dodal, že na takovou činnost v pozdních hodinách není zvyklý.

Nečekaný verdikt

Veškeré hovory, které s dalšími obžalovanými vedl, označil za kavárenské povídačky. A když se podivoval, proč případ dozoroval ostravský žalobce Rostislav Bajger, a ne jeho pražští kolegové, odlehlost Prahy od slezské metropole porovnal se vzdáleností Prahy a italského letoviska hojně navštěvovaného Čechy – Bibione.

Rittig a spol. dlouhodobě působili odhodlaně a sebevědomě, skoro by se dalo říci, že nepravomocně odsuzující verdikt nečekali

Rittig se do širšího povědomí tuzemského publika zapsal koncem roku 2011. Tehdy se provalila kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik, odkud odcházely peníze do Karibiku do společností spojovaných s někdejší šedou eminencí ODS. Rittig se ale posléze nevytratil ze scény. Namísto ublíženého lobbisty se pasoval do role baviče, který na Twitteru glosuje aktuální politickou situaci, strefuje se do neoblíbených vyšetřovatelů v čele s Robertem Šlachtou a Lenkou Bradáčovou nebo sdílí se svými sledovateli (kterých má přes šest tisíc) rodinné fotografie z dovolené.

Soudce pražského městského soudu Petr Novák mu však v úterý 10. ledna náladu pokazil.Rittig a spol. dlouhodobě působili odhodlaně a sebevědomě, skoro by se dalo říci, že nepravomocně odsuzující verdikt nečekali. Spoléhali totiž na „faktor Rath“.

Obrana obžalovaných

Nejdříve ale k samotnému případu, ve kterém byli vedle Rittiga obžalováni advokát a spolumajitel kanceláře MSB Legal David Michal, někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý poradce ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) Tomáš Jindra. Žalobce Bajger, s jehož závěry se soudce Novák ztotožnil, vykreslil příběh následovně.

Obžalovaní označili odposlechy za nezákonné. Kritizovali zejména to, jakým způsobem došlo začátkem roku 2012 k jejich nařízení u soudu.

Rittig s Jindrou navedli Michala, aby se sešel s Nečasovou. Na schůzce se měl advokát od ředitelky kabinetu dozvědět mimo jiné utajené informace z činnosti BIS. Ty byly přitom určeny pouze pro předsedu vlády. Michal se následně o nabyté vědomosti podělil s lobbistou Rittigem. Žalobce Bajger v závěrečné řeči uvedl, že Rittig se skupinou spolupracovníků se obávali, že po nich jde protimafiánský útvar Roberta Šlachty.

Z odposlechů podle něho vyplynulo, že po seznámení se zprávou BIS Rittig uvedl, že je třeba „pracovat líp než doteď“. Právě prostorové odposlechy obžalovaných – pořízené v luxusním hotelu Ventana v centru Prahy – představovaly klíčové důkazy, na kterých celá kauza stála a padala. Toho si byli dobře vědomi i obžalovaní a jejich advokáti.

S výjimkou Nečasové, která jako jediná nebyla zachycena na odposleších, proto všichni útočili na tento důkaz – označili odposlechy za nezákonné. Kritizovali zejména to, jakým způsobem došlo začátkem roku 2012 k jejich nařízení u soudu. Obžalovaným vadilo, že příkazy státních zástupců se shodovaly s odůvodněním soudců.

Žádné kavárenské řeči

Taktika to nebyla vůbec náhodná. Právě kvůli takovým údajným vadám totiž na konci minulého roku shodil Vrchní soud v Praze kauzu bývalého hejtmana ČSSD Davida Ratha ze stolu. Soudce Pavel Zelenka rozhodl, že odposlechy jsou pro další kolo u krajského soudu nepoužitelné, neboť měly být více či lépe odůvodněny. „Odvolali jsme se, protože v případu byly použity nezákonné odposlechy, a skutek se nestal tak, jak je tvrzeno v obžalobě,“ řekl LN advokát David Michal, který společně s Rittigem a Nečasovou dostal podmínku (Tomáš Jindra byl zproštěn).

Soudce Novák zpochybnil, že by Nečasová, Rittig a Michal řešili kavárenské řeči. Jedním z témat dle něho bylo, jak se zbavit exšéfa protimafiánské policie Šlachty.

S kritikou odposlechů ale obžalovaní tvrdě narazili u soudce Nováka. Nasazení odposlechů dle něho bylo podle zákona. Soudce zároveň vysvětlil, že fakt, že případ nastartovali ostravští vyšetřovatelé, pravděpodobně souvisí s obavou, aby se v Praze u místních soudů věc hned na začátku vyšetřování „nevykecala“. Soudce Novák zpochybnil, že by Nečasová, Rittig a Michal řešili kavárenské řeči. Jedním z témat dle něho bylo, jak se zbavit exšéfa protimafiánské policie Šlachty. Jako by tušili, že o rok později právě jeho policisté spustí kauzu Nagygate.

Odstranit Šlachtu se povedlo až loni ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Ani kontroverzní reorganizace ale Rittigovu impériu od rozsudku nepomohla. K odposlechům z hotelu Ventana se mimo jiné nyní vyjádří vrchní soud.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!