Lidovky.cz

Kauzy dopravního podniku aneb Pražští politici v říši divů

  13:52

Matador pražské politiky Pavel Bém si netroufá komentovat kauzy DPP za jeho „primátorování“. Prý novinám nevěří a vše je v rovině spekulací.

 

Pavel Bém se v Obecním domě konečně zase viděl s přáteli. foto: © ČTKČeská pozice

Pražští politici z ODS a ČSSD nevěřícně kroutí hlavou a „kulí oči“, co že se to za jejich působení ve statutárních orgánech Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) dělo za nepravosti – například předražené jízdenky, patent na obrazovky ve stanicích metra či podezřelé personální propletence okolo bývalého šéfa DPP Martina Dvořáka.

Přitom jedním ze smyslů účasti politiků (kteří za to inkasují tučné odměny) ve statutárních orgánech firmy hlavního města by mělo být kontrolovat její činnost. Ti to však takto asi nechápou a bohužel za to nebyli ani nijak výrazněji potrestaní. Dělají jen „blbečky“, kteří o průšvizích v dopravním podniku nevěděli a popírají jakékoli pochybení ve výkonu svých funkcí.

„Kdyby se ukázalo, že Martin Dvořák nehospodařil s péčí řádného hospodáře a že připravil veřejnou instituci, tak na něho musí být podáno trestní oznámení. Nicméně já nevěřím tomu, co se píše v novinách. Vše je zatím v rovině spekulací, netroufám si proto celý příběh komentovat,“ řekl pátečním Hospodářským novinám bývalý primátor Prahy Pavel Bém. „Zatím jsou to virtuální mediální spekulace. Stejné, jako byly v případě Opencard, kdy se říkalo, že je předražená,“ zopakoval pro jistotu Bém svou nedůvěru k médiím.

Zdržme se komentáře k Bémově poznámce o Opencard a spíše se bývalého pražského primátora zeptejme, co mu přijde natolik spekulativního například na absurdním patentu na obrazovky v metru nebo na předražených jízdenkách. Pan Bém by si měl „troufnout komentovat“ kauzy DPP z doby, kdy šéfoval pražské radnici.

Někteří političtí matadoři z hlavního města si připadají jako Alenka v říši divů, co se týká kauz pražského dopravního podniku:

  • Karel Březina (ČSSD), bývalý první náměstek pražského primátora a člen dozorčí rady za „ředitelování“ Martina Dvořáka, HN řekl: „Nikdo nesignalizoval, že by v dopravním podniku docházelo k takovým problémům. Na zakázky dohlížel především management a představenstvo.“
  • „Ani ve snu mě nenapadlo, že se něco takového v dopravním podniku dělo,“ řekl listu Petr Hána z ODS, který byl v letech 2003 až 2011 členem představenstva podniku.
  • „My neseme odpovědnost za hospodářský výsledek, rozhodně ne za případné jednotlivé zakázky. Za zakázky nese odpovědnost management,“ řekl exnáměstek primátora a vlivný politiky ČSSD z Prahy 10 Antonín Weinert.
  • „Netušil jsem, co se v dopravním podniku děje. Neměl jsem ani žádné indicie, kdybych je měl, tak konám. Nedovolil bych takové věci, které se teď ukazují, že se tam děly. Informace, které se objevují, mě velmi překvapují,“ nechce mít nic společného s kauzami DPP někdejší náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.