Lidovky.cz

Kde je Honza Fischer? Schoval se.

  11:18

Expremiérovo doporučení, komu dát hlas ve druhém kole, nemusí mít zásadní vliv na výsledek. Fischer neměl vytvarovaný elektorát.

foto: © repro oficiální videoklip Jana FischeraČeská pozice

„Já se neschovávám, já se přece ale vůbec neschovávám,“ sliboval ve slavném videoklipu Jan Fischer. Ale hned po prvním kole voleb se schoval. Koho nakonec ve druhém kole podpoří původní prezidentský superfavorit, jenž nezvládl závěr kampaně a skončil až třetí? Vesměs všichni vyřazení kandidáti již ohlásili, zda jim je sympatičtější Zeman, Schwarzenberg, nebo ani jeden z nich. Fischer svou poslední prezidentskou minutu slávy odkládá.

Je ale na co čekat? A je k tomu vlastně důvod? Bezprostředně po prvním kole voleb se vytvořilo očekávání, že více než 800 tisíc hlasů pro Fischera bude jeden z rozhodujících faktorů pro výsledek celé volby. Jenže kdo jsou voliči Jana Fischera? Ke kterému z finalistů by mohli spíše inklinovat a do jaké míry by mohli být rozhodujícím prvkem pro druhé kolo? Fischer totiž nemá jasně vyprofilovaný elektorát. Troufám si odhadnout, že jeho voliči se spíše budou přelévat – kus sem, kus tam.

Podkladem pro tento odhad může být například statistická analýza sdružení Kohovolit.eu, Fischerovo voličstvo bylo pestrou směsicí. Získal zhruba šestnáct procet, tři z nich padají na vrub těch, kteří ve sněmovních volbách 2010 volili ČSSD, tři připadají bývalým voličům Věcí veřejných, čtyři procenta pak tvořili ti, kteří k posledním volbám do sněmovny vůbec nepřišli. I z toho můžeme usuzovat, že Fischerovo doporučení nemusí mít nutně zásadní vliv.

Jak se k druhému kolu bronzový kandidát z prvního kola staví, by nicméně bylo vhodné vědět už vzhledem k politické kultuře. Jeho středeční vyjádření bylo hodně divné. „V příštích dnech budu pečlivě sledovat další průběh kampaně a na základě chování obou kandidátů se vyjádřím krátce před druhým kolem volby.“ Jako by své konkurenty z několika měsíční kampaně dobře neznal! Vždyť ještě v polovině prosince v pořadu Hyde park říkal, že kdyby ve volbách nekandidoval, dal by hlas Schwarzenbergovi. Nyní ho kritizuje za vládní kroky a za to, že není nezávislou osobností, ale předsedou TOP 09.

Někdo by mohl říci, že Fischer se chová, jako by mu kamarádi na pískovišti rozdupali hrad. Nepřehlédněme však, že svým váháním vytváří dojem, že čeká, kdo mu co na oplátku nabídne. V předvolebních debatách byl člověkem bez jasného názoru, mistrem v umění mluvit a nic neříkat. Internetoví vtipálci Fischera počastovali přídomkem „želé“. Nyní však působí spíše vychytrale.

„Hlavně, hlavně vás moc prosím, posílejte, co štve vás, s čím jste nespokojení, co se vám naopak líbí, co si myslíte, že bych měl vědět,“ pronesl Fischer z dřevěných okenic ve vzpomínaném videu z chalupy. Tak tedy vzkazujeme, že toto pojetí změny, již sliboval, se nám fakt nelíbí.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.