Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kde vědci v Česku píší nejkvalitnější články

Jedním ze způsobů, jak zjistit, kdo činí velké objevy a kdo bádá na domácím kolbišti, je sledovat četnost studií v různě vlivných časopisech daných oborů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Milan V

divný výběr oborů

Za fyziku jsou vybrány obory, které netvoří převážnou část publikací fyzikálního výzkumu. Teoretická fyzika, optika a lasery, biofyzika (a elektronika) tvoří tak maximálně třetinu fyzikálních publikací. Jinak mám podobnou zkušenost jako Pavel Hobza. Velmi citované práce nevycházejí převážně v "nejprestižnějších" časopisech typu Nature.

Ale celkově lze říci, že publikační aktivita v kvalitních mezinárodních časopisech je u nás velmi dobrá, mnohonásobně vyšší než za bolševika. Na druhou stranu, ani za 26 let se nepodařilo nikomu to, co dříve Wichterlemu a Holému. To vidím jako největší nedostatek naší současné vědy (dobré vědy, jedno jestli základní výzkum či aplikace).

Milan Vaněček

0/0
11.6.2016 19:21

Z. Vrba

je to jen tunel na prachy a reálně nám dál svět uniká

Pointou pro nevědecké čtenáře je to, že za každý tento bod se platí z vládní podpory vědy a výzkumu kolem docela dost peněz. Takže díky tomu pár pisálků (omluva za ironii) dané škole vydělává prachy na přežití a reálný skutek utek (až na vyjímky). V USA investují stejné prachy i do aplikovaného výzkumu = vzniká hodně projektů, do kterých investují investoři, dochází k propojení vědy a praxe a k reálným ziskům a technologickému náskoku před ostatními. U nás končí výsledky v šuplíku, nebo se někomu prodají. Čest vyjímkám, jako jsou prof. Holý, kterých si nesmírně vážíme. Jenže já chci poměr 80 : 20 (spíše ještě hůře) pro aplikované realizace a reálný výzkum a ne 80 % pro psaní článků. Kéž se toho dočkáme. Pak nebude problém dávat na vědu a výzkum daleko více peněz.

0/0
11.6.2016 7:26

Re: je to jen tunel na prachy a reálně nám dál svět uniká

Holý prodal své léky v 80. letech a to ještě díky mimořádně pozitivní shodě okolností. Od té doby nic...

0/0
11.6.2016 8:34
Foto

Jiri Janecek

No, nevím...

... možná by stálo za to - když už má IDEA ta data - porovnat třeba vědeckou produkci a počet školených a doškolených PhD studentů na jednotlivých pracovištích.

---

Jinak celkem nepochopil, jak to zatřiďování zohledňuje fakt, že většina časopisů patří do více kategorií (např. Fluid Phase Equilibria je celkem slušný časopis pro chemické inženýrství a zároveň asi trochu horší pro fyzikální chemii).

0/0
10.6.2016 17:07

Re: No, nevím...

RIV skončil. Takže je to celé labutí píseň hodnocení.

Bělobrádek jel do východních Čech, kde bydlí, představit priority výzkumu na příští léta ....

TAČR pod vedením Petra Očka z MPO se nabízí, že má kompletní alternativu k RIVu. Hádejte k čemu to celé směřuje..

Je to špatně nebo nakonec, u všech všudy, dobře?

0/0
10.6.2016 18:39

Pořád ty nesmysly

Pořád stejné nesmysly: Nejlepší článek je ten, který v prvních 10-15 letech téměř zapadl, poté byl znovuobjeven a je stále citován. Na takové hodnocení je ovšem každé volební období příliš krátké. Jediné, co funguje, je trvalá profesorská smlouva, tenure.

PS: To nejsou kecy nějakého kafemlejnkově neúspěšného zhrzence. Byl jsem ředitelem Ústavu fyzikální biologie JU, který je i za období dva roky po svém zrušení druhý nejlepší v Biofyzice v ČR. Teď působím na té veleúspěšné rybářské fakultě a jsem spoluautorem tabulkově vůbec nejúspěšnějšího článku za poslední období.

0/0
10.6.2016 13:33