Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo se stane pražským primátorem? A co na to Petr Kellner?

  1:16

Pražské TOP 09 radí Evžen Hart, manažer ve skupině nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) byl v posledních týdnech kvůli rozpadu pražské vlády a posléze záplavám jedním z nejvytíženějších politiků v zemi. ČESKÁ POZICE několikrát usilovala o schůzku s ním, ale vzhledem k Hudečkově zaneprázdnění to byl takřka „nadnovinářský“ úkol. Až nyní se zadařilo. Stačilo se přes SMS zprávu zeptat, co pro pražskou topku dělá jistý Evžen Hart, a termín schůzky byl na světě.

„Evžena Harta mi dohodil Karel Schwarzenberg ještě v době, kdy jsme byli v opozici (v pražské opozici TOP 09 není od listopadu 2011 – poznámka redakce). Pan Hart mi radí s PR,“ řekl ČESKÉ POZICI Hudeček. Jak jsme na Harta přišli a proč nás jeho role v současné pražské politice zajímá?

Hart je expertem v oblasti reklamy a marketingové komunikace. Na začátku 90. let se podílel na volební kampani Sládkových republikánů, ODS pomáhal vytvořit logo s modrým ptákem, radil Jiřímu Dienstbierovi staršímu a jeho Občanskému hnutí. V roce 2000 se stal šéfem české pobočky Ogilvy.

Především však jde o vysoce postaveného manažera skupiny PPF (v letech 2007 až 2010 členem představenstva PPF, dnes členem představenstva dceřiné společnosti PPF Art, je též členem správní rady Nadace Charty 77) a někdejší pravou ruku nejbohatšího Čecha Petra Kellnera právě pro komunikaci. „Já jsem jedním ze spoluautorů vakua okolo Petra Kellnera. Je čistě na něm, jestli bude chtít to vakuum porušit,“ komentoval Hart svoji misi v rozhovoru pro Hospodářské noviny v roce 2010.

Možná slyšíme trávu růst a opravdu jde v případě Hartova angažmá jen o rady marketingového expertaEvžena Harta jsme si všimli nedávno v záběrech České televize k situaci na pražské radnici. Hart zrovna vycházel z kanceláře primátora Hudečka. Začalo nám vrtat hlavou, jaké zájmy by PPF, tato mocná a vlivná skupina, mohla skrze Harta mít na rozpadu pražské koalice. Náměstek primátora Pavel Richter ČESKÉ POZICI sdělil, že Hart není žádný lobbista, prý si jen občas chodí „poklábosit“ na magistrát. Hudeček tvrdí, že Hart mu pomáhá jen s PR a marketingem, a vylučuje, že by věděl o pokoutných zájmech PPF.

Možná slyšíme trávu růst a opravdu se v případě Hartova angažmá jedná jen o rady marketingového experta, ale uvedeme jeden příklad – jednu transakci, na které by PPF v Praze mohla mít eminentní zájem a kvůli ní si v radě města chystala palebné pozice. Jde o záměr hlavního města koupit od novozélandské firmy Northward Holdings Limited (tato firma podíl koupila loni v prosinci od Natlandu) menšinový podíl v Pražských službách.

Za společností Northward stojí podle Natlandu podnikatel Jaroslav Otenšlégr a v byznysových kruzích se říká, že Otenšlégr má v tomto „dealu“ s hlavním městem hájit zájmy PPF. Prahu by odkup podílu mohl stát výrazně přes půl miliardy korun, třeba až 800 milionů korun.

Hart ČESKÉ POZICI potvrdil, že s Hudečkem spolupracuje zhruba dva roky a radí mu v oblasti PR. Vyloučil, že by na radnici jednal z pozice PPF či že by se nějak zajímal o situaci v Pražských službách. S PPF prý již několik let nemá s jedinou výjimkou nic společného – je pouze členem představenstva PPF Art, která spravuje a rozvíjí aktivity skupiny PPF v oblasti kultury a umění.

Vávra, nebo Hudeček?    

Napřed se však musí vyjasnit politická situace na radnici. TOP 09 vyjednává o podpoře své menšinové vlády jak s ODS, tak s ČSSD. Pravděpodobnější je však varianta se sociálními demokraty. Rozhodne se možná příští čtvrtek na jednání zastupitelstva.

Do té doby si však TOP 09 musí ujasnit jednu důležitou záležitost – totiž koho nominuje na primátora. Ještě před povodněmi to vypadalo, že jím bude šéf zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra. Jenže velká voda vlila krev do žil Hudečkovi, který krizovou situaci ustál se ctí. Hudečka na pondělním jednání klubu TOP 09 doporučil na primátora někdejší lídr topky ve volbách Zdeněk Tůma, ve středu ho v Hospodářských novinách podpořil i šéf strany Karel Schwarzenberg.

Hudeček ČESKÉ POZICI sdělil, že výběr primátora by se neměl dostat do fáze lámání chleba. Vše se prý musí vyřešit domluvou, kterou údajně Hudeček s Vávrou mají. V tuto chvíli je jisté, že ani jeden by se primátorskému řetězu nebránil.

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč