130 let

| foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK, WikipediaČeská pozice

Kdo se stane šéfem policie, nebude-li chtít Lessy ani Červíček odejít?

Slovensko
  •   21:29

Zákon na to nemyslí, proto je možná dle současného policejního prezidenta lepší být jmenován generálem a odeslán někam, kde nebude překážet.

Ve svém článku na začátku letošního října jsem se zamýšlel, co se skrývá za chystaným jmenováním policejního prezidenta Martina Červíčka generálem. Odvedená práce to určitě není, protože hodnotit ji zhruba za rok po jmenování do tohoto postu mi přijde předčasné – vlastně ani není co hodnotit.

Uvažoval jsem, že jde možná o politický obchod za nedělání problémů po volbách a za uvolnění postu policejního prezidenta policistovi loajálnímu straně, která zřejmě bude vládnout po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Červíček byl do svých postů doslova katapultován za ministra vnitra Ivana Langera z ODS, a právě s touto stranou je i spojován jeho osobní život.

Neuplynuly ani dva týdny a máme zde možná jiné vysvětlení, a během několika dní může nastat pro policii nepříjemná situace, kdy bude mít hned dva policejní prezidenty – vedle Červíčka jím může být bývalý policejní prezident Petr Lessy.

Jak funguje GIBS?

Z jakých důvodů a za jakých okolností Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z přečinů zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu pomluvy a téměř okamžitě poté exministr vnitra Jan Kubice propustil ze služebního poměru příslušníky bezpečnostních sborů, se toho napsalo hodně a nemá cenu se k tomu vracet. Dnes po roce vyšetřování a soudů to vypadá, že Lessy bude zproštěn všech obvinění a logicky také rehabilitován. Bude mu tedy vyplacena ušlá mzda a bude vrácen do svého postu.

Máme jako řadoví občané zpětnou vazbu, jak funguje Generální inspekce bezpečnostních sborů?Z právního hlediska je to správný krok a jsem rád, že Lessy v tomto případě, kdy šlo o něho samotného, neustoupil a bojoval. Nic se však nemění na mém názoru v článku zveřejněném na konci srpna 2012. Popisoval jsem v něm také své zkušenosti s praktikami GIBS, jež nejprve někoho obviní, ale po několika měsících je trestní stíhání zastaveno, nebo soud rozhodne o zproštění obžaloby. Stalo se to, nebo se podle očekávání stane, i v Lessyho případě.

Jde-li o řadové policisty, nic se neděje, protože jsou lidsky i služebně zlikvidováni, ale nebude se už konečně něco dít, pokud touto dehonestovanou osobou byl policejní prezident? Máme jako řadoví občané zpětnou vazbu, jak funguje GIBS, jakou má výslednost práce? Nebo jde o partu podplukovníků a plukovníků, kteří si myslí, protože jsou nad všemi příslušníky bezpečnostních sborů, že mohou téměř vše, přestože to v mnoha případech ani neumějí? Nyní je čas se nad tím zamyslet.

Červíčkova úvaha

Policie v nedávné minulosti již měla dva vrcholné manažery na stejném tabulkovém místě – v dopravní policii ČR. Ale to nebylo stejně vidět, jako by tomu bylo v případě dvou policejních prezidentů. Jeden bude muset z kola ven. Který to však bude, pokud ani jeden nebude chtít?

Zákon na to nemyslí, a proto zřejmě úvaha a znalost toho, jak dopadl jeho předchůdce, který odejít nechtěl a nakonec byl odejit, vede současného policejního prezidenta Martina Červíčka k tomu, že je lepší být jmenován generálem a odeslán někam, kde nebude překážet. Třeba jako styčný důstojník na Slovensko.

Autor: Zdeněk Ondráček