Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když Bém zase stříká hněvem

  14:00

Bývalý korunní princ pravice i přes dovednou konstrukci své parlamentní řeči působí jako do rohu zahnaná šelma zvláštního ražení.

Vzkaz připravila skupina podepsaná větou: „Produced by fakof ods and cssd in cooperation with jejkokote mankote o.s.“Praha, 2013. foto: © produced by fakof ods and cssd in cooperation with jejkokote mankote o.s.Česká pozice

Věru pozoruhodný projev přednesl v den, kdy se v Poslanecké sněmovně hlasovalo o důvěře Rusnokově vládě, někdejší hvězdný politik a pražský primátor Pavel Bém (ODS-exODS-ODS). Kdo neviděl, neslyšel, neuvěří! Záznam je k poslechu zde, na stránkách českého parlamentu je i úplný přepis.

V rámci řečnických figur se politik a psychiatr v jedné osobě pochlubil „padesátiletým sportováním vycvičeným svalnatým tělem“, „mimořádnými výkony v oboru autoerotiky“ i „bujným poprsím své ženy“ (které jistě šmírující fízly potěší), ale také kulturním přehledem, když použil ubuovského obratu „kurvafix, při mém modrém ptáku“, v kterémžto případě ovšem letitý modroptáčník pozměnil větu „hovnajs, při mém zeleném ptáku“, jíž vynalezl Alfred Jarry.

Pavel Bém, pokud to bylo vlastně k porozumění, zkritizoval policejní odposlechy ničící osobní svobody a zasahující jeho syny plus kocoury (kteří vystupují v nahrávkách pod šiframi Černoch, Bilbo či Smeták), politické monstrprocesy, mediální manipulace (obzvláště z Mladé fronty DNES o údajně chystané krádeži údajných sta milionů korun údajně ukrytých doma u Bémů) a nechybělo ani kroucení hlavou nad tou „naší banánovou republikou“ a svízelnou situací politických stran.

Nechybí ve výčtu i politici?

Tak určitě! Je to tu děsné. Otázkou zbývá, zda za to opravdu mohou jen ohavně manipulativní média, štěnicemi vybavení policisté a ze řetězu utržení státní zástupci, anebo někdejší korunní princ pravice zapomněl dodat, že za to – aspoň tak trochu – mohou i zdejší politici. Včetně jeho, agresivně vystoupivšího horolezce, sběratele luxusních hodinek a bývalého přítele „politického podnikatele svého druhu“ Romana Janouška. Právě z jejich nahrané konverzace známe frázi „stříkám hněvem“, jíž renomovaný týdeník The Economist svého času přeložil trošku doslovně, byť geniálně jako „I am ejaculating with anger“.

ČESKÁ POZICE nedávno objevila v ulicích české metropole vzdělávací samolepky „Bém je skunk“, které asi mají něco naznačit. Jsou dílem umělecké skupiny, jež se k dílku hlásí větičkou: „Produced by fakof ods and cssd in cooperation with jejkokote mankote o.s.“

K Bémovu projevu se šiknou. Slovo skunk (squunck) pochází z algonkinského jazyka Indiánů Abenakí, přičemž hrubý význam odkazuje k „močící lišce“. Používá se jej k označení živočichů čeledi Mephitidae, kam patří asi tucet druhů skunků (včetně skunka pruhovaného a smradlavého). Jejich charakteristickým rysem je rovněž stříkání: v případě ohrožení se otáčejí k nepříteli zády a vystřikují až do vzdálenosti tří metrů odporný sekret.

V rohu uštvaná a štěkající šelma...

Bém, přes dovednou konstrukci své řeči, působí jako do rohu zahnaná šelma, která doslova „stříká hněvem“. Ohrožen už ale není jen Pavel Bém, ale i celá jeho rodná strana – drolící se ODS, jo, ta strana s hovnajs, modrým ptákem – i Zemanem leptaná ČSSD. Tradiční politické strany jsou prý drceny „jakobínskou, inkviziční, protikorupční, policejní, justiční a mediální mafií“, jak uvedl na konci svého historického výstupu Bém:

Zástupcům obou táborů, kteří spolu svého času uzavřeli absurdně teatrální „opoziční smlouvu“ a které autoři samolepek fakují, se podařilo jako historicky nejsilnějším stranám zlikvidovat politiku jako legitimní a důvěryhodný nástroj určený ke správě věcí veřejných.

A pakliže výměšek skunkův páchne až do vzdálenosti jedné míle a zamoří místo či oběť na řadu dní, politický odér je trvanlivější. Zůstane tu roky, ba možná celé generace, neboť – kdo by se angažoval v oboru, který ovládaly tyto šelmy zvláštního ražení.