Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Key Investments: Pozdní reakce primátora Svobody

  10:01

Radnice městských částí Praha 6, 10 a 13 podle informací ČESKÉ POZICE primátorův krok nepříjemně zaskočil.

Primátor Bohuslav Svoboda po půlročním otálení vyslal kontrolory. foto: © Český rozhlas, Česká poziceČeská pozice

Pozdě, ale přece. Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) se zhruba po půlročním otálení rozhodl v červenci provést kontroly správnosti postupů městských částí Praha 6, 10 a 13 ve věci zhodnocování jejich dočasně volných peněz. Tento krok Svoboda učinil kvůli firmě Key Investments, které zmíněné radnice svěřily přibližně miliardu korun a Praha 6 a 10 mají ještě asi polovinu investované částky utopenou v nelikvidních dluhopisech firem Via Chem Group a E Side Property a v neobchodovaných akciích Spolku pro chemickou a hutní výrobu.

Prověrku provádí odbor kontrolních činností Magistrátu hlavního města Prahy od přelomu července a srpna. Výsledek se dá očekávat v polovině srpna. Svobodovi úředníci se soustředí na zákonnost v minulosti provedených schvalovacích procesů. ČESKÉ POZICI tyto informace potvrdil primátor prostřednictvím svého sekretariátu.

Svoboda se však nezajímá jen o to, jak a z jakých pohnutek svěřily městské části Key Investments stamiliony veřejných peněz. Rád by zamezil opakování takových excesů. Radě hlavního města Prahy předloží aktualizovaný materiál k pravidlům nakládání s dočasně volnými zdroji Prahy. Starostům městských částí bude doporučeno nejen jejich osvojení, ale i tvorba vlastních analogických pravidel ve spolupráci s hlavním městem. Materiál připraví odbor rozpočtu magistrátu v srpnu letošního roku.

Jen aby se neřeklo...

Podle informací ČESKÉ POZICE radnice primátorův krok nepříjemně zaskočil, ale kontrolu odmítnout nemohly. „Kontrola ještě probíhá. Předpokládám, že skončí příští týden,“ sdělil ČESKÉ POZICI místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua. Radnice mají po ukončení procesu obdržet protokoly šetření. O tom, co v nich bude konstatováno, se neví, ale vše nasvědčuje tomu, že prověrky nenarazí na taková pochybení, kvůli kterým by někteří politici zmíněných městských částí museli čelit trestnímu stíhání.

Zdroj z vedení jedné z dotčených radnic ČESKÉ POZICI sdělil, že kontroloři z magistrátu si jen vyžádali příslušné písemné dokumenty a zjevně se nezajímali o hlubší souvislosti kauzy Key Investments. „Máme pocit, že ze strany primátora Svobody se jedná pouze o alibistický krok. Nyní už ho nikdo nemůže kritizovat za to, že této aféře nečinně přihlížel. Svědčí o tom už i to, že kontrolu nařídil až půl roku poté, co se kauza objevila v médiích,“ dodal zdroj.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...