Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klíčový muž pro fondy EU na ministerstvu školství byl nečekaně odvolán

Evropa

  18:45

Pod vrchního ředitele Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace spadají desítky miliard korun. Ohrozí vyhazov jejich čerpání?

Vrchní ředitel Jan Kříž byl na ministerstvu školství od října 2010. Nyní kvapně skončil. foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Na ministerstvu školství v pondělí 9. září skončil klíčový muž pro evropské strukturální fondy. Podle informací ČESKÉ POZICE byl odvolán Jan Kříž, vrchní ředitel sekce řízení Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Právě z tohoto programu, který spravuje desítky miliard korun, se platí vybudování špičkových výzkumných center v České republice, jako jsou superlaser ELI, biomedicínský BIOCEV nebo brněnský CEITEC.

Informaci potvrdili jak ředitel Kříž, tak ministerstvo školství. „Důvodem byla opakovaná manažerská selhání, porušování vnitřních směrnic ministerstva a nerespektování písemného pokynu nadřízeného. O tomto kroku byla informována Evropská komise a nebude to mít v žádném případě vliv na realizované programy,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

„Ano, je pravda, že jsem byl odvolán ministrem Daliborem Štysem z funkce vrchního ředitele sekce; odvolání mi bylo doručeno náměstkem pro řízení fondů Michalem Zaorálkem,“ sdělil ČESKÉ POZICI Jan Kříž.

„Neopodstatněné“ či zástupné důvody?

Vážných pochybení si ale dnes již bývalý ředitel není vědom. „Konkrétní písemné důvody mého odvolání jsem zatím nedostal, ústně mi bylo obecně řečeno náměstkem Zaorálkem, že jsem se nechoval dle představ náměstka; mému odvolání předcházel vytýkací dopis z 28. srpna, kde mi byly vytčeny tři věci provozně administrativního charakteru, nikoliv zásadní problémy týkající se strategického řízení programu – za řízení OP VaVpI jsem byl dosud naopak chválen,“ říká Kříž. Jan Kříž: Nejsem si vědom žádného zásadního pochybení při řízení operačního programu„Důvody mého odvolání nepovažuji za opodstatněné, nejsem si vědom žádného zásadního pochybení při řízení programu,“ namítá.

Zatímco ministerstvo z personálního zásahu obavy nemá, někdejší ředitel si myslí něco jiného. „Jsem toho názoru, že jakékoliv personální změny na klíčových postech řídícího orgánu mohou představovat riziko pro projekty, zvláště pro velká centra, kde je součinnost s řídícím orgánem zásadní. Program potřebuje splnit pravidlo n+3 pro rok 2013 a jakýkoliv výpadek na straně řídícího orgánu může znamenat ztrátu stovek milionů korun,“ míní Kříž.

Personální změna může být mimo jiné dohrou čtvrtečního zasedání České konference rektorů, kde vysoké školy „grilovaly“ vedení OP VaVpI kvůli údajně přílišné byrokracii a komplikacím při čerpání. „Tak tuto změnu na ministerstvu i chápu, nicméně měla spíše nastat o jednu úřednickou úroveň výš,“ řekl ČESKÉ POZICI jeden z rektorů, který si nepřál být jmenován.

Z životního prostředí na výzkumné fondy

Na MŠMT nastoupil Jan Kříž jako ředitel odboru před třemi lety, v říjnu 2010. V tehdejší tiskové zprávě se uvádí: „Jan Kříž je špičkovým odborníkem v oblasti strukturálních fondů EU. V posledních třech letech byl ředitelem odboru Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na ministerstvu životního prostředí. Ve své práci se zaměří na co nejrychlejší posouzení a schvalování projektů a svými zkušenostmi přispěje i k čerpání finančních prostředků určených pro nová excelentní výzkumná a vývojová pracoviště v ČR.“

I v turbulentní době, kdy se na fondech MŠMT střídali ředitelé jako panáčci na orloji, byl Kříž považován za pevný pilíř a odborníka...Právě Kříž byl i v turbulentní době za exministra Josefa Dobeše (VV), kdy se v čele sekce EU fondů střídali šéfové jako panáčci na orloji (postupně Vitula, Kuba, Hodinář, Zaorálek, osmidenní „zimní král“ Plaga či Schautová), považován za pevný pilíř a odborníka. Mimo jiné dojednal pro pražské vysoké školy výjimku a možnost čerpání evropských peněz do hlavního města, které na to nemělo původně nárok, jak ČESKÁ POZICE jako první informovala. Byl i důležitou postavou pro domlouvání takzvaného fázování (phasing) financování laseru Extreme Light Infrastructure (ELI) za skoro sedm miliard a pro další velké projekty.

Před časem byl Kříž povýšen na pozici vrchního ředitele OP VaVpI. Podle newsletteru ministerstva školství v minulosti dohadoval na MŽP s Evropskou komisí parametry druhého největšího operačního programu v Česku nebo jednal ve věci odblokování požadavků komise u velkých vodohospodářských projektů z OP ŽP. Věnoval se i kontrole či auditům programů strukturálních fondů.

U příjemců nadšení asi nehledejme

Podle prvních reakcí, které ČESKÁ POZICE zaznamenala u příjemců v OP VaVpI, je Křížův odchod považován za velkou ztrátu a ohrožení kontinuity. „Jestli je to pravda, jde o neuvěřitelnou pitomost,“ sdělil v SMS zprávě jeden z manažerů bezmála miliardového výzkumného střediska. Není sám; zásah se nezdá některým dalším šéfům výzkumných center. Nadšena novinkou patrně nebude ani Evropská komise, jež si v řízení fondů považuje stability – a právě ministerstvo školství ji v minulých letech „zlobilo“.

Podrobnosti o tom, proč přesně musel vrchní ředitel Kříž tak rychle a nečekaně skončit, nadále zjišťujeme.