Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klienti bank zvýšení základní úrokové sazby ČNB příliš nepocítí

  13:02
Česká národní banka (ČNB) se kvůli zrychlující inflaci rozhodla po pěti měsících opět zvýšit cenu peněz a zvedla základní úrokovou repo sazbu z 1,75 procenta na dvě procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok naznačil, že s dalším zvýšením sazeb letos už příliš nepočítá. Zdražení peněz se sice může dotknout i domácností, letos však jen lehce.

Co má při svém rozhodování ČNB zohledňovat především? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Po půlroční pauze zvýšila Česká národní banka počínaje pátkem 3. května úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení vkladů i úvěrů. Nově činí dvě procenta, nejvíce za uplynulých deset let. Klienti bank ale změnu podle expertů příliš nepocítí. Vyššího úročení se nedočkají ani u spořicích účtů, kdy dnes dostanou maximálně 1,5 procenta ročně, a výrazněji zdražit nemají ani půjčky, včetně hypoték. „Dopad do klientských sazeb čekám kosmetický,“ říká Michal Skořepa, analytik České spořitelny.

ČNB se kvůli zrychlující inflaci ve čtvrtek 2. května rozhodla po pěti měsících opět zvýšit cenu peněz a od pátku 3. května zvedla základní úrokovou repo sazbu z 1,75 procenta na dvě procenta. Jde o úrok, který dostávají komerční banky, protože si u ČNB ukládají biliony korun, které u nich aktuálně leží. Banky tak dostanou na úrocích od ČNB víc. Guvernér ČNB Jiří Rusnok naznačil, že s dalším zvýšením sazeb letos už příliš nepočítá. Zdražení peněz se sice může dotknout i domácností, letos však jen lehce.

Dobrá zpráva pro spotřebitele

Zatímco loni na podzim banky využily zvyšování sazeb ČNB a zdražily hypotéky, tentokrát podle analytiků velký růst cen u úvěrů příliš nehrozí. A pokud nastanee, bude údajně jen mírný a pozvolný. „Zvýšení sazeb ČNB mívá vliv na klientské sazby u spotřebitelských úvěrů a hypoték pouze v případě, že se promítne do dlouhodobých sazeb na mezibankovním trhu. A tam jsme v minulých dnech, ačkoli rostlo očekávání zvýšení sazeb už teď v květnu, viděli jen kosmetické růsty. Dopad do klientských sazeb proto čekám jen velmi malý,“ uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Zvýšení sazeb ČNB hovoří i ve prospěch růstu úrokových sazeb pro domácnosti, ale dopad zvýšení bude relativně malý. Spotřebitelské úvěry se možná nezmění. To je pro spotřebitele poměrně dobrá zpráva. Velkého zvyšování úročení, jestli vůbec nějakého, se však nedočkají ani v případě spořicích účtů.

„Růst hypotečních sazeb budou brzdit jak známky ochlazování poptávky, tak skutečnost, že se dlouhodobé sazby na finančním trhu nezvýší proporcionálně k sazbám ČNB,“ doplňuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. Ostatně hypotéky v současnosti zlevňují. V březnu například průměrný ukazatel ceny hypotečních úvěrů Fincentrum Hypoindex poklesl na 2,9 z únorových 2,99 procenta.

„Zvýšení sazeb ČNB hovoří i ve prospěch růstu úrokových sazeb pro domácnosti, ale dopad zvýšení bude relativně malý. Spotřebitelské úvěry se možná nezmění,“ říká Michal Brožka, analytik společnosti Cyrrus. To je pro spotřebitele poměrně dobrá zpráva. Velkého zvyšování úročení, jestli vůbec nějakého, se však nedočkají ani v případě spořicích účtů. „Pokud rychlý růst sazeb ČNB v loňském roce s těmito sazbami pohnul jen v rozsahu několika setin procentního bodu, těžko lze očekávat jejich zřetelný nárůst v tomto relativně klidnějším období,“ vysvětluje Skořepa.

Příprava prostoru

„Stále platí, že na trhu je volná likvidita v objemu více než dvou bilionů korun, kterou ČNB vytvořila svým intervenčním režimem,“ upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek. Jinými slovy, díky přebytku peněz na trhu nemají banky příliš velký důvod stahovat peníze střadatelů nabídkou vyššího úročení. Centrální banka si zvýšením sazeb připravuje prostor pro případ, že by je bylo třeba v budoucnu zase snížit, a podpořit tím domácí ekonomiku. Ostatně v nové prognóze zhoršila ČNB odhad letošního růstu tuzemského hospodářství na 2,5 procenta z 2,9 a pro příští rok ze tří na 2,8 procenta.

Centrální banka si zvýšením sazeb připravuje prostor pro případ, že by je bylo třeba v budoucnu zase snížit, a podpořit tím domácí ekonomiku

„Samozřejmě, klíčová úroková sazba na úrovni dvou procent již poskytuje prostor pro změkčení měnové politiky, pokud by si to situace vyžadovala,“ říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments. „Navíc pokud by skutečně nastaly okolnosti nepříznivé pro českou ekonomiku, kromě snížení úroků ČNB by nejspíš došlo k oslabení kurzu koruny, a měnové podmínky by se uvolňovaly nejen skrze úrokové sazby, ale i skrze měnový kurz,“ dodal Jáč.

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....