Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koho pozvat a nepozvat na oslavu

  17:42
Byznys nezná hranic, vládnou v něm a udávají tón kluci (někdy i holky), co spolu mluví. Na oslavě výročí advokátní kanceláře Radka Pokorného nebyli ministři ani jiní vrcholní státní úředníci. Politici jsou přece pro veřejnost pouhou tváří, záštitou rozhodnutí, která se činí jinde, možná na oslavě, kde se Žije Olomouc, Brno či Čína.

Radek Pokorný ve svém voze Tesla. foto: MAFRA

Život je krásný. Když slavíme, je ještě krásnější. Ale nejkrásnější je slavit s blízkými lidmi. Byznys, jak známo, nezná hranic, v byznysu vládnou a udávají tón kluci (někdy i holky), co spolu mluví. Někomu by se to zdálo zvláštní, ale stačí se podívat na složení hostů oslavy výročí advokátní kanceláře Radka Pokorného, který je znám i jako blízký přítel premiéra Bohuslava Sobotky.

Oslavit 20 let existence úspěšné firmy, která dává práci mnoha desítkám lidí, je samozřejmě normální. Jenže vždy se nejvíce řeší, koho pozvat a koho ne, a když je hostitel navíc politicky silně exponovaná osoba, sestavování seznamu hostů je o to horší.

Ivan Langer a Pavel Blažek

Ani v tomto případě se nešlo vyhnout tomu, aby osoby svátečních hostů nepropojily různé kontroverzní kauzy, které hýbou nejvyššími patry politiky a byznysu. (Nemám na mysli přítele oslavence, náměstka primátora Brna, kovaného protikorupčního bojovníka, Tomáše Kluse moravské politiky Matěje Hollana, který Žije Brno.)

Co spolu na vzduchu v centru Prahy před Rudolfinem řešili bývalý ministr vnitra Ivan Langer a současný předseda parlamentní vyšetřovací komise Pavel Blažek?

Zajímavější, a možná i riskantnější, je například Žít Olomouc. Na fotkách z oslavy vidíme v družném rozhovoru bývalého ministra Ivana Langera za ODS, jehož jméno je zmiňováno v souvislosti se známou kauzou Vidkun, s bývalým ministrem spravedlnosti a současným předsedou parlamentní vyšetřovací komise Pavlem Blažkem. Tento poslanec ODS dostal za úkol vyšetřovat okolnosti skandální policejní reorganizace i implikace, které pro reorganizaci kauza Vidkun znamenala. Co spolu pánové na vzduchu v centru Prahy před Rudolfinem řešili?

Nechyběl však ani předseda další z parlamentních vyšetřovacích komisí Jan Birke z ČSSD, který má zkoumat okolnosti výstavby zvlněné dálnice D47 (takzvaného moravskoslezského tobogánu), případu, kde zájmy dotčených stavebních firem řeší právě právní firma advokáta Pokorného. Občan je tak hned o něco blíže důvodům, které vedly některé poslance k rezignaci na členství v této vyšetřovací komisi s poukazem na nedůvěru k Birkemu.

Žít Čínu

Také musí být super Žít Čínu. Dorazila i „čínská“ parta manažerů firmy CEFC v čele s exministrem obrany za ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem, což se asi s ohledem na objem spolupráce se zmíněnou advokátní kanceláří dalo očekávat. Pozoruhodná byla i účast Vladimíra Mlynáře z PPF, jež je známá svými zájmy v Číně, zejména co se týče aktivit v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Dorazila i „čínská“ parta manažerů firmy CEFC v čele s exministrem obrany za ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem, což se asi s ohledem na objem spolupráce s advokátní kanceláří dalo očekávat.

Opět zajímavá skupina ve světle spekulací, z čí vůle (nebo spíše příkazu) vzniklo vazalské prohlášení takzvaného gangu čtyř, které před několika týdny tak ochotně podepsali naši nejvyšší ústavní činitelé v čele s Bohuslavem Sobotkou.

Nejkrásnější je ale zažít divadlo. A tak na oslavě kupodivu není ministrů ani jiných vrcholných státních úředníků. Ani premiér, který v roce 1999 už jako řadový poslanec ČSSD působil v advokátní kanceláři svého kamaráda jako koncipient. Přece politici jsou pro veřejnost pouhou tváří, záštitou rozhodnutí, která se činí jinde, možná právě na oslavě, kde se Žije Olomouc, Čína nebo cokoliv jiného.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!